5 sfaturi despre cum să predice, folosind povestea vieții sale

Oamenii iubesc poveștile și Dumnezeul nostru - un Dumnezeu al istoriei. Folosește povestea ta unică pe care Dumnezeu ți-a dat, să proclame bunătatea lui Hristos. Sa întâmplat să-l, și de a ajuta pe alții să scrie propria poveste de răscumpărare.

răscumpărarea lui Dumnezeu ne-a făcut toate povestitori. Istoria noastră - ele nu sunt doar istoria noastră. Acestea sunt povești și mărturii despre Dumnezeul atotputernic, care a răscumpărat morți, rebeli și vasele de sânge sparte. Fiecare din istoria mântuirii nu poate fi surprins. Nici unul dintre ei sunt la fel. Dumnezeu te-a răscumpărat și ți-a dat o poveste pentru a te face capabil de a depune mărturie generațiilor viitoare pe care Hristos le-ați salvat. Certificatele sunt unice, deoarece acestea sunt personale și se intersectează cu Biblia. Este un mesaj subtil de mântuire, învăluit într-o conversație personală cald.

Deci, atunci când este vorba de schimbul de mărturii, nu ar trebui să ia-o la fel de plictisitor, numai potrivit pentru tabere de vară. Trebuie să ne ia poveștile noastre ca dovadă a harului, aprobat pe cruce. Dovada acestui fapt este cea mai simplă metodă de evanghelizare. Ele dezvăluie importanța și miracolul mântuirii noastre. Cu toate acestea, atât de des subestimam importanta povestile noastre sau ne concentrăm atenția asupra a ceea ce nu ar trebui să by.Nizhe cinci sfaturi cu privire la modul în care puteți folosi mărturia Evangheliei:

1. ESTE ÎN ISUS

Dumnezeu a eliberat pe Israel din robie nu este pentru Israel să se închine lui Moise, dar că Israelul se închina lui Dumnezeu. De fapt, în cartea Exodul, capitolul 32, aflăm ce sa întâmplat cu oamenii când au elogiat rolul lui Moise. Atunci când liderul lor, care merg la munte, plecat prea mult timp, oamenii sa speriat și a făcut un fals zei, atribuindu-le onoare care merită numai Dumnezeu.

Mărturiile noastre ar trebui să strige despre importanța și valoarea lui Hristos. Nici unul dintre probele auzit concluzia ta nu ar trebui să vină ca: „Wow! Da, tipul ăsta / fată doar un erou!“. Isus - adevăratul protagonist, și nici măcar nu trebuie să încerce să-l prezinte în acest fel. El a murit pentru păcatele tale. El a suflat viață în tine. El ți-a dat viață. Dă-i din cauza lui. Nu te „găsit pe Dumnezeu.“ Dumnezeu a murit pe cruce și răscumpărarea Lui v-a găsit. Ne-am încredințat viața lor la eroic, plin de entuziasm la Isus. Cel mai bun mod de a permite ca el să apară ca un erou, este de a folosi numele Lui în istoriile și mărturiile noastre. Sună ciudat, dar care de multe ori este în numele lui, neglijăm poveștile noastre.

Nu te „găsit pe Dumnezeu.“ Dumnezeu a murit pe cruce și răscumpărarea Lui v-a găsit.

2. se concentrează asupra variabilelor

Copiii lui Israel au fost scoase din sclavie și a intrat în Țara Făgăduinței. Noi, creștinii au fost răscumpărați cu mult mai mult. Am fost mutat de la moarte la viață (Coloseni 2:13). Eram în întuneric, dar acum - în lumină (Coloseni 1:13). Eram departe, dar acum au fost apropiați (Efeseni 2:13). Am fost dușmani, iar acum - copiii lui Dumnezeu (Romani 5: 10-11). Concluzia este că, dacă viața ta la întâlnirea cu Cristos și după ce nu există nici o diferență, atunci, cel mai probabil, aveți o problemă.

În mărturia ta trebuie să fie distincte de schimbare. Hristos ne-a dat o inimă nouă, am schimbat motivele, a dat bucurie și echipate pentru serviciu, închinare și mulțumire. viața creștină - o viață de bucurie. Lăsați mărturia dezvăluie însuflețitoare bucuria mistuitoare că Hristos a făcut în viața ta.

3. Arată credința ta

Cum ai devenit creștin? Hristos a realizat răscumpărarea. Tu poveril.My toate primitori ai harului lui Hristos. A fost un cadou, precum și un mesaj, la care am răspuns în credință (Romani 10: 9, Fapte 16:31). Nu avem personajele principale ale mărturiei noastre. Este un dar al lui Hristos, a primit prin credință. Ceea ce am făcut pentru a evita mânia lui Dumnezeu? Pentru a deveni un prieten al lui Hristos? Copiii lui Dumnezeu? Noi credem. Puterea Evangheliei este în puterea grehorazrushayuschey lui Hristos, care a făcut inimile noastre capabile să creadă. Am crezut, și a fost atribuită nouă pentru dreptate.

În Evanghelia după Ioan 20:31 se spune că Noul Testament a fost scris „s-ar putea crede că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și crezând, să aveți viața în Numele Lui.“ Spune oamenilor despre ceea ce crezi. Ai devenit un creștin nu pentru că a renunțat la utilizarea de droguri, sau nu mai fie într-o bandă, sau să se angajeze în relații sexuale promiscue înainte de căsătorie. Voi deveni un creștin pentru că Hristos ți-a dat harul necesar pentru tine să creadă (și această credință a ajutat sa scape de toate excesul). Pune capăt legalismul: predica puterea credinței, manifestată în viața ta personală.

Voi deveni un creștin pentru că Hristos ți-a dat harul necesar pentru tine să crezi

4. Limba Bibliei

Nu a fost doar un om bun. Nu a fost doar o persoană rea. Voi erați morți în păcatele voastre. Voi erați morți în necredința lor. Acestea sunt cuvintele cu care Biblia descrie starea noastră înainte de întâlnirea cu Cristos. Acest lucru nu înseamnă că trebuie să conducă discuția într-un fel: „Am fost fiul neascultării după domnul puterii aerului ...“. Înseamnă doar că ar trebui să fie în măsură să transmită esența a ceea ce ești un păcătos care a păcătuit împotriva unui Dumnezeu drept și pe bună dreptate ar trebui să fie condamnați de El.

Hristos nu este doar „a murit pentru tine.“ Este o expresie care explica un pic mai necredincios. Hristos a murit pentru păcatele tale. El a luat asupra sa mânia pe care o meriti. Prin Isus vă puteți pocăi de păcatele noastre, cred, mărturisesc și a obține un adevărat spasenie.Slova importantă. Folosește-le. Dacă sunteți în căutarea pentru versete din Biblie, care ar trebui să se bazeze, vorbind despre răscumpărare, explorați Efeseni 2: 1-10 și Coloseni 2: 8-14.

5. Ai milă de oameni și este ostilă față de păcat

De multe ori, în mărturiile lor, suntem în poziția victimei și condamna pe alții pentru problemele lor. Pe răscumpărarea drumului adesea întâlnite de către oameni reali, care au pacatuit modul cel mai oribil. Dar, amintiți-vă că nu este din cauza circumstanțelor tale (abuz, părinți răi, moartea prematură a unei persoane dragi, etc.) nu crezi în Dumnezeu, și din cauza faptului că inima ta a fost mort, și ați fost înșelat și mișcat de păcatul său (Iacov 1: 13- 15).

Puteți împărtăși durerea, din care Dumnezeu te-a răscumpărat, dar sa întâmplat cu cunoștințele pe care acesta nu este dvs. de părinți / prietenul / sotul / agresorul vă condamnat la masă, și inima. Noi nu ar trebui să judecăm pe alții, trebuie să ne condamne păcatul. Noi nu mai poate juca victima, pentru că erau maeștri ai vieții lor care trăiesc într-o cușcă de neîncredere, care a fost construit cu propriile sale mâini. Hristos ne-a salvat de la noi înșine. Acum, El ne cheamă la o lucrare de reconciliere. Ne-am împăcat și acum proclamă numele lui Hristos.

Noi nu ar trebui să judecăm pe alții, trebuie să ne condamne păcatul.

binecuvântare a Tatălui »Portal“ (www.imbf.org)

articole similare