Dinamo - învins - Dnepr - cu un scor de 2 0 în meciul campionatului Ucrainei

Haruna a desprins Niprul

Kiev "Dynamo" în cadrul rundei a 26-a din Premier League ucrainean a învins un concurent direct pentru medalii Dnipropetrovsk "Dnepr" - 2: 0. Dublul a fost înregistrat de mijlocașul nigerian Lukman Haruna pe propria cheltuială. Pentru 4 runde până la sfârșitul de Dnipropetrovsk aproape a pierdut șansa de a intra în Liga Campionilor.

Reuniunea "Dinamo" și "Nipru" trebuia să fie o cheie pentru ambele echipe. În clasament se află unul lângă celălalt - Kievii se află pe a treia linie, în timp ce jucătorii din Dnipropetrovsk au rămas cu patru puncte în spatele lor. Dynamo încă speră să ia campionatul pe locul al doilea, sub care nu au căzut niciodată în istoria Ucrainei independente. "Bronz" este puțin probabil să-i mulțumească fanilor, amintindu-și marile realizări ale trecutului.

Pentru rivalii lor, locul trei poate deveni un punct de plecare după o serie de "medalii de lemn".

Ultima data atribuirii de metal nobil „Dnipro“ a câștigat în urmă cu nouă ani, iar acum clubul este o mare șansă în lupta internă împotriva unui concurent direct pentru a concura pentru premiile râvnit.

Gazdele au pornit cu îndrăzneală jocul, fără a amâna mai târziu întrebarea câștigătorului meciului. În al șaptelea minut Andriy Yarmolenko a ratat o ocazie de a corecta înscrie un gol mai devreme după un corner, dar două minute mai târziu, a trimis un fast-break Miguel Veloso, a cărui transfer la Lukman Haruna a intrat în vigoare.

"Dnepr" a trebuit să se gândească la restabilirea parității, dar nu sa grăbit să facă nimic concret pentru asta. Dynamo a continuat să se bucure de libertate completă în jumătatea de oaspeți a terenului.

Al doilea obiectiv a fost berii. În primul rând, a încercat să organizeze Brown Ideey, dar arbitrul a observat repede cum a jucat nigerianul împreună cu mâna.

După aceea, alb și albastru nu este pus în aplicare chiar și un cuplu de puncte, în timp ce în timp oprire Yarmolenko nu a fost trimis la Harun o altă întâlnire cu Jan Lashtuvka, care din nou sa încheiat fără succes pentru cehi.

După pauză, atenția spectatorilor sa mutat treptat de la jucători la arbitrul Anatoli Zhabchenko, care a aranjat o paradă de cărți. La început, a pedepsit pe africanul care a făcut dublul pentru conversații, iar acest lucru a fost înlocuit cu pacatul. Mateus și Yarmolenko nu au scăpat de avertizare, după care antrenorul principal al Kievului Oleg Blokhin a fost alungat la tribune - a trecut granița zonei tehnice. Apoi, în șapte minute, arbitrul a arătat încă patru "bastoane", dintre care unul a produs oaspeții fără fundașul Vitali Mandzyuk.

Avantajul numeric pe care Dynamo nu la putut realiza, hotărând să limiteze scorul la 2: 0.

Astfel, albastrul și albul au urcat pe a doua linie a clasamentului, dar duminica vor putea să apese pe Metalist dacă vor lua puncte din Șahtior.

"Gazeta.Ru" a difuzat on-line meciul "Dynamo" - "Dnepr".

Zaporozhye "Metalurg" a declarat oficial la revedere visul de a juca în divizia de sus a campionatului Ucrainei în sezonul următor. La finalul întâlnirii cu "Volyn", Serghei Rudyka nu și-a dat seama de o pedeapsă, iar meciul sa terminat cu o egalitate fără goluri. Lăsând Zaporozhye de la a 14-a "Carpathian" a ajuns la 14 puncte, ceea ce pentru cele patru runde rămase nu a revenit.

Uzhhorod "Goverla" - al doilea după candidatul "Metallurg" pentru un zbor din Premier League. Ea și-a confirmat statutul în meciul împotriva celui mai oponent adversar al Kievului "Arsenal".

"Pushkari" deja în prima jumătate a eliminat toate întrebările despre câștigătorul întâlnirii, după ce a petrecut trei goluri prin scurgerea, ca o gâtlej, a flancului stâng al cetățenilor din Uzhgorod.

Primul distins Vladimir Gomenyuk în al optulea minut, iar perdeaua din prima jumătate a reuniunii Vyacheslav Sharpar și Andrey Tkaciuk a deschis contul la obiectivele „Arsenal“, la care s-au mutat în timpul sezonului. Gazdele au fost suficiente doar pentru un scop de prestigiu al lui Kirill Petrov - 3: 1 în favoarea echipei de la Kiev.

"Chernomorets" și "Ilyichevets" înainte de întâlnirea cu ceilalți s-au aflat la periferia Zonelor Cupa Europeană. Victoria ar putea ajuta unul dintre cluburi să intre în top șase, însă o egalitate cu un scor de 1: 1 ia forțat să-și păstreze pozițiile în clasament. În fața lui Sergei Politylo, jucătorii Mariupol au răspuns cu o lovitură de pedeapsă, câștigată și vândută de Tornike Otriashvili.

Alte știri și materiale pot fi vizualizate pe pagina de fotbal a Ucrainei.