48 - Îngerii deșertăciunii

Și Irwin isi 225 de dolari în buzunar, în primul rând mă conduce la Rockefeller Center pentru pașaportul meu și apoi vom plimba prin centrul orașului vorbind despre tot așa cum am folosit in facultate - „Deci, acum vei Tanger pentru a vedea Hubbard“

"Mama spune că mă va distruge".

"Oh, probabil, va încerca, dar nu va face nimic, ca mine", capul îngropat pe obraz și râzând. Asa e Irwin. "Ce-i cu toți oamenii care vor să mă ruineze, dar îmi păstrez capul pe pod?"

„Pentru a Brooklyn. Prin podul peste Passaic în Paterson. Chiar și la podul la Merrimack plin de râs fără restricții. În toate podurile. Mă aplec capul oricărui pod vechi, în orice moment. Negrul în latrină pe Seventh Avenue, care înclină capul la toaletă sau Nu mă lupt cu Dumnezeu. "

"Și cine este Dumnezeu?"

- Probabil acel radar în cer, sau vezi ochii morți. El a citat una dintre poemele sale adolescente: "Vezi ochii morți".

"Ce văd ochii morți?"

„Amintiți-vă că o clădire sănătoasă pe care am văzut-o dată în dimineața pe 34th Street, atunci când blocat și a spus că stă un gigant?“

"Aha - și-și are picioarele în picioare sau ceva de genul asta? A trecut mult timp."

„Deci, ochii morți văd acest gigant, nu mai puțin, cu excepția cazului în cerneala invizibila nu devine invizibil, și chiar gigantul nu a dispărut.“

"Îți place Alice?"

- Ea îmi spune că Barbara e îndrăgostită de tine.

- Da, probabil. Era plictisit ca niciodată. "Îl iubesc pe Simon și nu vreau soțiile evreiești de grăsime să-mi țipă felurile de mâncare - Uite ce a trecut harya." M-am întors și am văzut partea din spate a unei doamne.

"Cu o expresie batjocoritoare și lipsă de speranță, a dispărut pentru totdeauna, fu."

"Nu o iubește Dumnezeu?"

"Oh, citește din nou Shakespeare sau altcineva, ești aproape gata să începi o lacrimă." Dar nu era interesat să spună chiar asta. Se uită în jurul clădirii Rockefeller. Uite cine e acolo. A fost Barbara Lipp, a fluturat și a mers la noi.

Și, după o scurtă conversație, și după ce am primit pașaportul meu, am mers la centrul de doar vorbesc despre asta și familia și tocmai a trecut unghiul de a patra Avenue și 12 așa cum am făcut cu mâna din nou mâinile ei, Barbara, dar este întâmplător, de fapt, o coincidență foarte ciudată.

„Da, se pare că eu sunt astăzi este a doua oară când se confruntă“, spune Barbara, ca două picături de apă similare cu Irwin, păr negru, ochi negri și o voce moale.

Irwin spune: "Căutam o doză gigantică."

"Care este doza uriașă". (Barbara)

- O astfel de doză sănătoasă de rahat. Și fără nici un motiv aparent, ei încep lungi critici Zhydivsky cu privire la doza de rahat pe care nu pot să înțeleg chiar și în aer liber, în fața învecinate mine, de fapt, chicotind. Aceste femei leneșe din Manhattan ...

Articole similare