64) Instalarea a 5pt

Iată un nou motiv pentru a scrie, să vorbim despre ce sa întâmplat!)

Da, am vrut un motor în 5 pași de mult timp ... încă de la începutul proprietății VAZ-2106. Nu voi spune că frecvent merg pe autostradă, plec o dată pe lună. Apoi du-te la părinți (250 km de oraș), apoi relaxați-vă cu prietenii ... Unde vă gândiți la astfel de momente:

"Oh, cum 5 nu este suficient")))

Dar pentru a căuta în mod intenționat și nu am vrut să mă ocup de această problemă. M-am gândit cum ar merge, caz, o voi lua ...

Iată o șansă bună și cutia de viteze manuală cu 5 trepte de la VAZ-2107 am "în mână"))

5a mpp de la 07 08'g.v.

Și apropo, week-end-ul de sărbătoare în curte) Noi luăm svap korobasa))

Fiind o tradiție, agregate murdare, m-au luat ...:

diferențe exterioare 5.

... Proceduri chimice-apoase:

Și unitatea apare în toată gloria ei)

Triumfele chimiei)

Și o mică deviere ...

Initial am stiut un pic despre biografia acestui microfon. Și ea nu a inspirat o garanție de 100% că aș fi fără griji și hassle, pe drumul ei. Prin urmare ...)

Sa hotărât să o rezolvi "de oase", dacă un astfel de lot ar fi dispărut deja ...))
Pentru el însuși, în cele din urmă, totul se face.

Dar motivele au fost:

- H.Z. ce petrol se află înăuntru și cât de mult îi este ... și în ce reprezintă vitezele
- Redarea ușoară laterală a arborelui de intrare
- Înlocuiți garniturile de etanșare și garniturile de etanșare (doriți să scăpați de petele în viitor)

Și având grijă de "Murzylkami" și manualele ...

... am început să mă autopsie!

"Cheia este de la" 10 "la" 13 "... se îmbibă cu o cârpă ... etc.")))))

În general, procesul a mers:

și aici am așteptat SURPRISE))

Cutia a fost ultima modificare, de la avtoVAZ ... sub numele - "Torn Package".

P.S. Nu voi intra în detalii. Cui este interesant, stima - presa!

Pe scurt, datorită schimbărilor (sloturi în loc de dibluri, șaibe noi etc.) - manualul pentru 20% nu era potrivit), dar bunul este că există un internet în garaj!)

Mulțumită forumului semerkainfo.ru, acolo am găsit informațiile despre caseta "nouă"

Ei bine, în general, procesul a continuat - asta a ajuns la arborele primar și lagărul care trebuie înlocuit:

Foarte mulțumit de starea cutiei. Toate uneltele sunt în stare bună, nu cioplite, nu sunt sparte. Restul rulmentilor sunt normali, fara backlashes si pitting.

Din jamburi - lagărul arborelui de intrare și un mufă puțin "mâncată" a transmisiei V.

Toți s-au așezat pe un set nou de garnituri pentru 5 mortare, precum și pentru garnitura de sigilare DoneDeal. În plus, piulița de coadă (precum și niște păr de păr "urât" - pe elementul de fixare anaerob)

A dat totul uscat, și în dimineața următoare, a revenit pentru a finaliza procesul)

Mai întâi de toate, am completat o cutie de viteză proaspătă, sintetică:

Completat pe punctul de verificare eliminat (deci este mai convenabil). Și a umplut 1.85 litri. așa cum este recomandat pentru 5 mortare! (față de standardul din fabrică de 1,6)

Și apoi, în cursul adunării finale, sa dovedit că perna de la punctul de control - nu se simte foarte bine:

A trebuit să "conduc" pentru unul nou.

În sfârșit, după ce am verificat totul, eu, cu ajutorul prietenului meu bun Alexey - am jucat cu succes SWAP :-)

Ei bine, aici nu a fost fără incidente ...

Sa dovedit că țeava de eșapament atinge puțin traversa și dă mult corpului ...

Dar nimic ... nu-l scoateți, cu CAT deja instalat nu este dificil. Un pic napiliv pe "emery" - totul a căzut în loc!

- Transferurile sunt schimbate foarte clar și ușor (mai moale decât cel vechi al 4-lea)
- A schimbat raportul dintre viteza \ viteza la viteze III, IV
- 5 viteze. De la sine!)

Din minus - prima zi de zgomot crescut din cutie. Îl asociaz cu o lubrifiere insuficientă (cu lipsa unui film propriu, gras pe părți), pentru că pentru astăzi, în a doua zi de funcționare - zgomotul a dispărut aproape!

Vă mulțumesc pentru atenție! Stay tuned)

Prețul emiterii: 4 000 ₽

Articole similare