10 Lecțiile Incredibile ale Albertului lui Einstein 1

10 Lecțiile Incredibile ale Albertului lui Einstein 1

10 lecții incredibile ale lui Albert Einstein:

1. Urmați-vă curiozitatea

2. Fii persistent

"Nu pentru că sunt atât de inteligent. Este tot pentru că nu renunț pentru mult timp la rezolvarea problemei.
Amintiți-vă cât de insistenți sunteți în rezolvarea problemelor importante. Sunteți gata să mergeți până la sfârșitul obiectivului dvs.? Atinge ceea ce ai în minte, și să nu dea arme eșecului - cu siguranță, una dintre cele mai importante trasaturi ale unei persoane de succes. Chiar dacă obiectivul stabilit necesită o perioadă lungă de timp pentru punerea sa în aplicare - prin toate mijloacele începe astăzi.

3. Apreciez momentul

4. Imaginația este puternică

Imaginația este totul. Ne poate arăta în prealabil cum se vor dezvolta evenimentele. Imaginația este mai importantă decât cunoașterea. "

Jobs a introdus Apple și gadget-uri sale mai bine astăzi, nu este nimic, Lee Kuan Yew, Singapore a creat o superputere atunci când maimuțele cu excepția palmelor și nu era nimic acolo, Einstein a imaginat că fizica modernă nu rezolvă probleme globale, și a ajuns la decizia lor. Toți acești oameni și sute de mii de alții și-au adus imaginația la ce vroiau să vină. Dacă sunteți transportă un plan de super-stupid al proiectului, cel mai probabil, toți liderii minții moderne va fi cu tine, decât cu cei care te critica.

5. Faceți greșeli

"O persoană care nu a făcut niciodată greșeli nu a încercat niciodată să facă nimic nou."
Nu vă fie frică să faceți greșeli. Eroarea și eșecul sunt două mari diferențe. Erori vă pot face mai bine, mai inteligent și mai rapid, dacă învățați corect lecțiile învățate. Descoperiți puterea de a face greșeli. Dacă doriți să reușiți, triplează numărul de greșeli pe care le faceți.

6. Fii aici și acum

"Nu mă gândesc niciodată la viitor - vine aici și acum."
Nu poți schimba mâine sau ieri. Singurul lucru care contează este ceea ce faceți astăzi.

7. Dați valoare

"Trebuie să te străduiești să ai semnificație, nu reușești".
Concentrați atenția asupra creării de valoare, nu a succesului. Creând valoare pentru alții, veți atrage succes.

Încercați să înțelegeți ce talente și abilități aveți, ce faceți mai bine. Încercați să îndreptați aceste calități către canalul de creare a valorii și veți vedea în mod necesar rezultate pozitive.

8. Stupiditatea nu înseamnă schimbarea abordării

"Stupiditatea este aceea de a face același lucru mereu și în același timp să așteptați rezultate diferite".
Cu adevărat. Un exemplu simplu de viață - încerc să pierd în greutate. Din anumite motive, mi se pare că, în scopul de a pierde in greutate, trebuie să mănânce mai puțin - am fost epuizante eu diete stupide, nivelul meu de energie a scăzut la o plinta, rezultatul acestei sacrificiu de sine este minimă, și cred că toate acestea este un nonsens. Și acest lucru se întâmplă destul de des - de îndată ce devin nemulțumiți de mine, am început să bea ceai pentru a pierde in greutate este de o jumătate de găleată mai puțin și toate acestea cu rezultat zero. Dar ce se întâmplă dacă am adăuga la acest sport, consultare nutritionist (nu lacomi de bani), modul corect al zilei, iar puterea care în cele din urmă, la un efort semnificativ mai mic va da rezultate super cool.

9. Cunoștințele provin din experiență

"Informația în forma sa pură nu este cunoaștere. Sursa reală de date este experiența. "
Puteți citi sute de cărți despre afaceri, dar nu încercați să practice pentru a crea prima sa companie, nu invata nimic. Experiența este unul dintre cele mai importante active, care sa multiplicat de-a lungul anilor.

10. Înțelegeți regulile și câștigați

"Ar trebui să înveți regulile jocului. Și după aceea vei juca ca și alții.
Nu contează cât de prost și naiv sună - trebuie să înțelegi și să înțelegi regulile jocului în această sau în acea sferă. Următorul pas este să vă oferiți o șansă de a juca mai bine decât altele. Dacă faceți aceste două lucruri - succesul va fi de partea dumneavoastră.