1975 Thought Cud

1975 Thought Cud

Dialogul dintre cămilă și om

"De ce mesteci mereu cămilă?" Omul întrebă cămilea.

"Îmi mestec lemnele de foc", răspunse camila și scuipă.

"Ești fără gust?" - a spus bărbatul.

- Sunt obișnuită să scuipă de obiceiul cămilei mele, camila a oftat.

În acest moment o altă persoană sa apropiat de persoană și a șoptit ceva la ureche pentru o lungă perioadă de timp și apoi a plecat.

Omul a rămas tăcut timp de o oră și era evident că era foarte supărat de ceva.

- Ce sa întâmplat? Întrebă cămilele. Ai probleme?

Omul oftă de trei ori, apoi scuipă pe pământ: "Mi s-au dat astfel de zvonuri neplăcute despre mine că vreau să scuip."

„Am scuipat din obișnuință, și de foc mea nu am fost dezgustat - a spus verblyud.- Dar ai scuipat pentru că ai aceste zvonuri ramuri amare, dar cumva au continuat să mestece în cap.“

Uneori ni se pare că mișcarea sufletului este ceva frumos, care amintește de zborul pescărușilor peste mare.

Din păcate, nu mișcările sufletelor noastre sunt atât de înălțate și libere.

Adesea, ne purtăm cu crawlere sau țese cu o privire scăzută. În aceste momente sufletul se mișcă complet diferit.

Guma de mestecat gata. mestecarea informațiilor trecute este unul dintre cele mai frecvente tipuri de mișcări mintale pe care fiecare persoană le cunoaște.

O persoană a învățat ceva sau ceva ce i sa întâmplat și el se gândește la această informație în interiorul său și o face lent și mecanic: gândurile și sentimentele sunt derulate de mai multe ori, repetând pe cei cunoscuți și experimentați fără a adăuga nimic.

Ca mișcare, mestecarea reamintește un anumit cerc mic, când un gând, încărcat de emoție, se învârte în jurul unei frazi sau a unei imagini.

Uneori este guma de colorat vopsea unele pozitive: ne place ce sa întâmplat cu noi, am avut noroc, am fost mai mult de un om, a câștigat-o și acum și din nou, repetăm ​​că în minte.

În alte cazuri, nu ne place foarte mult ceva și ne defăim mental în capul nostru situația rușinii, umilinței sau eșecului nostru.

Sunteți de acord că sunteți foarte implicat în această afacere.

De ce suntem angajați în guma mentală de mestecat. facem exact lucrurile opuse în interiorul nostru?

Ar fi de înțeles dacă am face-o, și care ar fi savurată în sine momente plăcute ale vieții lor - chiar dacă este practic inutil și nu face nimic pentru dezvoltarea noastră, dar cel puțin dă emoții pozitive. Și asta, vedeți, este destul de mult.

Dar de ce răsturnăm groaza în noi înșine și chestionăm în mod repetat informații negative?

De fapt, motorul nostru principal în această activitate este lipsa unui motor sau forța de inerție.

În interior avem un mecanism care funcționează prin inerție și de mare și este ca și cum să mestece pe: ar fi în continuare mestecat pe ceea ce el devine în mod, atâta timp cât aceasta nu a supraviețuit până la capăt și nu iau ceva nou.

Măcinarea mentală a informațiilor sau a denivelării este ca peelingul semințelor. Dacă vă aduceți aminte ce se întâmplă în acest moment în capul vostru, nu veți vedea gânduri adânci și informații creative, un mecanic solid.

Ce fel de mecanism în conștiință ne face să repetăm ​​în mod repetat același lucru?

În unele cazuri, o constiinta lenta si semi-adormita incearca sa gaseasca ceva, sa extraga un sens din informatie.

La început, acest lucru se întâmplă în acest fel, dar atunci inerția se activează, provocând de mai multe ori să repete același lucru

Atunci când o parte din aceste informații este comprimată, trecem la următoarea piesă.

La fel ca femeile vechi care stau pe bancă și schimbă zvonuri, amintiri sau discută despre fiecare trecător.

Când am discutat, putem trece la următoarea.

Cu alte cuvinte, neinstruit conștiința noastră de dormit și sufletul incapabil să trăiască o viață interioară intensă și să treacă printr-o informație vitală o dată, îndepărtați sensul profund prin puterea minții sale.

Acesta este modul în care trăiesc și trăiesc maeștrii spirituali. Au trecut prin ea însăși o singură dată, luând de la ea semnificații mai profunde, iar apoi eliberați, sunt răspândite într-un spațiu mental, în inconștientul colectiv, în noosferă.

Dar noi, dacă aș putea spune, dinții minți slabi)). Nu putem face acest lucru o singură dată și, prin urmare, preferăm să mestecăm scurte gânduri și amintiri de foarte mult timp. Suntem obișnuiți cu starea de sănătate mintală.

Dar de multe ori nu căutăm nimic din aceste informații. Ne răsturnăm pentru că nu putem face altceva în interiorul nostru.

Când deplasarea acelorași gânduri devine prea invazivă și gândurile se îndreaptă spre distructivitate, oamenii de știință vorbesc despre o nevroză. Cu gândurile nevrotice este cu adevărat dificil de rezolvat.

Uneori gândurile, imaginile, informațiile, obsesive vin de la exterior, sunt asimilate de noi și încep să se rotească, otrăvind viața și starea noastră de spirit.

Un exemplu tipic al unei astfel de obsesii externe este așa-numitele "paraziți muzicali" - cântece și motive.

Cele mai intruzive sunt fragmentele celor mai simple motive ale cântecelor pop, unde există multe repetări.

Dacă se creează un gând sau o imagine de gândire, atunci ele sunt de obicei repetate și căile neuronale sunt suflate în creierul nostru.

Am avut de multe ori să sfătuiesc oamenii cu privire la eliberarea de pe guma mentală de mestecat.

Procesul de digestie a informatiilor este foarte haotic si incoerent.

Când începem să investigăm cauzele eșecurilor umane, se dovedește că multe dintre deciziile noastre sunt făcute într-un ecran de fum creat de o gumă mentală de mestecat.

Nu cu mult timp în urmă am petrecut testul meu preferat pentru a determina gradul de dezordine de gândire cu participanții la formare, care au fost pentru a contoriza numărul de gânduri fulgeră în cap timp de trei minute.

Rezultatele au fost foarte revelatoare: cei care au avut multă haos în cap și care au fost implicați în masticarea mentală pentru mai mult timp decât alții, au luat decizii greșite mai des decât alții și nu au luat deciziile corecte până la capăt.

Această relație de succes în afaceri și gradul de ordine a gândirii a fost foarte clară.

Să ne testați obiceiul de a mesteca mintal, dințat. Ne vom închide ochii și vom lăsa gândurile să alerge așa cum vor, dar vom urmări acest proces.

Are această proprietate un amestec asupra trecutului cu ceva sens pozitiv sau acest obicei funcționează în interiorul nostru doar pe epuizarea noastră?

Ideea este că în această etapă a evoluției umane, mestecarea informațiilor vitale este un mecanism imperfect, dar într-adevăr funcțional pentru menținerea identității noastre, continuitatea experienței noastre.

Din moment ce nu avem practica de auto-observare, amintirea de sine, starea de veghe aspirații conștiente - metode mai bune, oferind o continuitate, fără de care o persoană ar pur și simplu nu ar putea exista și să fie percepută de către alte persoane din societate, rehash de experiența din trecut ne permite să se deplaseze din trecut până în prezent și viitor nu ca un mankurt, ci ca un om amintit ceva și rezonabil.

Dar dacă vrem să ne mutăm într-o altă etapă a evoluției, trebuie să depășim această tendință de a mesteca inconștient experiența trecută și de a trece la noi practici ale mișcării interioare.

Trebuie să ne dăm seama că, dacă majoritatea timpului nostru intern constă în mestecare, nu mergem încă în sensul spiritual, ci se târăște.

Dacă vrem să învățăm dreptatea spirituală și psihologică, atunci trebuie să stăpânim practica conștientizării.

Ce mișcare a sufletului poate fi considerată direct opusă masticării mecanice a informațiilor din trecut, în raport cu coghiul?

O alternativă la această mișcare poate fi considerată un scop și deliberată derulând imagini mentale cu caracter pozitiv, atunci când o persoană creează o imagine a unui viitor dezirabil și modul în care să-l, învață unele aptitudini importante, formează un calități necesare.

O astfel de acțiune mentală intenționată implică lucrul cu doar informații utile, toate informațiile inutile sunt aruncate și se repetă numai acele imagini care pregătesc acțiunea necesară pentru o persoană.

De exemplu, un student poate fi procesul de a stăpâni ceea ce - sau cunoaștere, sportivul vizualizarea executarea acelor acțiuni care îl conduc spre victorie, lector creează imagini care vorbea în public genial, formează un om de afaceri în mintea lui imaginea de întreprindere de succes.

Cu cât ne pregătim mai mult în această practică de a derula în mod conștient rolele mentale pozitive, cu atât mai repede vom fi eliberați de obiceiul obositor de a mesteca mental informațiile trecute.

Creați un videoclip mental cu privire la viitorul dorit. Derulați-o în minte de câteva ori. Răsucește-l în interiorul tău cât trebuie pentru a obține rezultatul de care ai nevoie.

Articole similare