10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

Biblia este principala carte sacră a tuturor creștinilor. Și practic fiecare credincios are o casă. Dar o citim? Și dacă spunem că există lucruri general acceptate aprobate de biserică care sunt în contradicție cu Biblia sau nu sunt acolo? Dacă nu credeți, verificați-l singur!

1. Nicăieri nu este scris că Adam și Eva au mâncat un măr. Cel de-al treilea capitol al Genezei indică numai faptul că era un pom fructifer. Dar nu faptul că era un măr!

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

2. Isus avea frați. Acestea nu sunt afirmații ale ateilor învățați, ci un citat din Evanghelie, care indică acest fapt! În Evanghelia lui Ioan există 7 referiri la anumiți frați ai lui Isus. Conciliul de la Constantinopol a aprobat în 553 dogma purității Fecioarei Maria, dar acest lucru nu este menționat în Evanghelie oriunde. La urma urmei, în acele zile, fără a avea copii deloc sau având doar un copil era o excepție de la reguli.

3. Nu există 7 păcate mortale. Mândria, invidie, furie, disperare, lăcomie, îmbuibare, curvia au fost luate multe secole după Isus. Biblia nu menționează acest lucru, dar Isus menționează că există două porunci mai importante: „iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți“: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu tot corpul, sufletul și mintea“ și

Într-adevăr, respectând aceste două porunci, restul de 8 sunt respectate cu ei.

4. Nimeni nu a subliniat că erau trei Magi. În Evanghelia lui Matei se indică: "unii înțelepți", "înțelepți", "înțelepți". Isus a primit trei daruri, adică aur, tămâie și smirnă, dar acesta este un indiciu al numărului de daruri, dar nu al Magilor.

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

6. Biblia nu botează copii, doar adulți. Însuși Iisus a fost botezat la vârsta de 30 de ani. În Evanghelia după Marcu este clar scris: "Cel ce crede și este botezat va fi mântuit". Astfel, o persoană trebuie mai întâi să creadă și apoi să fie botezată.

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

7. În tradiția evreiască, ruperea pâinii la masă și vinul de băut sunt luate înainte de un drum lung și revenirea așteptată. Isus a rupt pâinea, indicând simbolic că va pleca, dar va învia din nou, transformând pâinea și vinul în simboluri ale trupului și sângelui. Mai târziu, biserica a transformat aceasta într-o tradiție, dar nu este altceva decât un ritual care nu are nimic de-a face cu salvarea sufletului.

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

9. Apostolii din cinema sunt de obicei luați pentru a arăta bărbați în vârstă de 30-40 de ani.

De fapt, probabil că erau doar adolescenți. Când apostolii s-au dus la Capernaum (capitolul 17 din Matei), li sa cerut să plătească impozite. Dar numai Petru și Isus au plătit. Aceasta înseamnă că restul nu le-a plătit din cauza vîrstei lor mici.

10 Faptele din Biblie pe care biserica încearcă să le ascundă

10. Nu există nici un mediator între Dumnezeu și om, cu excepția lui Isus, și acest lucru este clar menționat în Noul Testament.

Nadezhda Yudaeva (Pogodina)

→ Anonimatul în tyrnet - mit

→ Vladimir Rus

Mark, 14
"18 După ce au mâncat și au mâncat, Isus a spus: Adevărat vă spun că unul dintre voi care mănâncă cu mine mă va trăda.
19 Ei s-au întristat și au început să vorbească cu El unul câte unul: Eu sunt eu? și altul: eu sunt eu?

Sunt de acord, atunci când spune că între voi este un trădător, nu va trebui să întreb: „Nu cumva sunt eu?“. Tu spui: „Cine este acest ticalos Vino post-l la noi pentru pedeapsa!“. Dar, dacă vă așteptați că ar putea avea o misiune importantă, atunci ar fi destul de logic să ne întrebăm: Este eu? Aceste concluzii sunt destul de clare și coerente, și l-au făcut cu cuvintele evangheliștii înșiși. Deci, avem Isus nu a fost un trădător, și misiunea de ao transmite, Isus, preoții cei mai de seamă, iar misiunea ce ia încredințat lui Iuda. Este demn de remarcat faptul că Isus a menționat în mod explicit ca un „trădător“, a mers calm departe, „aduce“, și nimeni nu chiar și încercări au fost făcute de elevi, să îl rețină, să nu crape. Acesta este modul în care John descrie acest moment:

"27. Isus ia spus:" Ce faci, fă-o repede ".
28 Dar nici unul din cei rătăciți nu a înțeles ce ia spus El.
29 Și după cum Iuda a avut o cutie, unii s-au gândit că Isus ia spus: Cumpărați ceea ce avem nevoie pentru vacanță sau să dați ceva săracilor.
30 A luat o bucată și a ieșit imediat; dar a fost noapte.

Dacă acceptăm versiunea "trădării" lui Iuda, atunci pur și simplu trebuie să numărăm apostolii ca berbeci obtuși care nu au înțeles nimic în cuvintele lui Isus. Desigur, nu este așa. Toți au înțeles, deci Iuda a plecat calm "pentru a face mai mult", că a fost încredințat.
Una dintre detaliile descrise de Matei în timpul transferului lui Isus către marele preot este caracteristică:

Matthew, 26
"48 Cel ce L -a trădat, le -a dat un semn, zicând: Pe cine să mă sărut, adică să-L iau.
49 Și imediat venind la Isus, a spus: Bucură-te, Rabbi! Și el la sărutat.
50 Isus i -a zis: ,, Prietene, de ce ai venit?

Articole similare