Campionatul European (fotbal) - este

Campionatul European (fotbal)

Țările participante la Campionatul European și cele mai bune rezultate

UEFA Campionatul European de Fotbal (în engleză Campionatul European UEFA.) - competiția principală a echipelor naționale, desfășurate sub auspiciile UEFA. Concursul are loc la fiecare 4 ani din 1960 are loc între campionate mondiale. Inițial, turneul a fost numit „Cupa Națiunilor Europene“, în 1968, numele a fost schimbat la „Cupa europeană“.

concurență

Anri Delone Cup, care devine campion al Europei, este numit după Anri Delone, primul secretar general al UEFA. care a propus organizarea Campionatului European, dar a murit în 1955, la 5 ani înainte de prima Campionatul European. ultimul în 1960. Fiul său, Per Delone, a fost responsabil pentru crearea unui trofeu. Cupa a fost creat de bijutier parizian Michel Shobiyonom (fr. Michel Chobillon). Începând cu prima din istoria turneului, campion a fost acordat Anri Delone trofeu și a păstrat-o timp de 4 ani, până la următoarea Campionatul European.

Creați Liga

Pentru prima dată, ideea unui turneu pentru echipe naționale europene nominalizat un fost secretar general al Federației de Fotbal cel francez Anri Delone reuniunilor FIFA. Dar ideea nu a fost susținută, așa cum au fost o mulțime de probleme pentru organizarea Campionatelor Mondiale, dar principalul motiv de respingere a fost absența ideii de confederație regionale europene.

Cu toate acestea, ideea Delaunay a găsit mulți susținători, cel mai activ dintre ei a fost Ottorino Barassi - secretar general și în curând președinte al Federației de Fotbal italian. În 1951 Barassi FIFA a oferit un proiect al Campionatului European, în care a fost bazat pe principiul paharului. Semi-finale și finale, după cum a sugerat Barassi, urmau să aibă loc într-o singură țară. Dar conducerea FIFA nu a acceptat documentul.

Primul campionat

La Viena, după un discurs de J. Kraay, care a prezentat Congresului cu ideea de campionat european. a devenit clar că etapa de calificare pentru Campionatul European ar trebui să fie campionate mondiale. Dar această idee nu a găsit sprijin în rândul membrilor Congresului. Italiană O. Barassi și Mihail Andreevici au susținut opoziția față de acest proiect, prin aceea că acesta pune în pericol desfășurarea competițiilor regionale în Europa și privează mulți dintre echipa națională posibilitatea de a vorbi în două turnee. După terminarea discuției, Comitetul Executiv al Congresului a oferit să pregătească un nou proiect și să-l prin an.

Istoria campionate

Prima finală a avut loc la Paris, între Uniunea Sovietică și Iugoslavia. Sunt sărbătorind victoria echipei naționale a URSS, a marcat golul victoriei în prelungiri.

În 1964 competiția a fost marcată de activitatea politică: echipa națională Grecia a refuzat să joace cu echipa națională a Albaniei. Partea finală a turneului a avut loc în Spania, în cazul în care echipa națională spaniolă și a câștigat primul său campionat, învingând URSS 2-1 în finală.

În 1968, numele a fost schimbat la turneu, Cupa Națională European a devenit cunoscută sub numele de Campionatul European al Cupei UEFA. și a fost modificat pentru formatul turneului. Cele 8 grupe, fiecare echipa joaca cu fiecare de 2 ori, prefabricate, clasat pe primul loc, se încadrează în sferturile de finală. Semifinale și finale sunt, de asemenea, a avut loc în aceeași țară, în Campionatul European al 3-lea, aceasta a fost Italia. Italienii a câștigat campionatul lor de origine, câștigătoare în reluarea Iugoslaviei echipei naționale 2-0 (primul meci sa încheiat cu scorul de 1-1).

Campionatul European în 1972, și-a păstrat același format și numărul de participanți. Turneul final a avut loc în Belgia, Germania de Vest a câștigat campionatul, învingând URSS în finală 3-0.

În turneul final din 1976, a avut loc în Iugoslavia, Cehoslovacia echipa a câștigat, învingând Germania în lovituri de departajare 5-3.

În 1980, UEFA a introdus un nou format de campionat. Acum, în loc de 4 echipe de 8 echipe au participat la partea finală. Aceste comenzi au fost împărțite în două grupe, fiecare cu fiecare joc de echipa, atunci grupul câștigători a căzut în finală. Sunt sărbătorind victoria echipei naționale germane, învingând Belgia în finală, cu scorul de 2-1, două goluri de la Horst Hrubesch, iar acest lucru a asigurat victoria germanilor. Cu toate acestea, deja în 1984 formatul turneului a fost schimbat ușor acum 2 cele mai bune echipe se califica din grupa și a căzut în semi-finale. Franța este a 2-a oară turneul final al Campionatului European, de această dată francezii au reușit să câștige campionatul lor intern. În final, a avut loc la Paris, Franța bate echipa Spania 2-0.

Campionatul 1988 a avut loc în Germania de Vest, formatul turneului nu sa schimbat comparativ cu anul 1984. In finala au existat echipe din Olanda și URSS, rezultatul meciului - o victorie gollandtsev.Goly marcat Ruud Gullit și Marco van Basten.

Formatul turneului

Pentru a se califica, echipa națională ar trebui să ia locul 1 sau 2 într-una din cele șapte grupuri. Apoi, echipa devine în partea finală, care are loc într-unul (sau două) țări, țara gazdă intră automat în turneul final.

calificare

Runda de calificare începe după încheierea Cupei Mondiale și ultimii 2 ani anteriori în finala campionatului european. Grupurile sunt formate prin tragerea la sorți pentru comisia UEFA utilizând echipe însămânțarea. Însămânțarea se efectuează pe baza etapei de calificare pentru Cupa Mondială și Campionatul European precedent. Formarea clasament echipa vine pe următorul principiu: numărul de puncte obținute pentru jocuri de echipă, împărțit la numărul de jocuri este calculat numărul mediu de puncte pe meci, iar în cazul în care echipa are 1 sau 2 turneul precedent, a folosit rezultatele ultimului concurs de calificare. În cazul în care două echipe au același număr mediu de puncte pe meci, atunci comisia va stabili poziția lor în rang, pe baza următoarelor principii:

1. Coeficientul de jocuri jucate.
  2. Diferența medie de goluri într-un singur catarg.
  3. Performanța medie de jocuri.
  4. Productivitatea medie a jocurilor departe.
  5. Desenați.

Grup de calificare - un fel de liga, în cazul în care există una sau două echipe cu mari evaluări. Fiecare echipă joacă fiecare acasă și în deplasare, lupta pentru accesul la partea finală. Punctele sunt distribuite în felul următor: 3 pentru victorie, 1 pentru egal și 0 pentru o pierdere. După ce toate jocurile jucate este determinată de câștigătorul grupului. În cazul în care două sau mai multe echipe au același număr de puncte, apoi se aplică următoarele criterii pentru a determina cele mai bune:

1. Cel mai mare număr de puncte acumulate în jocurile dintre echipele rivale.
  2. diferența de goluri în meciurile celor două echipe rivale.
  3. Numărul de goluri marcate în meciurile celor două echipe rivale.
  4. Numărul de goluri marcate departe de casă, în meciurile celor două echipe concurente.
  5. diferența de goluri în toate meciurile beligerante echipe în faza grupelor.
  6. Numărul de goluri marcate în toate meciurile concurente echipe în faza grupelor.
  7. Numărul de goluri marcate departe de casă, în toate meciurile concurente echipe în faza grupelor.
  8. Rating-ul Fair-play.
  9. Desenați.

turneul final

În Grupa 4 echipe joaca format liga, echipele joacă doar cu rivalii lor o dată. Folosind același sistem de notare (3 pentru victorie, 1 pentru egal, 0 pentru o pierdere). meciurile din timpul de grup poate fi separat, dar ultimele 2 meciuri trebuie să aibă loc în paralel. Câștigătorul și al 2-lea echipa pentru a ajunge in sferturile de finala, unde se joacă un joc pe zborul cu rivalii lor, același sistem este utilizat în rundele următoare. În cazul în play-off meciuri după timpul regulamentar scorul este egal, atunci timpul suplimentar în cazul în care nu a dezvăluit câștigătorul, a avut loc o serie de sancțiuni.

Rezultatele jocurilor finale

Vezi ce „Campionatul European (fotbal)“ în alte dicționare:

Germania Cupa (fotbal) - Logo Bundesliga Logo Fotbal Germania Germană de Fotbal Liga (Bundesliga tzh de la el din Bundesliga ..) Campionatul de cluburi de fotbal profesionist din Germania. Efectuat din 1963, înainte ca fotbalul este un amator ... ... Wikipedia

UEFA Campionatul European de Fotbal (femei) - Campionatul Evenimentului Principal al Cluburilor de echipe de femei europene de fotbal naționale. A avut loc o dată la patru ani. Istoria Predecesorul Campionatul a devenit un turneu, a avut loc UEFA din 1980. Odată cu dezvoltarea ... ... Wikipedia