5 februarie

5 februarie

St Agatha reproduce un tipic pentru mucenicul virgin al primelor secole ale istoriei creștinismului. Venind dintr-o familie bogată și nobilă, ea a avut de asemenea o frumusețe și atât de mulți i-au plăcut. Printre ei era prefectul Siciliei Quizian. Cu toate acestea, cine a crezut în Hristos și a acceptat botezul lui Agatha a fost ferm în decizia sa de a se dedica în întregime lui Dumnezeu și a păstra virginitatea ei și, prin urmare, a răspuns cu tot refuzul.

5 februarie
Atunci când, în 250, împăratul Decius a emis un edict de persecuție a creștinilor, prefectul Kvitsian a încercat să convingă Agatha coabitarea, în caz contrar amenințând chinurile ei teribile. Dar Agatha ia respins hărțuirea, rugându-se că Domnul Isus a venit la ajutorul ei și la întărit în luptă. Kvitsian Agatha a trimis la casa unei anumite Afrodisiasului, laxitate cunoscută a moralei, în cazul în care sfântul a petrecut 30 de zile, dar nu a pierdut în lupta, astfel încât în ​​final Afrodisiasului un oficial roman a spus, că el nu a putut înfrânge voința ei.
Apoi Quitsian a inițiat un proces împotriva lui Agatha. "Cum ai fost, ca un patrician, umilit înainte de a deveni creștin?", A întrebat el. "Nobilimea adevărată", răspunse sfântul, "este dobândită prin mărturisirea lui Isus Hristos, despre care se numește Slave". Cu privire la cererea de a sacrifica zeilor păgâni, ea a remarcat: "Este uimitor faptul că tu, o persoană rezonabilă, îmi oferi asta. Voi sunteți rușinați de dumnezeii voștri și totuși mi-ați spus să vă închinați-i. "
5 februarie
Înfuriat Kvitsian a ordonat să se supună Agatha biciuit, ars corpul ei, cu un fier de călcat fierbinte si se taie cu cuțite, și când sfânt îndurat statornicie această tortură, a ordonat să taie sânii ei. Fetița sângerândă a fost aruncată în temniță, unde a apărut Sfântului Apostol Petru, însoțită de torța îngerului și a vindecat rănile ei. În același timp, celula închisorii era iluminată de lumina cerească, astfel că gardianul speriat a fugit, lăsând ușile deschise. Dar Agatha nu a profitat de ocazie pentru a scăpa. "Dă-mi voie să pierd o coroană atât de strânsă și să-i supun paznicii pedepsire, pe care apoi nu le pot scăpa", a spus ea.
În dimineața următoare, Quician a cerut să-i aducă fată înapoi și, din nou, a invitat-o ​​să ofere sacrificii zeilor păgâni. "Cât de neinteligibil este ordinul tău," a răspuns Agatha, "renunți la Cel care a vindecat rănile care mi-au fost cauzate!"
5 februarie
Apoi, prefectul a ordonat să-l arde pe un foc lent, dar când Agatha a fost aruncat pe cărbuni, un cutremur, iar oamenii s-au cerut să se oprească tortura. Călăii au stins focul, dar Agatha, în imposibilitatea de a rezista suferinței, a murit deja. Conform legendei, avea 16 ani, iar ultimele cuvinte ale ei erau cuvintele rugăciunii: "Doamne, care ma păstrat din copilărie. Mi-ai curățat inima iubirii pentru această lume și ai ajutat să suporți multe încercări. Acum primi-mi spiritul! "

Articole similare