4 moduri de a Aseaza copilul pentru lecții fără nervi psiholog genial

Apoi, ei strigă în camere diferite. Apoi împăcat. A doua zi, totul se repetă din nou.

Este cu această problemă vine la mine aproape un sfert din clienții mei.

Copilul este deja în clasele inferioare nu vor să învețe. Nu stai jos pentru lecții. Dacă încă stă tot timpul distras și face totul oricum.

El nu a stabilit întotdeauna. La Prep a petrecut o grămadă de timp, și ca urmare copilul nu are timp să ia o plimbare, să joace un joc, du-te la club, pentru a face ceva util și interesant.

Aici este un circuit pe care am folosi în astfel de cazuri.

Sunt în fișa medicală de la început, dacă există (a fost acolo) orice Neuroscience. Scrisori PPTSNS sau medicamente antiepileptice, orice altceva de genul asta.

Aflu de la părinți pe care o avem cu ambiție. Separat - copilul (experimentează un pic de o eroare, și doi, sau este la fel), și separat - părinții înșiși (de câte ori pe săptămână, ei spun copilului că învățarea - e treaba lui, și de către cine și cum ar trebui să fie, prin grija Prep).

Le-am întrebare în detaliu, cine și ce este responsabil pentru aceasta este tema. (Credeți sau nu, dar în familiile în care toate au început până la „drift“ probleme cu lecțiile, de regulă, nu. Desigur, există și altele.)

Cum pot explica părinților că este (și profesori) nevoia lor de a baby-mladsheklassnikov pregătirea lecțiilor. El însuși nu este nizachem necesar. În general. El ar fi jucat mai bine. motivație pentru adulți ( „trebuie să fac acum este lipsit de interes, astfel încât mai târziu, câțiva ani mai târziu ...“) apare la copii nu mai devreme de cincisprezece ani. Motivația pentru copii ( „Vreau să fiu bun pentru mama / Mașa lăudat“), de obicei, se epuizează în 9-10 ani. Uneori, în cazul în care este într-adevăr exploatat - înainte.

4 moduri de a Aseaza copilul pentru lecții fără nervi psiholog genial

Practicarea voință. În cazul în care este detectat litere neurologice adecvate în card, prin urmare, mecanismele volitive proprii ale copilului sunt ușor (sau în mare măsură) slăbită, și au un părinte diferit de el pentru ceva timp „agățat“ - în conformitate cu indicațiile, cum ar fi tablete. Uneori este mai bine să păstreze o mână pe cap în rebyatenka pe makushechke - și este în această poziție timp de douăzeci de minute, toate de locuri de muncă (de obicei, mici) se va face bine. Dar sper că totul lor în școală se va scrie, face nici măcar o dată. Prin urmare, trebuie să înceapă imediat un canal alternativ de informații. Tu știi că te copilul este întrebat - și bine. Dar mecanismele volitive trebuie să dezvolte și să antreneze, în caz contrar ei nu vor câștiga. Prin urmare, în mod regulat (de exemplu, o dată pe lună) pentru a fi un pic „crawl“, cu cuvintele: „Oh, fiul meu (fiica mea)! Poate că au devenit atât de puternic, pentru adulți, inteligent, etc. că el va fi capabil să rescrie exercițiul? Un loc de muncă pentru a face împreună. El poate ajunge la școală pe un ceas cu alarmă. Poți rezolva coloana exemple?“. Dacă nu ai muncit: „Ei bine, atâta timp cât este suficient de puternic. Încercați din nou într-o lună. " Dacă este în afara - ura!

Experimente de conduită. Dacă scrisorile deranjante în carte medicală nu este prezent, iar copilul părea să fie ambițios, puteți efectua un experiment. „Crawl de“ mult mai substanțiale decât cele descrise în paragraful precedent, și să dea copilului un „cântărește în“ pe scara de a fi, „Ce am eu?“. În cazul în care a luat perechi și chiar de câteva ori mai târziu la școală - ceva strashnogo.Tut atât de important? Acesta este un experiment, nu razbunator ( „Aici, am să-ți arăt, tu fără mine.“) Și prietenos ( „Dar să vedem ...“). Nici un copil nu va mustră, dar cea mai mică succes, să încurajeze și să-l întărească pentru utilizare: „Ei bine, se pare, nu am nevoie de mai mult de tine aici să stea! A fost greșeala mea. Dar mă bucur că totul sa dovedit!“. Trebuie să ne amintim: nu există „tratate“ teoretice cu elevii mai tineri nu funcționează, doar practică.

Cautam o alternativa. Dacă nu există scrisori medicale sau ambitie (copil), este necesar să părăsească încă școală, să învețe cum să mănânce și să caute resurse în afara - că copilul este interesant și ceea ce face. Pentru fiecare astfel există ceva. Daca un copil undeva va fi confortabil și de succes, școala din această recompensă, de asemenea, primi - de la o stima de sine competentă toți copiii devin un pic mai responsabil.

Modificați setarea. În cazul în care copilul are o scrisoare, iar părinții - ambiția ( „curtea școlii - nu e pentru noi, sala de sport doar cu matematica grele“), atunci vom lăsa copilul singur și să lucreze cu părinții.

Un astfel de algoritm, care oferă, de obicei părinții „Petit“ eu. Dar printre cititorii noștri există, de asemenea, profesori și psihologi. Poate că doresc ceva să conteste sau, dimpotrivă, să adăugați sau să clarifice? La urma urmei, problema este mai mult decât comună, iar experiența lor cu siguranță mulți vor beneficia.

articole similare