39 Lecție engleză, adjective puternice, aproape curioase!

39 Lecție engleză, adjective puternice, aproape curioase!

Lectia a fost foarte interesanta si cu o cafea si un cookie ..) Noi toti venim la aceste cursuri dupa munca si aproape toti sunt obositi. Răspunsul la cookie-uri ronțăind de locuri de muncă a fost un pic ciudat, dar suntem aproape ronțăind și cafea de băut ..) Lecția a început cu o repovestire în limba engleză 3 din poveste „In jurul lumii in 80 de zile“, protagonistul din care este Phyllis Fogg și valetul lui Passepartout ..)

Această parte a fost interesantă, deoarece am învățat multe cuvinte noi! Phyllis Fogg și asistentul său, Passepartout prins trenul, dar Calcutta. S-au dus la unul și trenul, împreună cu Sir Francis Kromati, un pasager din Mongolia. (Ei au mers în același cărucior cu Sir Fransis Cromarty, un pasager coleg din Mongolia.) VAZATOR Francis a fost domn în vârstă de 50 de ani, cu obrajii roșii și o mustață albă mare. (Sir Fransis a fost un gentlmen de aproximativ cincizeci, cu obrajii roșii și o mare mustață, alb.) Ei au călătorit fără probleme până în dimineața următoare. (Au călătorit whithout probleme până în dimineața zilei de-a doua zi.) Apoi, fluierul trenului explodat, a încetinit și sa oprit. Conducătorul a declarat: "Pasagerii trebuie să iasă aici!" (Conductorul a anunțat: «Pasagerii vor primi aici!») Acum, fiecare pasager a trebuit să găsească o cale de a se Kholbi de la Allahabad, și de acolo la Calcuta. (Toți pasagerii știu că trebuie să își găsească propriul drum de la Kholby toAllahabad, și de acolo toCalcutta.)

Apoi, Phyllis Fogg a cumpărat elefanți (elefant) pentru 2 mii. Lire, a angajat un ghid (ghid), așezat pe elefant sa mutat la pădure pentru un drum scurt, el știa dirijor. Când noaptea a căzut, s-au oprit să se odihnească până a doua zi.

Passepartout, tremurând, într-un moment când alții au fost de dormit. (. Passepartout se cutremura cu teama ca ceilalți au dormit) El a avut fluturi în stomac când a auzit toate sunetele din jurul lui, zumzet de insecte, maraind leii și tigrii, șerpi lui Hiss. (El a simțit fluturi în stomac în timp ce asculta toate noices din jurul -l :. bâzâitul insectelor, mârâitul unui leu sau tigru, șuieratul unui șarpe) fluturi expresie în formă de stomac înseamnă experiență de conducere atunci când stomacul de la frica.

39 Lecție engleză, adjective puternice, aproape curioase!

Arcul triumfal de admiralitate

De asemenea, în lecție am studiat adjective puternice - adjective puternice! Și sinonime pentru ei.

Insula este mică - doar 16 kilometri pătrați = foarte mici foarte puțin

39 Lecție engleză, adjective puternice, aproape curioase!

Parcul St. James

Repetarea timpului în limba engleză!

NaurokemypovtoryaliPresent Perfect (am făcut), Trecut simplu (am facut) iPresent Perfect Continuu (au / a fost -ing).

PresentPerfect este folosit atunci când vorbim despre ceva care se întâmplă până acum. Timpul până acum.

Este întotdeauna folosit are doar / deja / deja + participiu trecut (a treia formă a verbului greșit).

De asemenea, este folosit. dar numai în propoziții negative și interogative. Puneți, de obicei, la sfârșitul sentinței.

PastSimple este folosit în timpul final, adică vorbim despre acțiuni deja întreprinse sau finalizate.

Atunci când propoziția este negativă sau interogantă, atunci în acest timp a făcut:

Scrisoarea nu a sosit ieri.

Te-ai dus săptămâna trecută la Spania?

În propozițiile obișnuite pozitive, sunt folosite două forme ale verbului greșit, asta-i tot!

L-am văzut ieri pe Paula.

Mi-am pierdut cheia săptămâna trecută.

39 Lecție engleză, adjective puternice, aproape curioase!

Garda la Palatul Buckingham

PresentPerfectContinuous este folosit atunci când vorbim despre situații începute și care nu au fost terminate și care încă mai au / au avut loc.

Ai întârziat! Te-am așteptat.

În propoziții cu acest timp, este folosit atunci când dorim să desemneze o anumită perioadă de timp. Te aștept două ore.

De asemenea, aici este folosit de când numărăm de la un anumit timp. Te aștept de la ora șase.

De asemenea, acest timp poate fi folosit când vrem să spunem despre acțiuni care s-au repetat de mai multe ori într-o anumită perioadă de timp. Ea are lecții de conducere pentru câteva luni. Am jucat tenis de când eram mic.

Când vrem să punem o întrebare, cum poate fi folosită Cât timp ...?

De cât timp ați trăit aici?

Gramatica din acest moment:

Pozitive - Eu / Tu / Noi / Am fost gatiti. Forma scurtă pe care am / ați / am / am fost

El / ea / a gătit. Formularul scurt E / lui E / Se pare că această formă scurtă, am redus, de asemenea, atunci când el este / Ea este / este, dar e timpul diferit. Doar forma scurtă are aceeași formă, dar valorile sunt complet diferite.

Negative - I / Tu / Noi / Nu au gătit. Formă scurtă nu am / Nu ați făcut-o

El / ea nu a gătit. Forma scurtă El nu / nu are / nu are.

Întrebări - Am pregătit eu / voi / noi?

A gătit el / ea?

Împărtășește în social. crearea de rețele

Articole similare