5 puzzle-uri înfricoșătoare pentru dezvoltarea inteligenței

5 puzzle-uri înfricoșătoare pentru dezvoltarea inteligenței

Când eram adolescentă, sora mea mai mare mi-a plăcut să-mi pun probleme teribile și am încercat să le ghicesc.

Așa a fost. Sora mea mi-a descris o situație în care, de regulă, cineva a murit și a trebuit să ghic, prin raționament logic, cum sa întâmplat.

Iată câteva din aceste sarcini.

Numărul sarcinii 1. În deșert, a fost descoperit un cadavru gol al unui om. În mână, au găsit un meci rupt. Întrebare: Ce sa întâmplat?

Numărul sarcinilor 2. Un bărbat spune unei femei: "Te iubesc". Femeia cade și moare. De ce?

Numărul sarcinii 3. O persoană din orașul A a venit în orașul B. El a stat acolo câteva zile și sa întors cu trenul. Toți călători au observat că are o dispoziție bună. Dar, în ciuda acestui fapt, când trenul a intrat într-un tunel întunecat, un bărbat a sărit din mașină și a murit. De ce?

Numărul sarcinii 4. A fost o vară caldă, dar o zi vântoasă. Romeo și Julieta erau singuri în cameră. După ceva timp au fost găsiți morți pe podeaua camerei. În jurul corpurilor erau fragmente de sticlă și apă. Ce sa întâmplat?

Numărul sarcinii 5. O persoană a venit la un restaurant de elită și a comandat carne de pinguin. În așteptarea ordinului, aștepta o mare plăcere. Dar când gurmanul avea în cele din urmă șansa să încerce delicatețea, era foarte supărat, apoi a scos o armă și sa împușcat. De ce?

Ei bine, cum ai probleme? Tin! Da? Dar mi-a plăcut foarte mult procesul de rezolvare a acestora. Pentru a găsi răspunsul, aș putea întreba întrebările surorii mele, dar numai cele care sugerează răspunsurile monosilubice "da", "nu" sau "nici o valoare".

Pentru claritate, voi descrie cum am "tratat" un om gol în deșert (sarcina nr.1).

- Este un turist care și-a pierdut drumul?

- Este un fugar care sa ascuns de urmăritori și sa pierdut?

- Este un pustnic care a postit în deșert?

- A fost adus acolo și a plecat să supraviețuiască cu un meci rupt?

Articole similare