12-lea campionat România CPP (București)

Întrebarea 1: Încă de-al treilea mileniu î.Hr. egiptean Ptahotep a observat că găsirea unui argint adecvat, uneori, mai greu decât sclavi obține smarald. Ceea ce am înlocuit cuvântul în această chestiune?

Întrebarea 2: eroina de benzi desenate desen și bunica ei stând la masă. Bunica spune, „Oops, am transformat esarfa.“ Raspuns exact de ce nu a reușit să învețe caracter.

Răspuns: Sunt taitei cu bețișoarele.

Ladder: Da bețișoare paste; mânca spaghete cu bețișoarele.

Întrebarea 3: În 1948, stoodnoletny american incearca sa se dea drept celebrul bandit Dzhessi Dzheymsa. Identitatea lui este rugat să confirme Ela Dzhenningsa - la fel lăuda un amator. Descriind scena confruntării, Mikhail Amosov Nikolai menționează. Scrieți numele lui Nicholas.

Întrebarea 4: Stema orașului descrie biserica. Unul dintre ei este geamăn Newcastle. Raspuns exact ceea ce a apărut în acel oraș 04 mai 1904.

Răspuns: [FC], "Schalke [04]."

Ladder: [FC] "Westfalia Schalke."

Întrebarea 5: [Plumb: să nu reacționeze cratimelor înainte de numele.]
munca cosmografic -Aristotelya „De Mundo“ [de Mundo] datează din secolul al doilea. Cam în același timp, au existat „biografii comparative mici“ -Plutarha. Care sunt cele șase litere care le-am ratat de două ori pe această temă?

Întrebarea 6: Henry al VIII-a instruit Thomas Cromwell secularizarea proprietăților bisericești. Cromwell a avut loc ritmul accelerat, a fost numit în traducere română reprezentând cele două cuvinte din aceeași literă. Scrieți acest nume.

mânăstiri Hammer: scara.

Întrebarea 7: Günter Grass a scris că în tinerețe a fost membru al bandei, și uneltele sale erau bord și degetarul. Ce cuvânt hyphenated, am înlocuit doi?

Ladder: Jazz Band; formație de jazz; formație de jazz.

Întrebarea 9: Comediant Dzhordzh Karlin a spus că, dacă inscripția pentru a citi eticheta de pe dimpotrivă, va deveni clar ceea ce oamenii sunt plătiți la fel de mult ca doi dolari pentru o sticlă mică. Ce fel de scris, vrei să spui?

Întrebarea 10: Vă rugăm să asculte citatul: „Zapada scanteiaza dale // departe Road“ In mod paradoxal, citat de poezie scrisă de popular romancier. Ce?

Întrebarea 11: Imaginați-vă un pătrat, care este împărțit în nouă pătrate egale, iar cele patru colțuri sunt eliberate. Cu cinci repetiții rămase aceeași procedură. Și așa mai departe la infinit. Cifra rezultată este numită uneori „Prima a doua“. SECOND mai mult de patruzeci de ani, este una dintre primele din Varșovia. Ce cuvinte, am înlocuit cuvintele „Prima a doua“?

Raspuns: Cimitirul Sierpinski.

Raspuns: Steagul Marii Britanii, Polonia flag.

Ladder: Flag de pavilion Marea Britanie, Polonia și alte răspunsuri sinonime.

Întrebarea 13: Câinele din poveste de O. Henry asemănat porecla nefericită din care greu să scape cu ea. Face parte din porecla cea care a apărut în 1908. Ce oraș?

Întrebarea 14: În memoriile sale Anatoli Marienhof, descriind publicația menționează vârful de lance, vonzennogo în piedestal din lemn. Numele femeii cu care scriitorul a fost oferit în curând să se întâlnească.

Raspuns: Accident.

articole similare