9 Consiliile cum să obțineți un avantaj psihologic în comunicarea de afaceri - pe valul de schimbare

Configurați pentru o comunicare confortabilă.

Creierul nostru este un instrument incredibil de complex. Credem că am câștigat controlul asupra ei, dar, de obicei, ceva inconștient ne obligă să acționăm în situații critice.

Acest lucru, totuși, nu ne ajută deloc atunci când încercăm să facem noi cunoștințe, nu-i așa?

De aceea, acordarea unei comunicări confortabile este atât de importantă. Convingeți-vă creierul că știți deja această persoană, că situația este absolut familiară și confortabilă. Acest lucru vă va ajuta să vă relaxați și să vă prezentați într-o lumină favorabilă în timpul cunoașterii. Voi creșteți șansele de a vă simți ca alți oameni dintr-o privire.

Fiți atenți la picioarele oamenilor când le apropiați.

Când vă apropiați de un grup de oameni care efectuează o conversație, acordați atenție corpurilor lor. Dacă în timpul salutării ei transformă doar corpul corpului, atunci ei se află în mijlocul unei conversații importante și nu doresc să fie întrerupți.

Dacă se îndreaptă spre tine și spre corp și picioare, atunci poți întrerupe conversația lor. De obicei, acest lucru înseamnă că conversația a plictisit interlocutorii și aveți o șansă să acordați o atenție deosebită întrebării dvs.

Întotdeauna în timpul unei dispute, încercați să stați lângă adversar, nu în fața lui.

Toți am căzut într-o situație în care conversația sa transformat într-o confruntare a vederilor.

Dacă nu vă plac dramele, aș sugera să evitați astfel de situații. Poate că argumentul dvs. foarte bine motivată, dar, de regulă, oamenii sunt suparati atunci când simt că acestea sunt greșite.

Astfel, ori de câte ori argumentele dvs. provoacă tensiune în interlocutor, încercați să luați o poziție lângă el. Nu veți pune mari amenințări și, în cele din urmă, adversarul dvs. se va calma.

Ori de câte ori aveți nevoie de o favoare, utilizați "Am nevoie de ajutorul dvs."

Recunoaște-o. Cu toții ne place să schimbăm o parte din munca noastră către alții. Fie pentru că suntem leneși, fie pentru că într-adevăr avem nevoie de ajutor în această sarcină.

Realitatea este că oamenii nu vor să facă o muncă suplimentară la fel. Prin urmare, atunci când aveți nevoie de serviciul cuiva, începeți propunerea dvs. cu "Am nevoie de ajutorul dvs.".

În cele mai multe cazuri, oamenii vă vor accepta solicitarea și vă vor ajuta. Acest lucru se datorează faptului că nu ne place sentimentul de vinovăție care apare atunci când am putea ajuta și nu am ajutat.

Dacă doriți să îmbunătățiți relația - aprobați interlocutorul. Reformați ceea ce spune el.

Ne place aprobarea. Majoritatea acțiunilor noastre sunt cauzate de necesitatea obținerii aprobării. Și cel mai bun mod de a te face pe oameni să te iubească? Dați-le ce au nevoie, desigur. Un exemplu simplu este atunci când vorbești cu o altă persoană și el spune ceea ce este cu adevărat important pentru el. După ce termină, reformulați ceea ce a spus el, spuneți-l în cuvintele voastre. Acest lucru îl va face să creadă că sunteți un bun ascultător și sunteți interesat de el. Acest lucru îi dă încrederea că el se află în centrul atenției. Aceasta este aprobarea.

Dacă dorești un răspuns pozitiv, dă din cap în timpul cererii tale.

Acesta este un mod puternic și manipulator de direcționare a raționamentului în direcția cea bună. Așa că utilizați-l fără a încălca normele etice. Obținerea unui răspuns pozitiv de la cineva este de obicei cauzată de ceea ce ne dorim. Fie că este vorba de a vă vinde sau de a vă promova punctul de vedere. Priviți în timp ce încercați să transmiteți mesajul dvs. este o modalitate eficientă de a face o persoană să fie de acord cu dvs. Oamenii oglindesc în mod inconștient interlocutorul, așa că de cele mai multe ori vă îndemn în schimb. Acest gest, la rândul său, îi informează creierul că trebuie să fie de acord cu voi.

Vrei să știi dacă interlocutorul tău te ascultă? Pune-ți mâinile pe piept.

De obicei, când suntem în mijlocul unei conversații și spunem ceva important pentru noi, nu mai urmăm reacția interlocutorului. Cum puteți să nu mai pierdeți timp vorbind cu cineva care nu este interesat de informațiile dvs.? Îmbrățișați-vă brațele pe piept în timpul unei conversații și vedeți ce se întâmplă în continuare. Dacă o altă persoană este atentă și concentrată pe conversația dvs., cel mai probabil vă va imita.

Aveți probleme în a vă aminti numele? Repetați numele celeilalte persoane în timpul conversației.

Adesea uit numele. În timpul cunoașterii sale, numele interlocutorului pur și simplu zboară într-o ureche și zboară de la cealaltă. De obicei, îmi cer un prieten să mă prezinte interlocutorului meu pentru a-i mai auzi numele. Dar, din păcate, în curând o uit din nou. E ciudat. Amintirea numelor este importantă, oamenii răspund bine când au auzit numele lor în timpul unei conversații. Încercați să repetați numele interlocutorului în timpul întâlnirii. Exemplu: "Bună, numele meu este Alexey" "E bine să te cunosc, Alexey. Alexei, îl cunoști pe Egor? "Și continuă să-și repete numele în conversație.

Când ați pus o întrebare, dar ați primit doar un răspuns parțial, așteptați. Interlocutorul va continua conversația.

Aceasta este o situație comună atunci când nu cunoașteți persoana foarte bine sau întrebarea dvs. nu a fost în întregime clară. Dacă o persoană termină să răspundă fără să dea un răspuns complet, așteptați. Întrerupeți și mențineți contactul vizual. Dacă tensiunea devine insuportabilă, ridicați sprâncenele. Acest lucru va exercita o presiune asupra interlocutorului, dar vă informează, de asemenea, că sunteți interesat. De asemenea, spune subconștientului că sunteți o persoană care, de regulă, obține ceea ce dorește.

Împărtășește în social. crearea de rețele

Articole similare