29, Artgang

Creative concurență. Photostory. Documentarele.

„Acest fotograf - un psiholog,
capabil de a intra în lumea detalii uimitoare »
Alexander Basalaev.

Și din nou „reveni“ la misiuni pentru studenți.

Vorbim despre o asemenea parte importantă a concursului de creație pentru filme documentare „fotorocherk“.
Pe site-ul oficial al Institutului de Cinematografie:
„În același timp, să furnizeze documentele primite în comisia de selecție următoarele activități independente:
Foto-eseu cu privire la orice subiect, constând dintr-o serie de fotografii documentare, însoțite de un text scurt. 10-15 imagini de cel puțin 12 x 18 cm. "

Nu voi scrie din nou ceea ce am scris despre numărul de locuri de muncă în „Biografie“ concurs de creație. dreptul la punct.

Când am făcut primul meu eseu fotografie, stăpânul meu a spus: „Totul este bine. Acesta este un raport mare, informativ. O fotografie-eseu despre facerea omului. "

Fotograf - psiholog, artist si povestitor.

Photostory - un gen de fotojurnalism. Caracterizat de o atenție aproape de om. Acesta prezintă principalele etape ale destinului său, probleme în curs de dezvoltare în fața lui. Acesta poate fi creat pe o echipă, o comunitate de oameni, sau despre o singură persoană. La problema (e) care apar în fața lor sau să le permită. Călătorii, au comis.

Genuri Photostory:
Portret, problemă, pistă.

povestiri imagine și eseu fotografie sunt foarte similare. Seria pictural Multi. Dar, amintiți-vă, acest lucru este de două lucruri diferite! In zilele noastre fără milă fac obiectul unui dumping într-o grămadă de o varietate de concepte fotografice: eseuri, galerii foto, un set de imagini, fotografii, eseu foto (poveste - fotoreportaj) fototema, etc ...

Sunt sigur că mulți dintre voi au văzut locuri de muncă, un eseu foto, a fost primul lucru pe care a încercat să-l creeze din fotografiile deja disponibile. În cazul meu a fost așa. Noi am într-adevăr nu a explicat, Internetul nu exista, chiar boabe de cunoștințe cu privire la acest subiect și, datorită lene mea naturală desigur =), am început să caute primul său eseu fotografie în imaginile capturate deja.

Tu comite același act se va observa cu siguranță că fotografiile, chiar și efectuate într-un singur eveniment (nunta, petreceri, deplasare), este rareori asociată în orice narațiune coerentă. Și lucru este că în fiecare cadru al unui eseu fotografie ar trebui să fie „nu numai remarcabil în sine, ci ar trebui să completeze armonios cadrele anterioare și ulterioare.“ Și acest pas important ar trebui să aibă grijă înainte de fotografiere.

Structura foto eseu:
Este simplu, la fel ca în poveste.
Un cadru ne introduce la locul de acțiune, cealaltă arată eroii de filmare, iar restul dezvoltă ascunse în informațiile principale de imagine.
Introducere, cravată, cea mai mare parte, etc. Probabil că știi asta, dacă nu, cum vreodată să-ți spun mai târziu.

De obicei, foto-eseu este compus din mai multe imagini, unite de o temă, o parcelă. Aceste imagini sunt luate cu legende extinse, în mod sistematic și în mod clar stabilește cursul evenimentelor. Sau cu note scurte.

Eveniment sau o poveste Photostory:
Da, nu de multe ori evenimente se întâmplă în viața noastră. Chiar mai rar, se întâmplă atunci când avem în mână aparatul de fotografiat. Și chiar mai puțin atunci când ne-am înființat, scos din caz, aparatul de fotografiat este gata pentru a trage.
Acest lucru înseamnă că puteți personaliza complet evenimentul, creați-l în mod artificial, cere posibilitatea de a repeta, de a reconstrui, etc.

El a transformat o publicație scurtă. Dar, sperăm, o parte informativa nu va fi afectat, și vei deveni mai clar cum să facă un eseu fotografie.
A doua zi sau a doua zi după, va publica un exemplu fotoocherka.Tyrise

Mesaj de navigare