30 citate profunde ale celebrului poet Marina Tsvetaeva

Viața tragică și soarta Mariny Tsvetaevoy izbitoare în ziua de azi. Uneori nu înțeleg cum astfel de teste s-ar putea cădea pe umerii fragile de o femeie frumoasă și inteligentă.

Marina cu 6 ani de scris poezie, iar prima ei colectie, care a atras atenția publicului larg, a fost publicată pe când avea doar 18 ani. Dar aceasta prezintă o femeie talentat de destin sa încheiat. Marina Tsvetaeva experimentat moartea unuia dintre copiii lor, precum și reprimarea a doua secțiune, referirile la al treilea. Soțul ei a fost împușcat în perioada sovietică privind suspiciunea de spionaj. Iar femeia, nu a putut suporta umilința și rușinea, spânzurat pe o frânghie, care într-un fel a dat Boris Pasternak Marina ar putea lega valize.

Cu siguranță voi toți, cel puțin o dată într-o viață de lectură ei frumos, plin de versuri incredibile, un profund sentiment de farmec și poezie. Bomba.co oferă să acorde o atenție la alte gânduri ale poetului. Ea are o multitudine de citate filosofice vitale, care afectează uneori precizia și adâncimea ei.

Despre sentimente ...

  • I se încadrează în dragoste este doar în străină nativ, - iubire.
  • Iubirea - este de a vedea omul așa cum Dumnezeu a intenționat și nu a efectuat părinții.
  • „Eu te voi iubi toata vara“ - suna mai convingător decât „viață“, și - cel mai important - mult mai mult!
  • "Suferiți - slyubitsya". Îmi place această frază, numai în sens invers.
  • Din pământ al doilea tine.
  • Oamenii nu sunt utilizate pentru durerea - ca animalele. Atunci când sunt bolnavi, ei sunt imediat evident că ceva se va face, trebuie doar să fie oprit.
  • Fie că visezi împreună, dacă să doarmă împreună, dar plâng mereu singur.
  • Dacă îmi place un bărbat, l-am dori am fost mai bine - chiar și butonul cusută. De la butoane cusute - la tot sufletul meu.
  • Iubirea umană putem uneori zece, cu dragoste - o mulțime - două. Inuman - întotdeauna unul.
  • Dacă sunt acum introduse și a spus: „Eu plec pentru o lungă perioadă de timp, pentru totdeauna“ - sau „Cred că am mai mult nu-mi place“ - nu pare să se simtă ceva nou: de fiecare dată când pleci, fiecare oră atunci când nu - nu aveți pentru totdeauna și nu mă iubești.
  • Toate femeile sunt în ceață.

Despre creativitate ...

  • Poeziile ei sunt în căutarea pentru mine, și în abundență astfel încât pur și simplu nu știu - ce să scrie acea aruncare. Nu poți să stai jos la masă - și dintr-o dată - toate cele patru linii gata la timp pentru a stoarce ultima spălare camasa, sau scotocesc frenetic într-o pungă, iau exact 50 de cenți. Și, uneori, am scrie acest lucru: cu unele versete de pe partea dreaptă a paginii, pe stânga - de altă parte zboară dintr-un loc în altul, care zboară pe întreaga pagină: nu uita! prinde! dețin. - mâinile nu sunt suficiente! Succesul - este o captură.
  • Sculptor depinde de lut. Artistul din vopsele. Muzician de siruri de caractere. Artistul, mâna muzicianului se poate opri. Poetul - numai inima.
  • Cel mai valoros lucru în viață și poezie - care a scăpat.
  • Creativitatea - o cauză comună, solubilitatea retrasă.
  • Glumă, glumind, și dorința continuă să crească, în creștere ...
  • Ce poți să știi despre mine, din moment ce nu te-ai culcat cu mine și nu a băut?
  • Nu doresc să aibă un punct de vedere. Vreau să aibă o viziune.
  • În lumea unui număr limitat de suflete și un număr nelimitat de corpuri.
  • Singurul lucru pe care oamenii nu iartă, - aceasta este ceea ce esti fara ei, la urma urmei, a reușit.
  • Lucruri preferate: muzica, natura, poezie, singurătate. Mi-a plăcut spațiile simple și goale, care nu-i place. Îmi place fizica, legile sale misterioase de atracție și repulsie, cum ar fi dragoste și ură.
  • Visul meu: gradina manastirii, biblioteca, crama veche, un tub lung și unele șaptezeci „din cea anterioară“, care va veni în seara pentru a asculta ceea ce am scris și spune că mă iubește. Am vrut ca el să mă iubească pe omul cel vechi, care a iubit mulți. Nu vreau să fiu mai în vârstă, vigilantly. Nu vreau mă uita în sus. Acest om bătrân Sunt de așteptare pentru 14 ani ...
  • Dacă doare ceva - tăcut, sau lovit acolo.
  • Un lucru - o femeie adevărată, am judeca toată lumea pe cont propriu, toată lumea pune în gură - discursurile sale, în piept - sentimentele sale. De aceea, tot ce am în primul minut: un fel, generos, generos, fără somn și nebun.
  • În ceea ce eu pot vedea un om mai bun atunci când nu cu el!
  • Ascultați și amintiți-vă: oricine care râde la nenorocirea altuia, un nebun sau un ticălos; cele mai multe ori, ambele.
  • Nimeni nu vrea - nimeni nu poate înțelege un singur lucru: că sunt singur. Prieteni și cunoștințe - toate din București, dar nici unul care este pentru mine - nu, nu eu! - die.
  • Oh, Doamne, și spune că nu există nici un suflet! Și asta mă doare acum? - Nu este un dinte, nu capul, nu de o parte, nu piept - nu, piept, piept, în cazul în care respiri - respir adanc: nu doare, dar doare tot timpul, tot timpul whining, de nesuportat!
  • Vreau un modest-devastatingly simplu lucruri: astfel încât atunci când mă duc, oamenii bucurat.
  • Păcatul nu este în întuneric, și reticența lumii.

Aceste fraze se pot simți durerea și amărăciunea de locuri de locuit, și experiența și puterea voinței, și dorința de a schimba lumea din jurul nostru, am văzut doar un singur lucru - fericirea unei femei frumoase.

Și ceea ce vedeți în aceste cuvinte ale marelui poet al secolului 20?

Vă rugăm să împărtășiți acest material cu prietenii. Înțelepciunea Marina I. Puteți găsi o lecție pentru tine!

articole similare