5 Evenimente care mi-au format pofta de minimalism - blogul lui Anna Black blogul lui Black Anna

5 Evenimente care mi-au format pofta de minimalism - blogul lui Anna Black blogul lui Black Anna

foto-uscare la nunta noastra, foto de Artem Pitkevich


Refuzul televiziunii. Sa întâmplat în urmă cu 13 ani, când părinții mei au fost într-o conversație despre McDonald (și cina mea acolo) întâmplare a vorbit despre fermierul francez Jose Bove, care pe tractorul lui rupt MakDak la periferia Parisului, pentru a protesta împotriva represiunii din bucătăria franceză la fast-food american . Așa că am învățat despre antiglobalism. Și m-am simțit ca și cum o adolescentă de 14 ani putea să penetreze ceva cu un prefix. M-am dus la conferința anti-globalizare, demonstrație, citește tot Stogova și Limonov a vorbit despre asta la nesfârșit, promovat ca cel mai bun a putut, și a considerat eu infinit luminat. Și, desigur, hippii în același timp :)
În timp ce am continuat să trăiesc cu părinții, de fapt am terorizat, am chastisat și, uneori, am oprit televizorul când am intrat în cameră. Dar când a început să trăiască independent, a devenit mai ușor să se trateze alegerea celorlalți. Și când l-am întâlnit pe Serge și sa dovedit că el a ținut televizorul pe mezaninul cabinetului pentru finala Ligii Campionilor, mi-am dat seama că sunt gata să intru într-o relație serioasă cu el :)
Acum nu am obiceiul de a schimba imaginile pe care aproape că nu le uit nici măcar la legăturile rare la videoclipurile pe YouTube care mi-au fost trimise în mesaje private.

Stretching ligament în timpul unei călătorii în Crimeea. Odată ce am ieșit din tren în orașul Berdyansk și mi-am apucat foarte mult piciorul și l-am deteriorat pe gleznă. Înaintea noastră (am fost cu un tip) a fost o lună de călătorie în jurul valorii de Crimeea, o astfel de trauma nu a fost în mod clar inclus în planurile mele :) Și totuși, nu a fost pe un teren la nivel. Când ne-am întors acasă și în cele din urmă i-am spus părinților mei ce sa întâmplat cu mine, tatăl meu a fost foarte supărat. Și când eram singuri, întrebă: "De ce mi-am întins piciorul?" Eu, cu o privire nedumerită, mi-am spus, în ce sens, de ce sa întâmplat? Dar aici a început să mă atingă, pe fundalul a ceea ce experiențe interioare și relații complexe această traumă a avut loc. Sa dovedit că trebuia să simt grija și securitatea. Tata a spus: "Înțelegeți că oamenii devin invalizi? Ei vor să fie îngrijiți, vor să fie slabi și nu-și dau seama atât de mult încât sunt închiși în pat și să aibă grijă, da. Vrei acest lucru? "Apoi, cuvintele lui au fost pentru mine direct de tunet din albastru. Mi-am dat seama cât de responsabil sunt pentru dorințele mele, corpul meu și cât de important este conștiința mea.

O călătorie în India (și câteva luni în America). Prima mea călătorie în India cu Serzh a fost, bineînțeles, foarte transformatoare. India era atât de diferită de ceea ce am știut anterior. Bright, puternic, plin de culoare, viu și ... atât de vulnerabil. Am văzut cum trăiesc cei mai străluciți dintre oameni și cum se leagă de viață. M-am văzut pe o parte complet nouă. adoptarea solare Absorbit, fericire simplu, lumina, muzica, energie ... m-am întors și mi-a spus că versurile verochkinogo seria indian „Toate în pielea de gaina sentimentul ca esti teribil de viu ca unheard're bogat!“ Pentru o lungă perioadă de timp nu a putut cumpăra nimic, cu excepția celei mai simple alimente necesare, am totul, sunt atât de multe, de ce noi?
În același timp, am văzut o supraproducție, așa cum este. Piețe enorme, pline cu nu numai suveniruri turistice, ci și cu mărgele pentru local, toate pentru 5 rupii. Am văzut cum sărăcia mă face să cumpăr, chiar dacă este vorba de rahat, dar demonstrează că dacă cumpăr, atunci eu există!
Și apoi în America, unde supraproducție și supraconsum construit deja pare a fi în absolut. Mă simt și un contrast incredibil cu India și forța sa spirituală și, în același timp, ceva în comun care a cuprins întreaga planetă un dezastru - dorința umană de-a lungul urme naostavlyat mânca și namusorit, pentru a umple golul de semne luminoase și pachete 5tilitrovymi de familie (economisire de 20%. )

Închiderea magazinului meu de jucării. Desigur, nu am fost doar slukavlyu și se culcă în mod deschis dacă spun că închis din motive ideologice. Mai întâi de toate, era neprofitabil. În plus, eu fac ceva prostesc, chiar și atunci când este deschis, iar acest nonsens, oricum Auca aici și acolo. La un moment dat, încercând să înțeleagă ce se întâmplă, am spus sincer mie însumi că urăsc ideea de a vinde jucării. Ideea de a vinde. Jucării. Atitudinea mea a transformat foarte mult în procesul de cumpărături, am venit la ceea ce am fost mai plăcut cuiva ceva pentru a da, decât să-și vândă copiii care nu au nevoie de jucării, iar adulții nu au nevoie pentru a oferi un mod simplu de a înlocui relația. Asta este tot ce este întotdeauna sub masca de chadolyubiya va cumpăra mai multe și mai multe moduri noi de a distrage atenția de la sincere sincere ale copiilor. Nu vreau să mă implic. Nu vreau să provoc niciun consum. Pentru mine, acesta este calea spre nicăieri.
Dar, în același loc, în Ponaroshka, am văzut cât de necesare oameni au nevoie de proiecte sincere de afaceri cu o față umană. Cu oameni, oameni, povești. Sunt mândru, poate, cât de umană, imperfectă, plină de suflete, povestiri și strălucire din copilărie era acest mic magazin, echipa noastră și relațiile noastre reci.
Închiderea magazinului meu, am văzut clar cât de important este sprijinirea proiectelor urbane locale locale: magazine mici, cafenele, caritate, inițiative. Cred că 100 de ruble pe care le aleg să le petrec în astfel de locuri, și nu în exploatații mari și în rețele internaționale, ne apropie de a trăi într-un oraș în care vom fi fericiți și nu singuri.

Mă întreb dacă ai avut o "pauză" pe drum în formă de ceva. De exemplu, cele care sunt asociate cu persoane dragi sau momente. Pieptul meu este încă vechi la domiciliu, dar foarte vechi, foarte mult. Și masa este rotundă. Lucrurile se pot restabili cumva, dar în forma originală nu se potrivesc în apartamentul nostru. Și pentru a modifica - în primul nu întotdeauna știu, în al doilea - nu va fi deja absolut acel lucru, dacă este puternic schimbat - care adesea vine în minte. Nu pot ieși din cauză că este legat de o persoană scumpă. Doar la dacha? Aproape că nu merg acolo și acesta este deja un depozit. Cel mai rațional lucru este să-i înnobilezi, dar dacă nu merge și nu are unde să meargă? imediat ajustați-vă să nu luați lucruri care nu sunt înțelese inițial.

Mi-am dat seama că am și un apel cu tema simplității, dar puțin pe cealaltă parte. Este o expresie (Śrīla Prabhupada) Cu Vaishnava lume: „simple de viață, gândire de mare“, am întotdeauna agăța și am întrebat câțiva oameni care studiază profund filosofia vedica: cum să se aplice această expresie pentru noi care trăiesc în orașe, în lumea modernă. Dar nu am putut auzi încă răspunsul. Mi se pare că majoritatea dintre noi trăim doar o viață dificilă, datorită unor lucruri și gânduri impuse. Calea către simplitate este atât externă, cât și internă.

Am luxul de a distruge spațiul viu până când acesta straluceste - soacra noastră este responsabilă de noi toți și este foarte tenace de toți zeii-tva, acumulați în cursul anului. Dar caut sprijin din afară în lupta împotriva acestui proces de acumulare nesfârșită. Așadar, voi ține un ochi pe proiectul dvs. =)

Odată ce m-am mutat cu prietena mea într-o cameră nouă. Au împachetat lucrurile. 8 pungi imense de la o cameră (nici măcar apartamente). Aceasta este în ciuda faptului că jumătate din lucruri sunt încă la părinți. Am fost atât de îngrozit că de atunci, cu fiecare mișcare a sailor, este jumătate din dimensiunea precedentă). El a fost, de asemenea, influențat de Henry David Thoreau. Și vegetarianismul. La început, era pur și simplu neplăcut să mănânci animale și apoi să vedem cât de mult era la nivel global.

Anya, cât de bine scrieți! Cu plăcere am citit și cred că) continuați, vă rog. Deci, imediat și nu-mi amintesc propriile exemple din viață, care mi-au influențat puternic. Este necesar să ne gândim)

Vă mulțumesc foarte mult pentru blog. Îmi place foarte mult numele, sună ca motto-ul "poate că e diferit". Chiar vreau să cred în acest motto. Am o lungă perioadă de timp (o perioadă lungă de timp) pentru a reconstrui viața, astfel încât să pot fi mai armonioasă și mai fericită singură, dar în același timp să rămân în industria în care lucrez acum (știința). Și chiar vreau să cred că acest lucru se poate întâmpla.

Am fost foarte influențată de călătoria spre Suedia, am văzut apoi cum puteți să vă referiți la spațiul din jurul vostru, a ajuns să vă dați seama că marele începe cu un mic, de care trebuie să începeți cu voi înșivă. Și apoi au fost clase de yoga, a început să se gândească la nutriție și consum în general.

Ce regret despre (aproape) 28 de ani? | | Poate că e diferit

[# 8230;] consum. Cu faptul că am refuzat televizorul acum 13 ani din aceleași motive pe care nu le urmăresc [# 8230;]

India - India - India | Poate că e diferit

[# 8230] pentru mine, mai ales în contextul acestui blog (amintiți-vă, am scris la început aproximativ 5 evenimente, sformirovavshih- # 82 # 8230;), am vrut să împărtășesc cu voi unele [# 8230]

5 Evenimente care mi-au format pofta de minimalism - blogul lui Anna Black blogul lui Black Anna

Salutări! Numele meu este Anna Chernykh. Explorăm posibilitățile de a trăi pur și simplu: a scăpa de lucruri, de fapte și de relații inutile, de a mă asculta cu atenție, de a elibera timp și loc, minte și inimă pentru ceva mai mult. Îmi place viața, și aceasta este reciprocă! Citiți mai multe.