Campionatele din Rusia

Divizia Supremă

Campionatul de tineret

Campionatul național de fotbal din Liga

Campionatul este în prezent compus din 17 cluburi. Din cauza unor probleme financiare cu o serie de echipe, liga a fost redusă de la 20 la 17 echipe.

A doua divizie

Câștigătorul fiecărei zone este transferat la prima divizie. Cluburile care ocupă ultimele locuri din zone își pierd statutul profesional și sunt transferate la Liga de Fotbal Amatori. În toate zonele, cu excepția unuia, concursurile sunt organizate în două runde. În zona "Vostok", datorită numărului său mic, turneul se desfășoară în trei cercuri. La finalul sezonului, câștigătorii zonelor participă la turneul pentru Cupa PFL. în timpul căruia este determinat campionul absolut al Diviziei a 2-a.

Liga amatorilor

Fondatorii sunt Uniunea Rusă de Fotbal și zece asociații interregionale ale federațiilor ruse de federații (MPO).

Ei unesc 79 de federații regionale de fotbal ale Federației Ruse. Președinții MPO ai federațiilor de fotbal sunt membri ai Consiliului Ligii Fotbalului Amatori.

Competițiile Cupelor din Rusia

Cupa Rusiei

Cupa Rusiei pe fotbal este un concurs anual pentru cluburile ruse de fotbal, condus de Uniunea Rusă de Fotbal. În Cupă sunt eligibili să participe la cluburi de fotbal non-amatori, precum și cluburi de fotbal amatori - câștigători ai competițiilor regionale LFL. a obținut atestarea în PFL. Câștigătorul Cupei înainte de începutul sezonului următor se joacă cu campioana Rusiei în Super Cup [4]. și are, de asemenea, dreptul de a vorbi în Europa League [5].

Cupa Premier League

Toate cele 16 echipe din Premier League au participat la concurs. Cupa a fost ținută pe un sistem cu eliminare, în fiecare rundă a echipei au jucat două meciuri. Câștigătorul Cupei nu a primit dreptul de a participa la Cupa UEFA. iar jocurile s-au desfășurat în zilele meciurilor naționale, astfel încât majoritatea cluburilor au pus pe echipe standby pentru meci. Competiția nu a fost populară, iar în sezonul următor Premier League a refuzat să o dețină.

Câștigătorul turneului a fost St. Petersburg Zenit, care a câștigat în finală Novorossiysk Chernomorets cu un scor de 5-2 pe suma a două meciuri.

Super Cupa Rusiei

Super Cupa Rusă este o competiție de fotbal. constând într-un meci în care joacă câștigătorul Cupei Rusiei și campionul Rusiei din sezonul precedent. În cazul în care Cupa și campionatul au fost câștigate de o echipă, prima și a doua echipă a campionatului se joacă în Super Bowl.

Super Bowl este un premiu care trece. În schimbul primului premiu, o copie a acestuia este înmânată pentru totdeauna. În cazul în care un club câștigă un premiu de 3 ori la rând sau de 5 ori în total, premiul rămâne în acest club pentru totdeauna. Acest lucru a avut succes pentru CSKA Moscova, care a câștigat șase Super Cupuri. Ultima ceașcă pe care au luat-o în meciul cu Rostov 3: 1.

Turneul a fost realizat pe un sistem circular. Echipele s-au jucat unul cu altul pentru un meci. Câștigătorul a fost echipa care, pe baza a cinci runde, va câștiga un număr mai mare de puncte. Pentru victorie se acordă 3 puncte, iar pentru o remiză - una.

Concurența a avut loc între cele mai bune echipe ale Ligii Fotbalului Rus din offseason. Echipele sunt împărțite în două grupe, în funcție de rezultatele etapei de grup, participanții la finale și meciuri sunt determinate pentru 3-4, 5-6, 7-8 locuri. Într-o serie de play-playuri în cazul unui rezultat remizat în timp regulamentar, echipa primește o serie de penalități post-meci fără timp suplimentar.

Primele trei niveluri ale campionatului sunt profesionale, al patrulea nivel este semi-profesional, restul fiind amator

Fotbalul în Rusia a fost adus de britanici. elaborat de Savva Morozov. cunoscut industrialist pre-revoluționar, fabricilor lor ca ingineri în orașul Orekhovo-Zuevo [8]. De atunci, un oraș mic de lângă Moscova este considerat drept locul de naștere al fotbalului rusesc. În 1910, echipa de fotbal "Morozovtsy" a câștigat Cupa Fulda [9].

La începutul dezvoltării cel mai masiv a fost fotbalul "sălbatic". Fanii de a juca fotbal pentru lipsa de terenuri de fotbal trebuiau să fie mulțumiți de loturile și peroanele vacante. Porțile au fost construite din nimic - pietre, capace, jachete. Au jucat ceea ce au: în cizme, în pantofi și chiar și în picioarele goale. O mulțime de astfel de echipe "sălbatice" erau pe Khodynka. În istoria "sălbaticului" un loc important este ocupat de avanpostul Rogozhskaya. Pe marginea de lucru a apărut Clubul sportiv Rogozhsky - RKS. [10]

Chiar înainte de formarea echipei naționale a URSS a jucat opt ​​jocuri, în plus față de jocurile cu finlandezii și germanii au fost întâlnire cu Norvegia 1-2 și 1-1 (goluri Zhitarova contează, Sysoev și Krotkova), Ungaria, 0-12, 1-4 și 2-2 Suedia (3 - Zhitarev).

Fotbalul a câștigat din ce în ce mai multă popularitate, până în 1915 au fost deja peste 150 de echipe din țară.