032-Lut-cum ar fi pentru a face o placă de imprimare față-verso față-verso

După citirea teoriei LUT în postul anterior. începem să practicăm. În acest post, vă voi arăta cum să imprimați o placă de circuite imprimate de la Sprint-Layout.
De fapt, nu este nimic complicat în acest lucru, totul este destul de clar și fără explicații, dar pentru completitudinea descrierii procesului mă voi dezabona. Avem un desen imprimat cu circuit imprimat, desenat în Sprint-Layout. Acesta trebuie imprimat pe hârtie pentru transferul ulterior pe placă.

Mai întâi câteva cuvinte despre pregătirea hârtiei. După cum am scris o postare mai devreme, cumpăr foi de hârtie lucioasă acoperită A4 (format standard pentru imprimantă). Deoarece noi, în majoritatea cazurilor, avem o placă mică pentru a împinge o coală de hârtie în imprimantă nu are sens. Este necesar să o tăiați în părți mai mici. Am tăiat foaia în 3 benzi egale.

O dimensiune mai mică nu ar trebui făcută, astfel încât să nu existe probleme la desenarea foii în imprimantă și să nu se blocheze.

Pregătim desenul.
Deoarece avem o placă de imprimare pe două fețe, trebuie să imprimați două figuri. Figura stratului superior "M1" și partea inferioară "M2". Pentru a desena un strat de "M1" corect afisat pe placa trebuie imprimat intr-o oglinda. Desenul stratului "M2" este desenat ca și cum ar fi "prin" placa, înseamnă că este deja oglindită - imprimăm așa cum este. Aici folosesc un mic "hack". Deoarece benzile de hârtie sunt alungite și sunt ambele se potrivesc bine modelul alunec model „M2“ pat în jos, o oglindă de verticală și poartă pe stratul „M1“. Se pare că pe stratul "M1" se află două laturi ale plăcii. Când demolați desenul stratului "M2", trebuie să vă asigurați că acesta părăsește șablonul coaxial al stratului "M1". La un moment dat, imprimat pe ambele fețe ale plăcii și mai târziu va fi mult mai convenabil să transferați imaginea pe placă.

Imprimați imaginea.
Pentru a imprima desenul pe hârtie, apăsați butonul. Ajungem la fereastra de tipărire. Trebuie să tipărim stratul "M1", deci în câmpul de selectare a straturilor imprimate, eliminați semnele de verificare din toate celelalte straturi. Imediat în fereastra de selecție a culorilor selectați culoarea neagră. În caseta de mai jos puneți o "oglindă" pentru a afișa corect imaginea de pe tablă. Centralizați desenul din centrul foii.

În configurația imprimantei, selectați cea mai puternică imprimare (aceasta este individuală pentru fiecare imprimantă). Totul este gata pentru imprimare! Introducem o bandă de frunză în centrul tăvii de recepție a imprimantei (este mai bine să o apăsăm cu labe laterale pe care nu le-a răsuci) și apăsăm.

032-Lut-cum ar fi pentru a face o placă de imprimare față-verso față-verso
Aici din nou un mic "chip". Imprimanta are de obicei două tăvi - cea principală de dedesubt și pentru alimentarea manuală peste ea. Deci, în tava automată de alimentare a tăvii, hârtia obișnuită și tava de alimentare manuală sunt pregătite pentru o bandă de hârtie lucioasă. Apoi apăs pe sigiliu. Imaginea este imprimată pe hârtie obișnuită și imediat, până când imprimanta se oprește, apăsând din nou sigiliul, introduc o bandă de hârtie lucioasă și imaginea este imprimată deja pe ea. După cum a demonstrat experiența, modelul este imprimat mult mai bine, datorită faptului că imprimarea se află deja pe imprimanta încălzită.

Gata! Avem un desen tipărit al pieselor. Manipulați-l cu grijă - pe hârtia lucioasă, tonerul nu este ținut în siguranță și zboară cu ușurință.

Pe videoclipul flash puteți vedea tot ce am scris mai sus.
LUT-tipărire "/>

(Vizitată de 2 870 ori, de 1 ori astăzi)

Navigare după înregistrări

Am facut primul meu PP in EAGLE, recent am incercat sa fac un layout in Sprint Layout.
Este cu siguranță mai ușor și mai convenabil, dar aici este calitatea de imprimare ...
Toate pistele și poligoanele la o examinare mai atentă sunt tipărite cu o "plasă".
Pe șinele subțiri (0,3 mm), în timpul gravării și a tencuirii se formează rupturi ale șenilei. Încercat pe 4 imprimante diferite - același lucru
EAGLE imprimă o linie solidă, respectiv, fără probleme.

De fapt, întrebarea: poate Sprint Layout să aibă orice "pedal" viclean pentru a imprima în linii solide?

Da, ca nu. Imprimă întotdeauna zone solide. Nu contează cât de subțiri pot imprima fără pauze.
Înțeleg că lăsați culoarea stratului neschimbată la tipărire, dar nu este implicită neagră, ceea ce dă o imprimare în semilună.
Ai urmărit filmul cu blitz-ul LUT-printing din articol? Arată ce trebuie făcut.

Exact! Încă o dată, mulțumesc, Eugene!
Apoi m-am gândit deja să redescoperim vulturul ...

Pentru a îmbunătăți calitatea imprimării pe laser. imprimanta, plasați placa de circuite imprimate în partea de jos a foii alungite. Și nu vei avea pauze. Nu uitați să uscați hârtia acoperită. Mult noroc pentru tine!

Bună ziua! Vreau să împărtășesc experiența mea LUT. Întotdeauna nu imprimau pe hârtie lucioasă, ci pe coardă și nu pe film. Cele mai bune rezultate sunt obținute la imprimarea pe hârtie foto pentru imprimante cu jet de cerneală. În plus, marca de hârtie aproape că nu joacă un rol. Imaginea de pe cupru se dovedește densă și egală. Practic, nu există nicio subcotare. Semnăturile de pe card sunt clare și lizibile. Grosimea șinei este de până la 0,1 mm. Avantajul este că hârtia nu are nevoie să se înmoaie și să se spele după imprimare. Pur și simplu după ce ați călcat, lăsați placa să se răcească cu hârtia. După răcire, se îndepărtează ușor. Și asta este! Traceți într-o soluție de clorură ferică la o temperatură de aproximativ 60 de grade. Și am pus un plin cu o placă de pe suprafața soluției cu cupru în jos. Datorită tensiunii de suprafață, placa nu se scufundă, iar produsele de gravare se așează pur și simplu în jos. Fără balansare, nu este nevoie de vorbit. Capcane foarte repede. Dacă fibra de sticlă este de înaltă calitate, transparentă, rezultatul gravării este vizibil prin panou. Apoi ridic panoul cu pensete și uite. Dacă există locuri nedigerate, am spălat-o și l-am șters și am pus-o înapoi. Pentru a vă asigura că o placă mare nu se scufunda, este posibilă lipirea spumei pe partea laterală a texolitului. Principalul lucru este că nu există bule de aer sub tablă. Desenati cu cupru, apoi spalati cu alcool alb, degresati si baltati. Înainte de cositorizare, este util să se decaporeze cuprul într-o soluție de acid clorhidric 20%. Apoi, umectabilitatea cuprului este mult mai bună și suficientă pentru o singură picătură de aliaj de trandafir.
În mod similar, pe imprimantă, tipăresc aranjamentul de piese de pe tablă din partea laterală a pieselor (pre-oglindite). Inscripțiile sunt gri. Că erau negru strălucitor, acopeream tabla de pe partea laterală cu un strat de lac transparent. Se obține o cartelă de calitate fabrică.

@anatoly_pl
Un pic nu a înțeles: hârtia fotografică pentru imprimantele cu jet de cerneală este împărțită în lucios, mată, vaporoasă. (deși, probabil, un pic greșit spun că Cretacic este, de asemenea, două tipuri de lucioasă și mată). Deci, pe care o utilizați exact? Sau indicați eticheta hârtiei pe care o utilizați.

Eugene, spune-mi ce folosești hârtia kakay care ar cumpăra asta și nu te deranja cu selecția, pentru că te descurci bine

Am cumpărat carton A4 în centrul de tipărire.
Puteți hârtie doar pentru hârtie laser cu o densitate de 80

@GetChiper
și care este rezoluția maximă a imprimantei dvs.?

1200, dacă nu mă înșel. Dar rezoluția absolut nu afectează calitatea finală a LUT (nici măcar nu știu ce este implicit acolo). Aici principala calitate a pulberii în sine, uniformitatea și densitatea aplicării sale de către imprimantă.

@GetChiper
ușor nu sunt de acord, doar de imprimare rezoluție dpi și efect, cu atât mai mare este mai dens va fi umplut cu imaginea de toner, nu degeaba se spune că în setările trebuie să maximizeze negru set și doar depinde de dpi, așa că am întrebat, pentru că Am Samsung 600x600 și dacă te uiți la lumină, poți vedea că nu este în mod clar negru umplut și nu sunt însă mari, dar luminatoare

@GetChiper
Eugene, cum rămâne cu dezvoltarea unui cronometru, nu vrei să vii cu ceva? și apoi în nete există scheme, dar cum funcționează nu calitativ, cred că ați veni cu ceva original și bine de lucru)

Articole similare