Chelsea nu la lăsat pe barcelon în finala Ligii Campionilor - știri

Într-un meci incredibil de încălzit, Londra "Chelsea" a ajuns la finala Ligii Campionilor UEFA, după o egalitate cu Barcelona. În timpul întâlnirii din prima jumătate a anului a fost apărat de aristocrații John Terry, iar cel mai bun jucător al Ligii Campionilor, Lionel Messi, nu a marcat o penalizare.

În semifinale, echipa engleză a depășit actualul câștigător al turneului de la Barcelona cu suma a două întâlniri. În a doua etapă, la secțiile de campion "Camp Nou", Robert di Matteo a jucat un egal 2: 2, raportează Lenta.ru.

Meciul din minutul 35 a fost deschis de către catalani: mijlocașul Sergio Busquets a terminat combinația atacantă cu o lovitură la plasa goală, închizând transferul de la Cuenca.

Două minute după acest gol, Chelsea a rămas zece bărbați: după victoria directă împotriva lui Sanchez, fundașul Chelsea, căpitanul John Terry, a fost eliminat.

A rămas zece bărbați, în minutul 43, "Chelsea" a ratat al doilea gol. Lionel Messi și Andres Iniesta au jucat combinația, după care mijlocașul spaniol a mers unul câte unul și a trimis cu ușurință mingea în colțul îndepărtat al porții lui Peter Cech. 2: 0 - și cu un astfel de cont în finala deja afară din clubul spaniol.

Cu toate acestea, se pare că londonezii nu au crezut acest lucru. Deja în timpul compensat de prima repriză, "Chelsea" a reușit să joace un gol. Lampard a adus-o pe Lampard la întâlnirea cu Ramirez, iar acea "scoopă" care-l bătea cu bătaie de cap a aruncat-o pe Valdes afară din poartă.

A doua jumătate a început din nou cu atacurile gazdelor. În minutul 49 al meciului, arbitrul a aplicat o pedeapsă la poarta "Chelsea" pentru faultul lui Drogba pe Cesc Fabregas. Cu toate acestea, Messi, care a executat lovitura, a lovit bara transversala.

Catalanii l-au blocat pe oaspeți în propriul penalty, atacând continuu poarta Cechului, iar în minutul 83 Messi a avut o bună șansă de a înscrie, dar un șut de la distanță de mare distanță a lovit postul.

Presiune pe poarta, "Chelsea" a fost în creștere, dar timpul trecea, iar obiectivul de economisire nu a putut ține pasul. În minutul 91, toate speranțele fanilor FC Barcelona au fost îngropate de Fernando Torres, care l-au înlocuit. După transferul de la jumătatea terenului, a reușit să se desprindă de apărători, să meargă unul câte unul cu Valdez și să bată portarul "Barca".

Astfel, datorită victoriei în primul meci semifinal cu scorul de 1: 0, "Chelsea" a ajuns în finală.

După meci, antrenorul în exercițiu al echipei Chelsea Roberto Di Matteo a subliniat: această succesă a londonezilor a răspuns multor sceptici care au considerat că sezonul echipei a eșuat.

- În a doua jumătate nu a fost atât de mult tactici ca pasiunea, mândria și dorința de a ajunge la final, - site-ul oficial al UEFA conduce cuvintele specialistului italian. - Am fost la 45 de minute de la el, asta a fost principalul lucru. Și aceasta este o realizare incredibilă pentru această echipă și acești jucători. Mulți ne-au scris, dar am arătat că acești jucători de fotbal au un caracter. Nici măcar n-am crezut că ar trebui să ne jucăm cu zece oameni aici, deci realitatea sa dovedit a fi chiar mai dură decât am fi putut ghici.

La rândul său, antrenorul principal al catalanului Josep Gvarola sa plâns că nu este anul "Barcelonei".

„Nu am reușit. Desigur, există lucruri pe care le-ar fi corectat acum, dar în finala nu am ieșit. Felicitările mele“ Chelsea. „Am ratat o mulțime de șanse de a înscrie astăzi, iar pe“ Stamford Bridge“. Cum pot să reproșeze jucătorilor, în cazul în care au creat atât de multe oportunități de a marca pentru 180 de minute, pur si simplu nu este anul nostru, - citează „Sport-Express“ mentor „Barcelona.“ - Felicitări „Chelsea“ și laudă pentru curajul și rezistența psihologică, echipa a jucat strălucit în dorința de apărare. norocul ei bine în finală. următorul sezon, „Barcelona“ va lupta din nou în ligă . Campionilor ne-a arătat în mod regulat un joc bun în Liga Campionilor Uneori veți câștiga, uneori, în ultimii patru ani. - Nu Acesta este farmecul de sport ..

Ca marchează "sportul sovietic". deja știut că meciul final al Ligii Campionilor va fi lipsit de apărătorii lui Chelsea, John Terry și Branislav Ivanovich, precum și de mijlocașii Ramirez și Raul Meireles.

În semifinala de întoarcere cu "Barcelona" Ramirez, Ivanovich și Meireles au primit avertismente, ceea ce a condus la descalificarea pentru următorul meci. Terry și-a primit un cartonaș roșu.