50 km de schi

Rularea aproape abandonată. Uneori alerg dimineață. Toate forțele sunt aruncate pe schiuri. În maraton, aveam de gând să particip, iar apoi m-am întâlnit cu antrenorul meu la institut, Vladimir Ivanovici. Și, de asemenea, el mi-a sfătuit să conduc 50-ku. El a spus că va fi acolo și va hrăni cu pista. Dacă e mâncare, sunt de acord. Serios, de mult timp a fost convins de avantajele concurenței și nu trebuie să vă conving. Un mare motivator. Și competiția în sine este o mare vacanță indiferent de rezultat. La urma urmei, de regulă, concurezi cu tine însuți. Și aici tot câștig tot timpul. În consecință, primesc premii sub forma unei sănătăți excelente și a unei dispoziții fine.

Cum mă pregătesc pentru un maraton de schi? Da, precum și la alergare. Între săptămână, antrenamente scurte de 20-25 km, și în zilele de sâmbătă. Pe termen lung a început cu 30 de kilometri și astăzi a ajuns deja la aproape 50. Adevărat, nu toată lumea recomandă desfășurarea unui maraton înainte de începerea acestuia. Dar m-am hotărât să-mi testez puterea în prealabil. Să știm ce probleme pot apărea.

Cu mine la antrenament iau șase smochine înmuiate. Le-am pus într-o geantă de zip și o geantă de talie. Nu iau apă. Din experiența trecută, aproape că nu vreau să beau. Zăpada este plină de zăpadă.
În dimineața, minus 2 grade și acoperit de nori. Sarcina este de a alerga într-o lumină, chiar și ritmul. De obicei este recomandat să călătorești distanțe lungi fără accelerații. Prin urmare, încep de la început un ritm confortabil și înainte.

Role bine. Aici este prima coborâre. De obicei este închisă în competiții în astfel de condiții de vreme. Și nu în zadar.
Am trecut un loc periculos, dar la sfârșit m-am relaxat și nu am putut rezista întoarcerii. A ieșit în afara rândului. Da, cum! Am fost lovit de un bulgăre de zăpadă într-un zăpadă și l-am zdrobit cu tot corpul. Arcul slab arătat. Cu tremurul îl trag din zăpadă. Wow. Intact. E minunat. Atomis obține 5 puncte.
Căderea a căzut din șanț. Primul serios pentru sezon. Anterior, doar sa dat peste cap. Acum a dispărut. Pentru instruire am căzut de cinci ori. Și patru pe coborârea asta. Nu contează cât de greu am încercat să încetinesc, am căzut în cerc.
Ei bine, bine. Trebuie să lucrăm separat pe coborâri.
În general, formarea a avut succes. După 25 km, la fiecare 5 km există o figură sau chiar două. El a adăugat, evident, putere. Carbohidratii la fel. Și pentru rezistență sunt necesare. În comparație cu antrenamentul de 40 de kilometri în urmă cu o săptămână fără alimente, astăzi este mult mai bine laminat. Ca urmare, marca de 40 de km a depășit mai repede 14 minute! Iar viteza medie de astăzi este de 13.9 km / h față de 12.5 pentru 40 km. Cu relativ aceeași alunecare.
Despre apă. Nu bea tot 50 km. Nu era nevoie. În general, cu apă, există schimbări evidente. Am observat adesea că nevoia de apă în formare a scăzut. Asociază acest lucru cu respingerea sarei și a altor produse dăunătoare. Și în legume și fructe de apă mai mult decât suficient. Și în cea mai potrivită formă pentru corp. Am transpira mult mai puțin și, desigur, vreau mai puțin.
Ce altceva a observat în timpul mai mult de trei ore de antrenament. Tehnica de patinaj este foarte slabă pentru mine. Uneori, eu am pe cineva în creștere. dar pe câmpie el fuge de mine. M-am dus la distanță și nu practic. Cum ar fi mersul fără bastoane în câmpie, în pantă, în coborâre. În cadrul următoarelor cursuri de instruire, voi lua în considerare acest lucru. E rău că nu există nici un antrenor care să-și fi aruncat nasul în greselile tehnologiei.
Și despre momentul psihologic. A trecut frica de distante lungi. Mai respect încă 50 km. Dar 25-30 nu este foarte înfricoșător.

Link-uri utile:

Articole similare