2018-05-27 Ssd nu înțeleg - Blogul lui Vitaly Filippov

Che-I în natură nu se realizează O_O-a stabilit interesul pentru SSDshku Plextor PX-128M3, controlerul Marvell 88SS9174 și ToggleNAND flash-ul, și a avut doar timp pentru a copia (fișierul) partițiile Linux ca atribut SMART 0xB1 - Wear_Leveling_Count smartmontools conform, adică numărul de rescrieri ale unității de antrenare uzat - a devenit egal cu 1638 ...

Și cel mai distractiv care crește în fața valorii - o jumătate de oră deja în 1639, și până la sfârșitul zilei - deja în 1694! Burn pe disc cu aproape nu a mers ... Am înțeles că amplificarea de scriere și toate lucrările, dar nu asa! Când Power_On_Hours = 7 - este că 31 TB pe oră, sau 8,6 GB pe secundă)) Acorda înregistrare))?

Dacă este pentru orice bloc „fierbinte“, atunci îmi pare rău, dar nici nu Wear Leveling nivelare ...

Un cost și apoi face 3 de test run dd if = / dev / zero = tempfile bs = 1M fiecare, și de câteva ori pentru a trage mkfs - numărul a crescut foarte mult la 1769 ... Pentru prima dd, Fracture

350 MB, o creștere de 10. Din aceasta putem concluziona că opțiunea mai are ceva de-a face cu suma de înregistrare pe disc.

Aceasta este, valoarea la fel de mult ca și 4491, iar dacă presupunem că acest lucru Wear Leveling Count, apoi un pic mai mult și Khan Vitina disc :-D deoarece resursa declarată a celulelor = 5000 ...

Dar poate că, la urma urmei, nu este ea, nu poate fi!

UPD: Ei acest parametru este numărul de ștergeri de blocuri de 64 MB.

Salutări! Ce fel de gunoi cu Plextor M3 64 GB (PX-64M3). I-am cumpărat în urmă cu mai puțin de două săptămâni și are 177 Wear_Leveling_Count 0x0003 100 100 000 pre-nu întotdeauna - 3260

utilizator # tune2fs / dev / sda3 -l | grep Durata de viață Durata de viață: GB scrierile 312

Deși separate de doar 25 GB și tot ce am făcut a fost transferată sistemului. Aceasta este mai mult de 35-40 gig-uri, eu cu siguranță nu a putut scrie. Un Wear_Leveling_Count în creștere nu ceea ce ochiul, ci doar stând în gmartmontools și să actualizeze tabelul cu parametrii și contorul doar a crescut! Uneori 1, uneori 5, uneori, cât mai curând 10! Deși nici o activitate pe disc cu siguranta nu! Atunci am început să scriu acest post, a fost 3260, chiar acum deja 3303. Noi încă undeva informații despre această descoperire.

Salutări! Deja vu - ca și în cazul în care cuvintele lor citit :)

Plehtor Am scris despre acest lucru, se pare, totul este în regulă, trebuie doar această opțiune oarecum neconvențional - nu înseamnă numărul mediu de ștergeri pentru toate blocurile, dar, în general, numărul total de ștergeri de blocuri unice în disc. O unitate, potrivit cipurile etichetare toshibovskih interior, 1 MB. Iată răspunsul lor:

Am doar Wear_Leveling_Count deja ca 3624 :)

articole similare