11 cazuri pe care musulmanii ar trebui să facă în dimineața

11 lucruri pe care un musulman ar trebui să facă în dimineața

Activitățile zilnice obișnuite pot deveni acte de cult, prin care se obține o recompensă, cu condiția ca el le face de dragul lui Allah. Printre acestea sunt cele mai bune lucruri care apar în mod constant. Noi nu ar trebui să facem ceva supranatural, în scopul de a obține recompensa divină, dar ar trebui să stabilească un calendar specific, care include nu numai rugăciunea, ci și citirea Coranului, pomenirea lui Allah, și alte fapte simple de bune. Acest lucru va aduce mulțumire inimă, suflet și sănătate pentru a păstra credința în calea adevărului.

Cei mai mulți dintre noi - de lucru sau studenți. Noi - adolescenți, mame și pensionari. Musulmanii sunt diferite, iar acest lucru înseamnă că fiecare are propria lor viață, propriul program, dar practica spirituală comună a Islamului aduce armonie și echilibru în viața noastră.

1. Primul lucru pe care ar trebui să facă musulman după trezire - mulțumesc lui Allah Atotputernicul pentru încă o zi de viață:

"Are Al-hamdu Llyahi allyazi ahya-ma pe ba'da Amata pe ilyay wa-chi-n-nushur".

„Laudă lui Allah, care ne-a făcut în viață după ce ne-a ucis, și la care ne întoarcem după înviere.“

2. abluțiunea pentru rugăciunea de dimineață. Înainte de a intra în baia spun „Bismillah“, și a citit Dua:

"Allahumma inni a'oodhu Bika minal hubbsi Val habais".

„Eu încep cu numele lui Allah. O, Allah, care caută adăpost Ta de la rău. "

Și pentru a intra cu piciorul stâng.

3. Atunci când spălați, folosiți mâna stângă. Aisha a spus că Trimisul lui Allah (pacea fie asupra lui), folosit pentru a spăla mâna dreaptă, și atunci când mănâncă, și stânga - atunci când vizitează latrină și în cazuri similare.

4. Pentru a încuraja utilizarea Miswak. Profetul (pacea fie asupra lui) a spus:

„Dacă nu am tem că va fi dureros pentru Ummah mea, apoi a spus să folosească Sivak înainte de fiecare rugăciune.“

5. Dua după abluțiune.

"Ashhadu Halles ilyayaha illyallah, vahdahu O minge Lyakh wa ashhadu Anna Mukhammadali gabduhu wa rasulyuh".

„Mărturisesc că nu există nici un dumnezeu ci cel Atotputernic Allagi, care nu are asociați. Și Depun mărturie că Mohamed -. Rob și mesagerul Său "

6. La ieșirea din baie pronunțat „Gufranaka“.

„Eu cer iertare.“

Profetul Muhammed (pacea fie asupra lui) a spus că acțiunea cel mai iubit de Allah este momentul perfect pentru rugăciune.

Musulmanii trebuie să se roage cu atenție, deoarece rugăciunea este prima pentru un musulman va apărea în fața lui Allah în Ziua Judecății. Mesagerul lui Allah (pacea fie asupra lui) a spus:

„Faceți rugăciunea fiecare lui ca în cazul în care este ultima rugăciune în această viață. Închinați Allah ca și cum ai vedea-L, pentru că, dacă nu-L vezi, cu siguranță El te vede ".

8. dimineață liniștită - este o mare oportunitate de a dedica lectura Coranului pentru cei care au posibilitatea. Acest lucru vă permite să se concentreze și să câștige cel mai mare beneficiu spiritual. Profetul (pacea fie asupra lui) a spus: „Citind Coranul în zori este, de asemenea, caracterizat prin aceea că, în afară de Allah, îngerii lui ascultă.“

9. Dumnezeu știe ce este cel mai bine pentru creaturile Sale, și ne-a dat produse utile complete. Profetul Muhammed (pacea fie asupra lui) a folosit mâncarea sănătoasă, cum ar fi date, măsline, ulei de măsline, miere, pâine, carne și lapte. Dorința în această chestiune costum cu intenția de a obține plăcerea lui Allah este un act de închinare. În plus, aceasta ar trebui să păstreze puritatea tuturor, în special de gătit.

10. musulman incepe sa manance cu „Bismillah“, a mânca și bea, folosind mâna dreaptă.

Profetul Muhammed (pacea fie asupra lui) a spus: „Atunci când oricare dintre voi mănâncă, să-l mănânce cu mâna dreaptă, iar dacă cineva ar bea, să o facă cu mâna dreaptă, pentru că Satan mănâncă și bea cu mâna stângă.“

După finalizarea musulmanilor masă mulțumesc lui Allah

"Al-lil-hamdu lyayahi llyazii at'amanii Haas, wa min razakaniihi ghayr hav-Ling minnii valyaya kuvva".

„Laudă lui Dumnezeu, care a hrănit și mi-a dat asta. Eu, de fapt, nu au nici puterea, nici puterea ".

Supraalimentarea este dăunătoare. Profetul (pacea fie asupra lui) a spus: „Un om nu se umple un vas mai rău decât stomacul. Descendent al Adam destul de multe piese, care vor sprijini spatele lui, dar dacă el va fi sigur de a mânca o treime este destinat pentru alimente, o treime - pentru lichid, și un al treilea -. Air "

11. Atunci când părăsesc casa musulman încredințează soarta lui Allah Atotputernicul și spunând: "Bi-media-Llyahi, tavakkaltu Allah wa wa Ala la la Houle Kuvvatov Illa bi-Llyah".

„În numele lui Allah, am încredere în Dumnezeu și nu există nici o putere și tărie, nimeni, cu excepția lui Allah.“

A se vedea, de asemenea:

articole similare