10 Tratamente zilnice pentru fete și corp

• 10 proceduri zilnice și de îngrijire corporală zilnică

"O fată bine îngrijită va realiza întotdeauna ceea ce o femeie nu poate obține în halatul ei"
Evelina Khromchenko

Să arăți tânără. frumoase și bine îngrijite - aceasta este ceea ce visează fiecare femeie. Dar viața își stabilește propriul ritm. în fiecare zi când alergăm și ne grăbim, trebuie să avem timp și să facem multe lucruri. Timpul pentru el insusi lipseste. Se întâmplă, de asemenea, că în ciclul veșnic de îngrijire, nu există dorința de a avea grijă de voi înșivă.

Și totuși, să nu renunți și să fugi. pentru că, pentru a-și menține frumusețea și farmecul. nevoie doar de 20-30 de minute pe zi. Nu mă credeți? Să vedem ce trebuie să faceți pentru a arăta bine îngrijit.

Faceți 10 proceduri simple pe zi. care includ îngrijirea facială, corporală și a părului.

Începeți îngrijirea de pe față. pentru că fața este cartea noastră de vizită. toate succesele și lipsurile noastre, nopțile nedormite, vârsta și stilul de viață se reflectă imediat sub forma edemelor sub ochi, a tenului modificat și a ridurilor. Ei spun că cu cât mai mult timp petrecem în căutarea feței, cu atât mai puțin timp va fi necesar pentru machiaj.

1. Începeți cu curățarea. Această procedură cea mai importantă se efectuează de două ori pe zi. dimineața și seara. iar în curățirea serii ar trebui să fie cea mai amănunțită. Pentru a face acest lucru, utilizați apă (fiartă sau minerală) și / sau un produs de curățare.

2. După spălarea cu un tampon de bumbac se aplică un tonic sau o loțiune. care curăță pielea rămășițelor gelului pentru spălare, precum și tonurile pielii.

Aici trebuie menționat faptul că, pe lângă curățarea și tonifierea o dată pe săptămână, este necesar să se efectueze o purificare mai profundă cu frecat.

3. În funcție de ora din zi, aplicați cremă hidratantă (dimineață) sau hrănitoare (seara). Nu uitați de zona gâtului și decolteului.

Odată sau de două ori pe săptămână, se recomandă să faceți măști hidratante sau hrănitoare.

4. După 25-30 de ani, cosmetologii sunt sfătuiți să aplice zilnic un gel sau o cremă pentru pielea subțire și sensibilă din jurul ochilor. și după 40 de ani și o cremă de grăsime pentru zona din jurul gurii.

Folosind obiceiul de a îngriji în mod regulat fața, aveți grijă de corp. Îngrijirea corpului poate fi programată, de exemplu, pentru procedurile de igienă de seară.

5. Când faceți duș sau îmbăiat, folosiți gel de duș. care are un efect blând și nu excesează pielea. Iar o dată sau de două ori pe săptămână, folosiți un scrub pentru corp. cu ajutorul acestuia puteți să scăpați cu ușurință de particule moarte și moarte ale pielii.

6. După ce ați făcut baie sau duș, utilizați produse cosmetice hidratante și hrănitoare.

Îngrijirea zilnică de bază a părului este mult mai importantă decât procedurile scumpe și complicate. ținute în frizerie. Doar atenția zilnică asupra părului este capabilă să păstreze capul de a auzi într-o stare decentă.

7. Este imposibil să vă imaginați o femeie bine îngrijită cu păr murdar. astfel încât regula cea mai simplă - părul ar trebui să fie curat. chiar dacă trebuie spălate zilnic.

8. Alegeți și utilizați șampon și balsam. care se va potrivi cu tipul de păr.

9. Dimineața și seara, piepteneți părul cu un pieptene de masaj. ea nu numai că va dezlipi rapid părul ei, ci și un efect de masaj.

10. Din când în când, răsfățați-vă părul cu măști nutritive și terapeutice.

Acestea sunt cele mai importante proceduri zilnice pentru îngrijirea feței, a corpului și a părului. Desigur, aceasta nu este o gamă completă de activități, merită adăugate mai multe exerciții fizice. masaj. grijă de mâini și picioare. depilare. modelarea sprâncenelor. tunderea sfaturilor părului și chiar procedurile SPA.

Toate aceste măsuri de îngrijire pentru tine însuți sunt mai bine de distribuit în decurs de o săptămână sau o lună în mod egal, astfel încât, de exemplu, în timpul săptămânii petrecut nu mai mult de o jumătate de oră. iar la sfârșit de săptămână s-ar putea acorda mai mult timp și atenție.

Idei grozave, vă mulțumesc! Dar la mine, de exemplu, dacă părul să se spele în fiecare zi, așa cum este scris în articolul 7, va fi mai rău. Poate că nu este așa?) Și amintiți-vă înainte, timpul de baie era duminică. Și apoi toată săptămâna ei nu și-au spălat părul și nimic)))

Vă mulțumim pentru întrebarea dvs.!

La punctul 7 este vorba despre faptul că, dacă părul se murdărește în fiecare zi și pare a fi neclintit, atunci, bineînțeles, este mai bine să le spălați, mai ales dacă mergeți la "oameni".

Există o opinie conform căreia părul nu trebuie spălat în fiecare zi, astfel încât acesta va fi în mod natural alimentat cu substanțe nutritive "din interior" prin activitatea glandelor sebacee. Prin urmare, se recomandă adesea aplicarea balsamului / balsamului numai la capetele părului, deoarece substanțele nutritive nu ajung la ele și, prin urmare, sunt mai umede, pauză etc.

Pe factura băii este de acord, a fost așa! ))) Eu însumi în copilărie v-am petrecut în fiecare vară în grădină și am spălat bine acolo o singură dată pe săptămână. Și nimic! A trăit, nu m-am întristat) O altă întrebare am arătat bine îngrijită la sfârșitul săptămânii

În general, articolul oferă recomandări generale, dar suntem individuali și sunt sigur că fiecare dintre noi are propriile noastre secrete cum să arate bine îngrijit

Desigur, dacă părul de la spălare zilnică, după cum spuneți mai rău, nu trebuie să-i spălați în fiecare zi.

Sunt total de acord cu tine! O zi de baie, este nu numai în timpul verii și în baie, eu sunt în toată viața mea locuiesc și îmi amintesc că se spală o dată pe cap de școală într-o săptămână duminica) Așa cum m-am uitat la sfârșitul săptămânii, desigur, nu-mi amintesc, dar dacă nu foarte probabil, mi-ar spala parul mai des.
Ei bine, șampoanele erau complet diferite. Oricum, acum mulți producători de produse cosmetice, în special șampoane, au ca scop obținerea de super-profit, astfel că există o promovare activă a spălării zilnice a părului. Ca rezultat, scalpul devine uscat - ca urmare a matretii si a continutului ridicat de grasimi si a parului "gras", aspectul necorespunzator si trebuie sa va spalati parul in fiecare zi. cerc vicios.
Dar acesta este subiectul următorului subiect))

Da, marketingul și managerii de vânzări nu sunt adormiți, trebuie să îndeplinească planul de vânzări! Și totuși mi se pare (nu sunt un trichologist) că frecvența spălării părului depinde de existența unei tendințe de grăsime sau uscăciune. Prin urmare, în cazul în care părul (sau scalpului) uscat, apoi se spală de multe ori nu este necesar, dar în cazul în care grăsimea, astfel încât, chiar parul subtire, apoi, dacă nu se spală, parul este „în oblipku“) în ziua următoare))

Articole similare