70 percep dificultăți ca o amenințare sau dificultăți percepute ca o provocare

dificultăți percepuți ca o provocare

Pesimistul vede o problemă în fiecare oportunitate; un optimist vede oportunitatea în orice problemă.

Cuvintele nu descriu doar realitate, ei crea. Evaluarea situației ca o amenințare, probabil va experimenta stres. Dacă te uiți la aceeași situație ca o provocare, veți experimenta în același timp, probabil, doar emoție, emoție. Același eveniment poate fi percepută destul de diferit, în funcție de cuvintele pe care încearcă să-l descrie. performanță publică - un pericol pericol sau o provocare de bun venit? Ceea ce spun eu despre dificultățile în relația cu partenerul tau? Percepția mea este un produs atât subiective (în sensul mintea mea) și obiectiv (în sensul lumii exterioare) realității. Sunt un creator de propria experiență a vieții sale.

Activitatea științifică a Dzho Tomaka, James Blaskovicha si colegii lor arata cum, în anumite situații, putem influența reacțiile psihologice și fiziologice prin schimbarea atitudinii. Într-un studiu, două grupuri de elevi au primit același test de matematică. Primul grup sa spus că problema se numește „calcule mentale dificile“, și au fost instruiți să-l rezolve rapid și eficient. Nu este surprinzator, au acceptat situația ca fiind alarmantă. Al doilea grup a fost spus că „calculul în minte“ - este doar o problemă interesantă și dificilă și că elevii ar trebui să fie ca să încerce să-l rezolve. Spre deosebire de primul grup, al doilea test este perceput ca o provocare interesantă. Acești elevi au reacționat la rezultate mai bune locuri de muncă mai sigure, mai creative și în cele din urmă a arătat decât membrii primului grup care a evaluat aceeași situație ca o amenințare.

În alte studii, psihologii au documentat ce efect percepția realității asupra răspunsurilor fiziologice. Doar un singur cuvânt poate avea un impact enorm asupra organismului - pentru a modifica numărul de ritmului cardiac, a tensiunii arteriale si a altor markeri asociate cu stresul. Indiferent dacă ne uităm la situația ca o provocare interesantă sau o amenințare, o oportunitate sau un pericol, ca un privilegiu sau de răutate - punctul nostru de vedere, se poate schimba radical experiența pe care o vom primi ca rezultat.

Vă puteți gândi la o prelegere publică ca potențial catastrofă, sau ca o oportunitate de a împărtăși cunoștințele lor. Puteți găsi un conflict cu o persoana iubita ca o amenințare pentru relația sau cum să se cunoască reciproc și se apropie. Viitoarea reuniune cu capul poate fi perceput ca un pericol iminent sau ca un test interesant. Cum apreciați situația și, prin urmare, decât rezultatul a ceea ce se întâmplă pentru tine depinde în mare măsură de tine.

Ponderea pe pagina

capitole înrudite din alte cărți

2 pierd din vedere toate comorile vieții și experiența vieții ca un miracol Cei care trăiesc într-o lume plină de frumusețe și mister, nu sunt niciodată singuri și nu renunța la viață. Rachel Carson [3] Faptul că o vedem în jurul nostru depinde de alegerile pe care le facem. Cât de des

34 percep dificultăți în ceea ce dificultăți permanente sau percepute ca se intampla temporar Oricare ar fi, și va trece. Ella Uiler Wilcox [32] Viața noastră nu este lipsită de durere și suferință. Chiar și cel mai fericit om din lume se confruntă cu tristețe, frustrare, furie și durere.

88 greșeli percep ca o catastrofă sau erori percepută ca un feedback valoros Libertatea nu poate fi numită libertate în cazul în care nu dă loc pentru eroare. Greșelile Mahatma Gandhi și erori - o parte inevitabilă a vieții fiecăruia și o parte extrem de importantă a

Capitolul 9 Cum să critici constructiv Nu contează cât de bine relația aveți cu alții, sunteți încă criticat în mod constant. „Tu ești întotdeauna cu întârziere!“ „Ar putea fi mai bine și trata prietenii mei!“ „Dacă nu porți o haină, asigurați-vă că

2. Învață să perceapă răspunsurile negative, acest lucru se aplică persoanelor care, după ce a citit liniile anterioare, gata să spună: „Da, într-adevăr a fost teribil! Nu-mi place omul care ma refuzat! „Dacă ați avut experiențe similare proaste, puteți supraestima

Învățați-vă copilul să ia critica O altă calitate importantă care trebuie să educe părinții - este abilitatea de a percepe kritikubez sentimente de rușine, chin, agonie. Este adevărat că ar trebui să fie critici constructive, care vizează corectarea

Învață să accepte fără să critici am observat că iau în mod adecvat critici de oameni încrezători. În cazul în care punctul de la o parte din greșeala lor, ei nu pun în discuție toate punctele forte și abilitățile lor. Ei cunosc propria lor valoare. Încercați să rostiți nesigur

Introducere De ce este atât de dificil de a percepe animalele place să speculeze cu privire la atitudinea oamenilor față de animale - posibile pentru a afla mai multe despre mulți oameni noi. Marc Bekoff Adesea, relația noastră cu alte specii de ființe vii este absolut ilogic. Ia cel puțin Dzhudit Blek.

Capacitatea de a percepe valoarea de bună Abilitatea de a percepe un feedback feedback-ul nu înseamnă că trebuie să fie de acord cu tot. Aceasta înseamnă capacitatea de a vorbi în mod corect și să ia decizii inteligente cu privire la modul în care utilizați

Model „Feedback“ Cum să învețe să perceapă complimente și critici feedback - unul dintre momentele cele mai delicate în grupuri. Pe de o parte, este ușor să rănească oameni, dar pe de altă parte - de complimente false de utilizare pic. de multe ori complimente

Capitolul XVII sau prieten sau dușman, și cum? (Despre capacitatea de a ierta dușmanii și să ia prieteni pentru ceea ce sunt ...) viața noastră poate fi comparată cu o călătorie în munte, și căile sunt diferite. Ca și în religie - toate du-te la partea de sus în căile lor. Și este foarte important pentru a atinge obiectivul final, dar

Capitolul 11. accepta orice numire ca un cadou sacru Una dintre cele mai importante schimbări în modul meu de gândire a fost atunci când am decis să accept orice numire ca sacru. Da, dacă membrii mei de familie sau vecini, grefieri bancă, agenții de vânzări, casieri și așa

Gandeste-te sau percep direct Există o mare diferență între ceea ce să se gândească la acest joc, și participarea directă la ea - chiar acum. Dacă încercați să joace imediat, te va ajuta - acest joc este de a ajuta pe toata lumea cu care l-am jucat. Dar, dacă

Capacitatea de a percepe emoțiile complexe și înfricoșătoare de timp pentru a face față cu experiențele Dave. Acum, el joacă rolul unui ascultător, iar sarcina lui - pentru a asculta partenerul și de tine. Abilitatea de a restrânge emoțiile în acest moment se deschide mai multe oportunități de dezvoltare și de creștere. nu