17 - Furtună și calm

Despre manevre a devenit cunoscut literal cu câteva ore înainte de a merge la mare.

Și a câștigat masina, luminat ecrane fulgeră lumini albe, verde și roșu indicator în camera de control, au început să Gunners militare de echipamente și mineri, naytovala echipa boatswain all pe o navă în poziția sa cu platforma coborâtă, astfel încât să nu furtuni, nici un Furtuni nu sunt prins cu garda jos. La urma urmei, marea nu este numai blând, dar teribil, perfidă - atât de brusc a sărit, nu au avut timp să se uite și cum să obțineți în ea un ciclu spontan.

Guardhouse, „fără țărmuri,“ taxe de oboseala, dacă nu complet uitat, dar acum părea să nu fie demn de atenție, minor - toate s-au retras în fundal. Yuri Baglai a văzut acest lucru și a fost fericit. El a abordat deja paznicul de două ori la pasarelă și a avertizat:

- Nu pierdeți comandantul unității. De îndată ce apare pe dig, imediat - un apel la cabină.

- Da, tovarășul locotenent! Nu vă faceți griji, totul va fi bine!

Ultimele cuvinte nu au fost rostite prin lege, dar Yuri Baghlan ca restul echipei a fost într-o stare de spirit festiv și comentarii marinar a făcut.

Din nou, sa coborât în ​​cabină, a verificat dacă patul era bine pregătit pentru Kurganov. „Mă voi odihni pe pod, să Barrows încă o dată pentru a se asigura că are un comandant bun ... Cu toate acestea, în față, probabil, nu mai puțin de trei săptămâni de la mare, dar stand de nimic, dar apoi - și recunoștință, și respect ...“

Și dintr-o dată - un apel. Câteva apeluri scurte.

Yuri este deja aproape de pasarelă. Rapoarte pentru:

"Tovarășul căpitan al celui de-al doilea rang!" Nava este pregătită pentru campanie. Raportat de comandantul navei, locotenentul Baglai!

Totul este așa cum era de așteptat. Nava face zgomot. Echipa este în locul lor. Kurganov mulțumit. Acest lucru este evident din ochii lui. O excursie la mare - și pentru el un eveniment care este responsabil și în același timp festiv. La manevrele trecute sa dus pe mare pe corabia lui Lavrov. Atunci Lavrov era încă un tânăr comandant. Acum e pe vasul Bagla. Acesta este obiceiul lui Kurganov - să se mute cu cel mai tânăr comandant, să-l supravegheze într-un mars, pe pod.

Cabina Kurganov a scos un dosar de hârtie și a început pentru a căuta și Baglaĭ, gândindu-se că prezența lui inutile, a cerut permisiunea de a urca pe puntea de zbor. Marea din golf a fost calmă, valuri scurte scăzute, cu picioare și afecțiune, stropite în jurul ochilor și strălucind în soare. Pe valuri, umbrele de flori balansau lumină, meduze transparente. Și în spatele bărcilor, marea era densă albastră, iar în acest miel plin de culoare alba albăstrui fulgerase aici și acolo.

"Vremea a fost bună", se gîndi Yuri bucuros. - Dar dacă zashtormit, furtuna - furtuna de toate, așa cum am vizitat deja în brațe ... mă întreb ce hârtia sa uitat prin movile? Desigur, la briefing nu a spus totul. Poate că vor fi niște pătrate absolut diferite, el le va numi numai după ce merge la mare. Pe manevre ca în război: acum - una și jumătate de oră - alta. Da, Kurganov are ceva de gândit. Are multe nave. Și acțiunile lor îl vor conduce de aici, de pe nava mea ... "

Acest gând îl umple pe Yuri cu bucurie și alarmă. Ca și cum operatorii de radio nu au eșuat, vor avea o încărcătură de zece ori mai mult decât de obicei. A deschis clopotul în camera de radio.

- Sergentul maior Kutsenky? Cum stau lucrurile cu tine, bine?

- Așa e, tovarășul locotenent, legătura este absolut sigură.

- Ai grijă ... Înțelegi.

- Da, tovarășul locotenent!

Din trapa motoarelor se înclină maistrul Nikolai Lubenets. El este, ca întotdeauna, într-un albastru închis decuplat. Dar chipul lui a fost alarmat de un motiv. Am văzut comandantul de pe pod și m-am îndreptat spre el.

- Permiteți-mi, tovarășul locotenent? Mi se pare că nu totul este în ordine cu rulmentul axului principal ...

Yuri Baglai îl privi cu o privire absentă și întreba cu răceală:

- Despre ce vorbești? Trebuie să mergem în mare.

"Eu cer două ore, poate mai puțin." Eliminăm repede disfuncționalitatea, dacă există. Sunt doar suspect, dar trebuie să verific.

Baglai tăcea de mult timp. Ceva părea să se rupă în interiorul lui. Și marea și distanța fără margini au dispărut. În cele din urmă, a întrebat liniștit:

- Deci vrei să merg acum la comandantul unității și să-i raportez că trebuie să rămânem două ore? Asta vrei, sergentul Lubenets? Baglay se uită în fața pierzătorului, aproape cu ură.

"Este o mașină, locotenent ..."

Dar Yuri la întrerupt:

- Pentru mașină sunteți responsabil! Și te voi întreba!

Lubenets a părăsit podul. "Bine, undeva va fi o parcare, atunci vom fi mai repede cu băieții și vom verifica puțul", a decis el.

Yuri sa uitat la el în spate, fără legătură, încă agățat, amorțit de frică. Ce ar trebui să fac? Dacă îi raportați lui Kurganov, veți obține un astfel de scandal, despre care vă puteți gândi chiar! Și apoi comandantul unității va merge cu siguranță la mare pe altă navă!

Mașinile au început. Stând pe pod, Baglai încerca să-și prindă ritmul de lucru. "Ce se întâmplă cu Lubenets? Nu există nicio întrerupere. Totul este ca de obicei ... Cu toate acestea, ce moment este acum? În zece minute pentru a îndepărta de la ancorare ... "

Kurganov ieși din cabină. El și-a aruncat o privire la ceas.

- Ei bine, comandant, timpul. Echipa.

Se așeză, se apucă de balustrada podului de navigație și cerceta marea largă. Seara, se întuneca, culorile albastre se îngroașă, mieii albi se diminuează, se părea că marea era plină de somn. Încet, valurile erau verzui pe suprafață și întunecate în adâncurile valurilor, nu au prezis nimic rău.

Kurganov nu a intervenit în acțiunile comandantului. Stătea în picioare și privea tot timpul la mare, gândindu-se la ceva. Yuri Baglai nu a putut găsi un loc alături de el. Am vrut să apară în fața comandantului, în cel mai bun mod și atât de nervos, prea tare pentru a da comenzi, și a ascultat în mod constant la mașinile. Au fost momente când se părea că partea pupa a navei și de fapt, vibrează mai mult decât în ​​mod normal, dar el însuși a spus că el este greșită, și calmat. Și, în largul mării, atunci când nava a luat viteză, iar huruitul mașinilor au fuzionat într-un zgomot lin Yuri Baglaĭ ușurată: Lubenets greșit.

Se întuneca. Primele stele au tremurat pe cer.

În jurul valorii de miezul nopții, Kurganov a ocolit toate posturile de luptă Baglai și oamenii de stingere rămași pe pod. Comandantul unității a plecat de mult timp, dar sa întors mulțumit:

"Aveți ordine completă". Băieți buni!

- Când ieșim în mare, ca și cum toată lumea ar fi renăscut, - Yuri Baglai a sprijinit de bună voie o conversație plăcută. - Chiar și Solyanik și cel al campaniei devin diferiți ... Înainte de a merge la mare, întâlnirea Komsomol a fost, a fost primul care a vorbit.

- Vezi tu. Încă suntem, vom face un bine, pentru că Nebaba, după absolvirea școlii nautice, probabil ne va părăsi.

- Știu, am vorbit despre asta, - a spus mulțumit Yuri. - Dar Solyanik merge în rezervă. Nu vrea să se gândească la orele suplimentare. Este îndrăgostit de profesia sa. Un sturion.

"O asemenea clopotniță este necesară pentru mare". Că nimic nu-i era frică. Și nu are nevoie de sănătate ... Trebuie să vorbești cu el în mod corespunzător. Va veni timpul, o veți face.

În loc de un răspuns, Baglai a întrebat:

- Vrei să te odihnești, tovarășul căpitan al celui de-al doilea rang?

- Nu, e păcat să dormi într-o noapte atât de bună. Stai aici pe pod - pentru mine plăcerea ... Îmi amintesc de tinerețe ... Și mult vine în memorie sub sunetul mării ...

Yuri tăcu. El și-a dat seama că acum este necesar să lăsăm doar pe Kurganov cu gândurile și amintirile sale.

Articole similare