20 Interesante despre hochei, mă întreb

20 Interesante despre hochei, mă întreb
2. În 1930, în timpul Cupei Mondiale de Hochei, Echipa Canada a fost considerată dominantă și nu a luat parte la turneu, și a luat imediat parte la jocul final, unde a câștigat.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
3. Clint Malarchuk, jucând pentru Buffalo în 1989, a fost rănit, a tăiat accidental o venă jugulară în timpul jocului. El a supraviețuit, datorită faptului că antrenorul său, fost medic militar, a luat toate măsurile necesare înainte de sosirea unei echipe de medici.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
4. În 1930, portarul Abi Goberri, a luat foc în timpul jocului, când pucul se afla într-o cutie de chibrituri pe care o purta în buzunar. El a fost ars prost înainte ca el să poată fi stins.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
5. Wayne Gretzky nu a marcat niciodată un singur gol și este considerat cel mai productiv jucător din toate timpurile din cauza asistenței sale.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
6. La vârsta de șase ani, Wayne Gretzky a jucat în echipa în vârstă de 10 ani și forma lui a fost prea mare, din cauza a ceea ce el a fost de a umple un pulover pantaloni de pe partea dreaptă, iar când a crescut, obiceiul a rămas chiar și în timpul redării NHL.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
7. Echipa femeilor slovace a câștigat meciul de calificare cu echipa Bulgariei, cu un scor de 82: 0, mai târziu a pierdut la echipa canadiană din Vancouver, cu un scor de 18: 0.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
8. Jucătorul profesionist mediu, în medie, pierde între 2,5 și 4 kg de greutate corporală pe joc.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
9. În Uniunea Sovietică, urșii special instruiți au jucat hochei.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
10. În timpul Campionatul de hochei pentru tineret în 1987 a existat o luptă între echipele naționale din Canada și Uniunea Sovietică, în încercarea de a opri revoltele din arena chiar oprit lumina, dar nu a ajutat.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
11. Doi jucători celebri, Mario Lemieux și Patrick Roy, s-au născut în aceeași zi, la doar 200 de kilometri unul de celălalt.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
12. Medicii din British Columbia au interzis să vorbească despre hochei, în timpul operațiunilor.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
13. Există o echipă de hochei formată din preoți romano-catolici, cu numele "Părinții care zboară". Aceștia joacă doar jocurile de prietenie pentru a strânge bani pentru organizațiile caritabile.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
14. Dacă portarul principal și cel de rezervă nu pot continua jocul, echipa poate alege portarul de la ceilalți membri ai echipei.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
16. Tiger Williams a stabilit un record în rândul jucătorilor NHL, numărul de minute de penalizare, el a petrecut doar 2,7 zile (3966 minute) pe banca de rezerve de pedeapsă în timpul jocurilor.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
17. Buffalo deține titlul echipei care a ucis animalul în timpul jocului NHL în 1974.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
18. Fostul jucător NHL, Duncan McPherson a dispărut în timpul unei călătorii în Germania. Corpul său a fost găsit 14 ani mai târziu, înghețat într-o peșteră superficială într-o stațiune de schi pe Ghețarul Stubai.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
19. Finley Stanley Cup din 1919, singurul joc în care câștigătorul nu a fost anunțat din cauza izbucnirii gripei, majoritatea jucătorilor trebuiau să fie spitalizați.

20 Interesante despre hochei, mă întreb
20. Când Maple Leafs au câștigat Cupa Stanley în 1962, au scos accidental potirul în foc și, ulterior, au plătit o sumă corectă pentru repararea cupelor.

16 fapte interesante despre Marvel

28 de fapte interesante despre "Domnul Inelelor"

Articole similare