9 Elemente de lauda angajatului

Pasul unu: renunțați la programul "angajat al lunii". (Totul este același pentru toată lumea.) Iată recunoașterea faptului că personalul dvs. merită într-adevăr.

9 Elemente de lauda angajatului

Dacă aparțineți majorității, atunci cu siguranță că i-ați pus două sau maxim trei puncte și acum vă evaluați. Cum recunoști meritele și laudă munca angajaților tăi?

Da, acest exercițiu nu poate fi foarte distractiv ...

Un sistem eficient de evaluare a angajaților este arta, nu știința. De aceea majoritatea programelor de recunoaștere formală nu oferă niciodată ceea ce promite. Angajații observa cu ușurință insinceritatea, așa că "trebuie să oferim altceva" în locul acestui program.

Nu vă faceți griji prea mult despre crearea unui program. Doar urmați aceste sfaturi pentru a oferi angajaților dvs. nivelul de recunoaștere pe care îl merită:

1. Nu așteptați. Cu cât intervalul dintre realizarea și recunoașterea este mai mare, cu atât devine mai puțin valoros. Nu este prea repede.

2. Fii corect. Lăudarea generală este bună, dar lauda concretă este minunată. Nu spuneți angajatului că a făcut o treabă bună, dar spune-mi cât de bine a făcut-o. Nu numai că va aprecia acest gest, dar va ști, de asemenea, că acordați atenție la ceea ce face. Și cu siguranță va ști ce să facă în viitor într-o astfel de situație.

3. Fii sincer. Odată ce am avut un șef care îi plăcea să meargă în jurul plantei în fiecare joi, la o oră dimineața.

Vorbea uscată și cu reținere, uneori lăudând personalul său în timpul turneului său scurt. Toți au spus că a făcut-o doar pentru a pune o altă bifă în lista afacerilor sale. (Joi, ora zilei: verificarea personalului de lucru pe care l-au cunoscut, pe care îl apreciază).

Nu lăudați niciodată de dragul laudei. Toată lumea vede asta. Și când doriți să alocați munca cuiva, atunci cineva nu vă poate crede cuvintele.

4. Păstrați feedback constructiv pentru referințe viitoare. Mulți manageri sunt complet laconici atunci când își laudă angajații. De exemplu: "Tu iei perfect plângerile clienților, dar data viitoare ai putea ..." și tot ce am auzit este ceea ce ar trebui să fac data viitoare.

Lăudați și recunoașteți acum. Amânați posibilitatea creșterii productivității pentru viitor.

5. Mergeți la vânătoare. Suntem "obișnuiți" să petrecem cea mai mare parte a timpului nostru în căutarea unor întrebări și probleme pe care le putem corecta. Luați timp și încercați să "prindeți" angajații care fac lucruri bune.

6. Surprinde-te. Cadouri pentru zile de naștere sunt bune, dar cadouri neașteptate sunt de 100 de ori mai bune. Recunoașterea neașteptată are întotdeauna un efect mai puternic. Titlul de "angajat al săptămânii" este bun, dar vizita proprietarului afacerii, pentru că ați reușit să returnați clientul pierdut, este pur și simplu uimitoare.

7. Căutați un echilibru. Este ușor să recunoști cei mai buni angajați - întotdeauna se simt bine. (Dar poate că poate, recunoașterea ta constantă este unul dintre motivele pentru care sunt cei mai buni angajați ai tăi).

Găsiți modalități de a răspândi bogăția feedback-ului. Poate că va trebui să muncești din greu pentru a găsi ceea ce puteți să-i lăudați pe angajații dvs. mai puțin "star", dar asta este bine. O mică încurajare - asta este ceea ce într-adevăr poate fi nevoie ca o persoană să aibă un al doilea vânt.

8. Creați o cultură a recunoașterii. Este ușor: trebuie doar să recunoști o sumă măsurabilă. Unul dintre foștii mei lideri a început fiecare întâlnire, cerându-i pe rând tuturor managerilor să numească angajații pe care aceștia l-au lăudat în acea zi. La început nu am fost entuziasmați de această idee, dar am realizat semnificația ei profundă.

Am primit și bonusul nostru. Presiunea din partea conducerii și a competitivității naturale a influențat faptul că unii dintre noi au început să-i ajute pe angajații noștri să-și facă munca laudabilă și noi, la rândul lor, am putut să prezentăm un personal excelent.

9. Aveți grijă de angajații dvs. Fiecare persoană reacționează în felul său să laude. Cineva apreciază recunoașterea publică. Alții se simt inconfortabil când se află în centrul atenției. Ar trebui să vă adaptați sistemul de recompense astfel încât acesta să aibă cel mai mare impact asupra fiecărei persoane.

Și rețineți: când recunoașteți meritele angajaților dvs., aceștia tind să lucreze și mai bine.

Și datorită acestui lucru veți obține chiar și mai multe realizări pe care le puteți lăuda.

Sursa de www.inc.com (tradusă de Tatyana Gorban)

Articole similare