Desigur, toată lumea se confruntă cu o situație în care, din cauza lipsei de informații, a interpretării incorecte a emoțiilor și sentimentelor altor persoane, o persoană denaturează unul sau altul al altui act într-un mod distorsionat. Mai des, aceste concluzii sunt construite pe baza conjecturilor proprii sau a opiniei dezvoltate despre persoana respectivă.
Istoria și studiul fenomenului în psihologie
Fondatorul termenului "atribuire cauzală" în psihologie a fost cercetătorul F. Haider la mijlocul secolului al XX-lea. El a exprimat mai întâi diagramele care arată motivele pentru care o persoană creează o opinie despre un eveniment sau o persoană. Ideea lui Haider a fost imediat preluată de alți psihologi, în special Lee Ross și George Kelly.
![Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală (din cauza lipsei de informații) Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală](https://images-on-off.com/images/174/kauzalnayaatributsiyakakmezhlichnostnoeo-e47b7a23.jpg)
Criterii de atribuire a motivelor pentru comportamentul lui Kelly.
Un pas semnificativ în dezvoltarea psihologiei a ajutat la atribuirea atribuțiilor cauzale drept un fenomen al comunicării interpersonale. În teoria sa, Kelly a încercat să stabilească ce criterii o folosește o persoană atunci când încearcă să explice cauzele comportamentului altcuiva. În timpul cercetării au fost stabilite trei criterii:
acest comportament este constant pentru o persoană (un criteriu de constanță);
un astfel de comportament este diferit de cel al altor persoane (criteriul exclusivității);
Comportament convențional (criteriu de consens).
![Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală (atribuire) Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală](https://images-on-off.com/images/174/kauzalnayaatributsiyakakmezhlichnostnoeo-cb1b05b8.jpg)
Manifestarea atribuției cauzale în raport cu el și cu alții
![Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală (cauzală) Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală](https://images-on-off.com/images/174/kauzalnayaatributsiyakakmezhlichnostnoeo-fcd7f36d.jpg)
Particularitatea acestui fenomen este că o persoană se aplică în sine unor motive complet diferite de comportament. Erorile de atribuire cauzală sunt că o persoană justifică acțiunile altcuiva cu calități personale. Iar acțiunile sale explică circumstanțele externe - desigur, pentru că pentru noi suntem mai atenți. Într-o situație în care o altă persoană nu și-a îndeplinit atribuția, îi dăm titlul de persoană leneșă și iresponsabilă. Dacă nu mi-am îndeplinit sarcina, atunci am fost deranjat de vreme, muzică puternică în spatele zidului, sănătate precară etc. Motivul pentru o astfel de reprezentare este că considerăm că comportamentul nostru este normal, iar comportamentul diferit de cel al nostru, tratăm ca anormal.
![Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală (cauzală) Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală](https://images-on-off.com/images/174/kauzalnayaatributsiyakakmezhlichnostnoeo-b81b8a2a.jpg)
În vârstă de 21 de ani, abandonată de proprietarul unei pisici, a avut o șansă la o vârstă decentă. La declinul vieții pisicii, tigrul de 21 de ani a fost abandonat de către proprietar într-o clinică veterinară locală. Trist și confuz, nu putea înțelege de ce.
![Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală (cauzală) Atribuirea cauzală ca comunicare interpersonală](https://images-on-off.com/images/174/kauzalnayaatributsiyakakmezhlichnostnoeo-d1858ce7.jpg)