15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr

15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr

Îndepărtarea sau depilarea zahărului - ce este? Vom sorta temerile și concepțiile greșite despre cel mai bun mod de a elimina părul inutil.

Există multe modalități de a scăpa de părul nedorit pe corp. O brici veche și obișnuită, un epilator "crud", o ceară neplăcută și fierbinte și, bineînțeles, o pastă de zahăr dulce. Shugaring (sau depilarea zahărului) nu a apărut cu mult timp în urmă, dar deja și-a găsit fanii. Să vedem ce anume?

Ce este treaba? Stăpânul aplică o pastă specială pe piele, principala componentă a căreia este zahărul. Anterior, pielea este curățată cu loțiune degresantă. În primul rând, cosmeticianul se încălzește și frăgerează o cantitate mică de pastă. Când are consistența potrivită, pasta este aplicată pe piele împotriva creșterii părului. Apoi comandantul îndepărtează pasta în direcția creșterii părului cu o mișcare ascuțită. După procedură, zonele curate ale pielii sunt tratate cu un gel calmant.

Mitul 1. După răsturnare, vor rămâne părul mic

Când pasta de zahăr este aplicată pe piele, aceasta acoperă și parul scurt și subțire. După procedură, veți vedea efectul perfect: pielea va fi absolut curată. Mai mult decât atât, pasta poate fi aplicată în aceleași zone de mai multe ori.

Mitul 2. Deodată voi avea o alergie la pastă?

Pasta de zahăr este absolut naturală și inofensivă (se crede că poate fi chiar mâncată). Prin urmare, această metodă de depilare este hipoalergenică.

Mitul 3. După nămol pe piele, iritarea începe

Repetăm, pasta are o formulă naturală de 100%: constă din zahăr și apă, nu conține arome, vopsele și aditivi chimici. Prin urmare, compoziția sa nu irită pielea și nu provoacă roșeață după procedură. Această metodă este potrivită pentru fetele cu piele foarte sensibilă.

Mitul 4. Este foarte, foarte dureros.

Desigur, fiecare persoană simte durerea în felul propriu, dar trecerea este o procedură mult mai puțin dureroasă decât, de exemplu, depilarea ceară sau îndepărtarea părului de către un depilator. Pasta este îndepărtată în direcția creșterii părului, astfel încât procedura este destul de tolerabilă. În plus, mult depinde de maestrul care face depilarea, de pragul durerii și de momentul în care faceți această procedură. După 3-4 ori durerea dispare.

Mitul 5. Parul trebuie să crească la 4-5 mm

Din păcate, dacă părul este mai scurt, pasta nu va putea "prinde" firele de păr și nu veți obține un rezultat de calitate. Câteva zile de "peri" costă câteva săptămâni de frumusețe!

Mitul 6. Pasta este incalzita si exista riscul de arsuri.

Ați confundat șchiopătul cu depilarea ceară. Procedura se realizează folosind o pastă caldă (temperatura corpului), astfel încât senzațiile neplăcute și arsurile sunt excluse.

Mitul 7. Împreună cu părul, pielea este rănită

Când se efectuează procedura de depilare, celulele vii ale pielii nu sunt îndepărtate, pasta doar învelește firele de păr, pielea rămâne în ordine perfectă.

Mitul 8. Nu voi putea termina procedura înainte de timp, dacă este foarte neplăcut

Unul dintre avantaje este că puteți opri procedura oricând, deoarece zahărul este spălat perfect cu apă caldă (spre deosebire de ceară, care necesită fonduri speciale).

Mitul 9. Shugaringul nu poate îndepărta părul dur

Într-adevăr, s-ar putea să existe unele dificultăți în ceea ce privește firele rigide care sunt "folosite" în aparatul de ras. Cu toate acestea, după prima lovitură, o astfel de problemă nu va mai fi.

Mitul 10. Veți avea nevoie să îndepărtați părul în fiecare lună

După mai multe proceduri, părul crește mult mai lent și devine mult mai subțire. Prin urmare, de fiecare dată când intervalul dintre intrarea în salon va scădea.

Mitul 11. Procedura are o mulțime de contraindicații

Bineînțeles, plângerea, ca orice procedură, are unele contraindicații. De exemplu, prezența iritării, inflamației sau deteriorării pielii, a bolilor endocrine, a bolilor mintale, a sarcinii. Cu toate acestea, în același timp, este permisă depilarea zahărului în cazul venelor varicoase sau al rețelelor vasculare pe picioare (ceara este interzisă).

Mit 12. Dupa procedura, voi avea inflamatie si ingrosarea parului

Paste de zahăr "înconjoară" părul, îl apucă și îl îndepărtează complet - nu îl rupe, astfel încât riscul inflamării sau părului îngrășat este minim. În plus, zahărul poate opri creșterea microflorei patogene și poate preveni orice inflamație.

Mitul 13. Efectul răsturnării nu durează mult

Ce înseamnă lung? Pielea rămâne curată timp de 3 până la 4 săptămâni. Acesta este un rezultat foarte bun, dar dacă doriți un efect mai radical, atunci merită să vă gândiți la îndepărtarea părului cu laser.

Mitul 14. Procedura durează prea mult

Totul depinde de zonele pe care doriți să le distribuiți. Suprafața armpit nu va dura mai mult de 15 minute, tibia va dura aproximativ 30 de minute pentru tatuaje, iar dacă doriți "totul", va trebui să așteptați și să așteptați.

Mitul 15. Pentru a obține efectul dorit, trebuie să căutați un profesionist de mult timp

Poate că acest mit poate fi atribuit oricărei proceduri. Nu aveți încredere în corpul dvs. pentru persoanele care nu sunt profesioniști sau faceți depilarea. Inițiativa dvs. sau dorința de a salva pot transforma miturile false în realitate. În primul rând, există diferite tipuri de amestecuri de zahăr, iar numai maestrul va determina ce aveți nevoie. În al doilea rând, un bun cosmetolog știe să facă totul foarte repede și fără durere. În al treilea rând, este minunat dacă aveți încredere în maestrul dvs. și nu vă este frică să mergeți la o altă depilare. În plus, în saloane se utilizează numai paste de calitate și dovedite.

Oh, am făcut recent îndepărtarea părului cu zahăr în extazul sălbatic! În general, nu a fost dureros, iar întreaga procedură (acolo 5 zone) a durat cel mult 30 de minute. A rămas un adevărat păr special, dar am fost avertizat că după prima dată acest lucru este normal. În procesul de păr în locuri epilarea subțiat în mod semnificativ și devin mai subțiri, crește mai rău. Ei bine, sincer - nu se așteaptă la o rezultate clare după prima dată, va țepi + parul foarte scurt nu sunt luate de la ei, și de a scăpa de 2-3 sesiuni)

Nu este adevărat că 3-4 săptămâni. Trebuie să șterg în fiecare săptămână. totul crește, iar vara cum să meargă. fără a le șterge. Dar este mai bine decât un depilator, deși părul a devenit mult mai moale.

  • 15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr
  • 15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr
  • 15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr
  • 15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr
  • 15 Miturile teribile despre depilarea zahărului cred sau nu cumpăr