30, august, 2018, cronici ale freelancerului - Tavroblog

A apărut iluminarea becului becului generatorului. Astăzi, întrebăm despre prețurile la piese de schimb, la motocicleta de pe stradă. Perfetsky, cel mai apropiat de casa mea, a decis să scoată generatorul și să afle ce sa întâmplat acolo.

Sa dovedit că generatorul am 372.3701, la fel a fost pus pe 2107 și "moscoviți". Foto coperta din spate:

Conector pentru excitarea generatorului (bec), care nu este utilizat în această modificare a "potcoavelor"

Pensetele arată locul în care este introdus pinul într-una din modificările "potcoavelor". După cum puteți vedea - în prezența unui model de imagine a unității redresor, PIN-ul retras din lateral, într-un conector de plastic. Nu este faptul că atât de mult mai bine pentru demontarea sistemului cu pini - dificil, este necesar să se „prinde“ un stres pini șurubelniță - dar, în general, acest design elimină contactul cu pereții generatorului.

Pentru început, procedura de scoatere a generatorului de la mașină este suficient de simplă, dar necesită cunoașterea unor nuanțe. Am avut un "suflet deasupra sufletului meu" a fost un consultant care anterior "a mers în jurul" cu același generator, așa că am mers fără probleme și repede.

Deci, cum să scoateți generatorul de la Tavria / Slavuta:

  • Am pus frâna de mână, am atârnat partea dreaptă a mașinii, am pus-o pe treapta a 4-a;
  • Deconectați "masa" de acumulator (numărul de cheie 10)
  • Deconectăm generatorul de la generator, mergând la "bec" (excitația generatorului) și ieșirea principală de curent (comutatorul nr. 10)
  • Slăbim montarea generatorului pe banda de ghidare, învârtindu-ne roata din față și punând centura pe jantă, scoateți cureaua de distribuție (numărul cheii 17)
  • Deșurubați bara de ghidare, există două șuruburi care o fixează în blocul motorului (numărul 12 al cheii, numărul cheii 17)
  • Îndepărtează bobina, dacă carburatorul, dacă nu - nu știu ce ar trebui să fie eliminat (numărul de cheie 10)
  • Deșurubăm șurubul inferior (lung!) De montare a generatorului (numărul cheii 19, este nevoie de mult efort)
  • Luăm un bolț lung, încercând să nu pierdem manșonul, care este situat în interiorul "labei" din spate a generatorului
  • Scoatem generatorul

Cum se schimbă potcoavul (puntea redresor) a generatorului 372.3701 (Moskvich, 2107, Tavria-Slavuta 110307)?

Această procedură este, de asemenea, foarte simplu, este adevărat pentru îndepărtarea potcoave trebuie să demontați generatorul aproape în întregime, și fiind atent, deoarece unele șuruburi în construcția sa - sunt filetate M4, și machiajul poate cu ușurință „ling“.

  • Îndepărtează regulatorul releului, două șuruburi pentru o șurubelniță în cruce №1 sau №2
  • Deșurubăm condensatorul, există un șurub și sub "cruce"
  • Deșurubăm patru șuruburi de fixare a poloninocului. Este necesar să rotiți rotorul de fiecare dată, astfel încât să puteți avea acces la el. (număr cheie 10)
  • Am împărțit jumătățile generatorului
  • Deșurubăm, cu clești extrem de dezirați, trei piulițe (capul numărul 7), bridele de fixare. Deci, este necesar să faceți acest lucru - nu pentru a rupe firul. Atunci când aplicați "capul" nu este nici un efort să trageți piulița în direcția ascendentă și firul să fie rupt doar instantaneu

Iată o fotografie a unei părți generatoare cu un redresor:

Fotografie a redresorului generator, fixat cu înfășurări
  • Deșurubăm șurubul curent, încercăm să nu pierdem garnitura de plastic sub piuliță

Toate "forjarea" dupa aceasta se indeparteaza usor si simplu

Iată câteva fotografii, vechile "potcoave".

Vechea forjare - a ars două diode, iar partea de sus arată schimbările de culoare ale corpului lor

După cum se vede ars două diode, corpul împărțit pur și simplu, din cauza a ceea ce tensiunea era prea mică și în mod constant „zburat“ PPH (aproximativ 4-5 minute de piese variat timp de 3,5 ani).

Ca urmare a reparării, generatorul funcționează în mod normal, tensiunea rămâne la 14,1 chiar și la ralanti (800 rpm). Cu consumatorii incluși, acesta cade, dar nu la fel de mult ca înainte.

Tavria nu este o mașină al cărei proprietar poate fi mândru de calitatea asamblării, economiei, culorii și, în general, de caracteristicile tehnice. Cu toate acestea, totuși, rămâne un mister pentru mine, întreaga grămadă de fier vechi decât atrage.

Probabil deschidere și libertate. La urma urmei, pentru reparații, mișcare și în general viața în vecinătate, Tavria nu are nevoie de parcare, o mulțime de bani, dar este mulțumită numai cu mâini și bani modest :)

Adică, mașina este populară, în ciuda dorinței sălbatice a proprietarilor de mărci, să scape de ea permanent. Vă recomand să vizitați.

Articole similare