9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

Modul în care începem dimineața, determină în multe feluri care va fi întreaga zi. Ai observat cum totul cade din mâinile tale când te ridici pe piciorul rău? Din păcate, majoritatea dintre noi se trezesc pentru a rămâne la fel. E timpul să schimbăm acest lucru. Primul pas este dimineața potrivită.

Aceste nouă acțiuni (efectuați-le în orice ordine) vă vor ajuta să vă acordați o zi bună și să vă apropiați de obiectivele dvs. zilnic. Ce ar trebui făcut?

1. Zâmbiți

Amintiți-vă ziua când v-ați trezit dimineața cu adevărat fericit. Poate trebuia să prindă un zbor timpuriu pentru a zbura în vacanță. Poate a fost prima ta zi pe noul loc de muncă mult așteptat. Sau poate ziua nunții sau ziua de naștere. Pun pariu că te-ai trezit cu mult înainte de ceasul deșteptător și cu o stare bună? Această experiență poate fi repetată zilnic.

În primul rând, după ce vă deschideți ochii, zâmbiți. Orice neurolog va spune că mușchii faciale sunt conectați la emisferele cerebrale. Când zâmbiți sau se încruntă, trimiteți un semnal către creier, care coincide cu un sentiment de fericire sau tristețe. De aceea un zâmbet creează o stare bună. Nu există trucuri, știință pură.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

2. Faceți încărcarea

Exercițiul de dimineață este esențial pentru a vă maximiza potențialul, deoarece datorită acestuia atingeți un vârf de stare psihologică, fizică și emoțională, care vă oferă șansa de a deveni un câștigător în această zi. Chiar înainte de a vă face un exercițiu ușor, asigurați-vă că se transformă în îmbrăcăminte sport - este discipline.

Dacă nu ați făcut sportul mult timp, este dificil să începeți. Încercați însă să plătiți numai 5-7 minute pe zi. Acest lucru vă va ajuta să vă implicați. Chiar și o astfel de ocupație scurtă va da putere și vă veți simți mai bine. Încercați să efectuați acest set de exerciții.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

3. Beți un pahar de apă

Imaginați-vă: în 6-8 ore de somn, corpul dvs. nu a primit nici o picătură de apă. Este necesar să remediați acest lucru urgent: deshidratarea, chiar și ușoară, cauzează oboseală și slăbiciune. Și asta nu este ceea ce aveți nevoie dimineața. De îndată ce deschideți ochii, întindeți-vă mâna, luați un pahar de apă (mai bine să o puneți lângă pat în seara asta) și luați o băutură. În plus, apa diluează sângele, curăță intestinele de toxine și reglează tensiunea arterială. Acest obicei util ajută la întărirea sănătății.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

4. Stați în tăcere

Trăim într-un timp prea "rapid", mereu grăbit și agitat, suprasaturat de informații, zgomot, stimuli vizuali. Iar propriile noastre gânduri nu ne lasă singuri: Stăpânul Zen Tit Nath Khan le numește postul de radio "Reflecții fără sfârșit". În plus, consumăm întotdeauna ceva pentru a umple spațiul interior: texte, muzică, radio, televiziune sau experiențele noastre.

Tăcerea este foarte importantă pentru fericirea noastră, așa că în fiecare zi, ia-ți timp să intri într-o stare de odihnă. Încercați nu numai să stați în tăcere, ci și să opriți dialogul intern. Deconectați-vă de zgomot - și veți simți pacificarea.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

5. Ia micul dejun corect

Un mic dejun sănătos și sănătos înseamnă mult mai mult decât credem noi. Nu micul dejun, ne simțim slăbiciune și lipsă de energie. Să nu mai vorbim de faptul că creierul a primit mai puțin de o parte din "combustibil" pentru a funcționa în mod normal. Acolo unde "picioarele cresc" în apatie, lipsa de spirit, stare proastă și chiar depresie.

Apropo, scuza "Pierdem in greutate!" Nu functioneaza. Trecând la prima masă, pierdeți greutatea: organismul începe să stocheze celulele grase și, de fapt, inițial a trebuit să stocheze energie. Cea mai bună opțiune este combinarea carbohidraților complexi și a proteinelor: poate fi ovaz, omeletă și ceai verde.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

6. Citiți 10-20 de pagini ale cărții

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

7. Dreaming

Permite-te să visezi. Cu toată inima mea. Nu-ți fie frică. Lăsați cele mai sălbatice și cele mai sălbatice vise din capul tău să "umbli" liber. Imaginând imposibilul în fiecare zi, în timp veți înțelege: este posibil, puteți să faceți ceea ce doriți.

Conectați vizualizarea: imaginați-vă, gândiți-vă prin fiecare detaliu, fiecare lumină însorită, fiecare miros și orice emoție a viselor tale. Această tehnică este folosită de sportivi profesioniști și de multe celebrități. Toți cei care au obținut succes vorbesc despre cât de des își imaginează viitorul lor fericit la cel mai mic detaliu. De aceea merită să dați 5-10 minute dimineața viselor.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

8. Faceți un plan pentru o zi

Faceți un plan pentru această zi. David Horsager recomandă utilizarea strategiei SVD - cea mai importantă activitate a zilei - care implică concentrarea maximă asupra celui mai important lucru. Iată cum funcționează.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

Lista lucrurilor importante ale zilei ar trebui să se bazeze numai pe ceea ce puteți face personal.

9. Te asigură-te

Dacă vă place această tehnică, utilizați afirmații pentru a se acorda pentru o zi pozitivă. Poți să te duci și într-un mod alternativ: nu vorbi despre cum ești o persoană puternică, fericită, plină de bucurie, dacă înăuntru te simți mic și neajutorat și îți exprimi intențiile. Nu vă plimbați în viitor, dar în acest moment.

9 lucruri pe care trebuie să faceți înainte de 9 am, o casa de publicare a blogurilor „Mann, Ivanov și Ferber“

De fiecare dată când apăsați butonul de alarmă, intri într-o stare de rezistență față de ziua ta, viața ta, trezind și creând o viață, care, după propriile tale cuvinte, tu visezi. Dar schimbând ordinea cresterii diminetii, schimbați literalmente totul. Încercați.

P.S. Îi plăcea? Vă rugăm să vă abonați la newsletter-ul nostru util. Odată la fiecare două săptămâni, trimitem o selecție a celor mai bune articole din blog.

Articole similare