20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de la filmul „Soldatul Universal“

Exact acum 20 de ani pe ecranele lansat „Soldatul Universal“ - o bandă fantastică de Roland Emmerich, care a jucat un rol-cheie în cariera și regizorul și actorii principali Jean-Claude Van Damme și Dolph Lundgren. Pentru informații cu privire la modul în care o echipă internațională compusă din germană, belgiană și suedeză filmare kinoekshn american, spune povestea noastră la aniversarea a picturii.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Decapitate „isobars“ în cele din urmă închide complet, dar Cassar nu a ascuns pică împotriva germanilor, iar când au apărut probleme în curând pe un alt proiect subordonat lui - „Crystal Knights» (Crystal Knights) - Emmerich a decis să-l arunce în adâncitură.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Parcela Filmul spune despre un program secret militar, pentru a transforma cei uciși în Vietnam soldat cyborgi ascultător controlat - aproape supervoinov invulnerabil, aparatul ideal pentru a efectua operațiuni speciale. Pentru a justifica milioanele investite în proiect, Pentagonul amenajat un atac terorist fals pe Barajul Hoover ostatic și au distrus în mod eficient forțele „teroriste“, „soldați universal“. Atunci când un reporter curios Veronica Roberts descoperă că, în rolurile de comando curajoși sunt ocupate cadavre de mers pe jos, iar unul dintre soldați, care au revenit parțial de memorie a ajutat-get-departe de violență iminentă, în urma „trădător“ și un martor nedorit a mers echipa Cyborg uciderea tuturor care devine în mod.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Belgian a fost să joace un cyborg pozitiv - privat Lyuka Devero, care a devenit „soldat universal“ în numele GR44, Lundgren a preluat rolul de a urmări nebun lui sergentul Endryu Skotta (GR13). „Luke, ca orice soldat, nu doresc să se întoarcă acasă - explică Emmerich. - Și Scott împotriva lui: el a mers la război cu mintea, și nu o să se încheie, pentru că este singurul lucru pe care el știe și își aduce aminte ". Pentru a sublinia puterea de caracterul său de doi metri, suedezul a pus în fața camerei atât de mult mai mult un partener, cu toate acestea, el a fost încă mulțumit să posparringovat cu un adversar demn. „Jean-Claude este foarte, foarte bine, - a spus el. - De obicei, doar adversarii portretiza tipi duri, așa că am de a face cu un cascador și dublu tur de forță. Dar Van Damme face totul singur. " Jurnalistul a jucat actrita din "Santa Barbara" Elli Uoker.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Proiectul neobișnuit nu a fost ratat de Arnold Schwarzenegger. „Conan Barbarul“ de a face cu Kassar. „Căldură roșu“ și „Total Recall“. Situat la zenitul actor faima (pe ecranele țării timp de o lună a fost „Terminator 2“, cu succes) a venit împreună cu producătorul pe un platou de filmare și fericit vorbit cu comanda „Soldatul Universal“. în urmă cu aproximativ cinci ani o istorie neplăcută, atunci când un tânăr și un necunoscut Van Damme a fost aruncat din setul de „Predator“. în cazul în care Arnold a jucat un rol major, părțile preferă să nu să-și amintească.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Locul următor a mers la echipajului, a devenit o centrală hidroelectrică de pe râul Colorado, în Black Canyon, la granița dintre Arizona și Nevada. „Am fost în căutarea unor structuri gigant, care ar putea capta teroriști - a spus Emmerich. - Pentru mine, ca un vizitator, locul cel mai impresionant din America a fost Barajul Hoover. Mi sa spus: „Tu ești nebun, nimeni nu ar permite să tragă.“ Cu toate acestea, am reușit încă să obțină permisiunea ".

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

Pentru a reduce costurile, regizorul a lucrat cu o echipă mică de cascadori, au existat doar 12 de persoane. regizor secund și cascador a lucrat pe banda Vic Armstrong - stantmen legendarul Arnolda Shvartseneggera în botezate „Conan Barbarul“ și Harrison Ford în „Indiana Jones“. Canionul Negru jucătorilor sai au efectuat cascadorii foarte dureroase ca sarind dintr-un elicopter în apă cu o înălțime de 60 de metri: spre deosebire de cyborgi insensibile, ei repulsie puternic se behinds pe suprafața apei. tur de forță mai târziu a trebuit să lega funii și a alerga în jos peretele aproape vertical al barajului. Dorind să-și îndeplinească partea finală a singur truc, Lundgren declanșat în timp ce rulează și sari pe podeaua de beton a barajului, a zburat la el se confruntă înainte. Firește, cadrul în care se rupe cyborg invincibil se confruntă în prezent în film nu este introdus.

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

20 de ani de filmul „Soldatul Universal“

„Emmerich a făcut una dintre cele mai bune filme mele - nostalgic, Jean-Claude. - Am avut un scenariu bun, un regizor bun, un operator bun, o distributie buna si distributie buna ... Aceasta este o combinație rară, cum ar fi un miracol. Cum rămâne cu camionul militar, Marele Canion și tânărul Van Damme. Se răcește film a ieșit, cum spui tu. Agentul meu, amintiți-vă, uitat în scenariul, imediat ma sunat și a spus:! Acum ai devenit doar o stea "

articole similare