1320 psihotravmy

1320 psihotravmy

consiliere psihologică pentru eliberarea de traume psihologice

Mulți oameni trăiesc cu un profund traumatizată și chiar până la sfârșit nu înțeleg că au primit lovituri nicăieri ale sorții nu sunt uitate, și a rămas întipărită în structura fină a psihicului.

Viața în jurul nostru brutalizati, doare atât de mulți oameni care sunt obișnuiți cu efectele de leziuni și cred că această viață este în ordine. Care este trauma psihologică în natură?

traume psihologice - consecințele vieții sau de adversitate greve, care au fost lăsate în sufletul uman, după o coliziune cu alte persoane negative sau circumstanțe dificile.

traume psihologice, sau lovituri sunt foarte diferite - acută și cronică, bruscă sau distruge treptat mintea unei alte persoane, cu privire la impactul altor persoane sau circumstanțe.

Dacă ne țipi și să ne umilească în fața altor oameni, dacă ne-ați trădat, atunci când nu ne-am așteptat acest lucru, dacă sa întâmplat durere, la care nu am fost pregătiți și suntem dureros de mult și amintesc aceste sobytiyah- este toate diferite tipuri de traume psihologice .

Psihotravma - este impactul asupra psihicului astfel forța umană, care distruge blagopoluchie¸ emoțională scade stima de sine, sufletul părăsește senzația de durere și a interfera cu viața normală și deplină comuniune cu alte persoane.

Prin impact manifestările psihotravmaticheskogo asupra psihicului uman includ grosolănie, umilire, manipulare, grosolănie, agresivitate, tradare, amenințare la adresa vieții.

În plus față de trauma emoțională, psihologică asupra organismului răspunde (și, dacă se întâmplă de multe ori, se poate dezvolta treptat boala), iar mintea care creează gânduri și imagini mentale cu caracter negativ, care atunci când repetate creează și întărește convingerea noastră negativă psihologică.

Omul începe să creadă că nu este doar insultat, dar el a fost slab ratat, inutil, care ar putea cu impunitate insulta pe nimeni.

Femeia trădare indignată a iubit începe să creadă că toți oamenii sunt bastarzi, și cu ei, în principiu, nu poate avea nici o relație.

Tânărul, care a supraviețuit marea dezamăgire a eșecului aleatoriu stabilește mintea, astfel încât toată viața lui este acum un eșec continuu.

O caracteristică specială este lor psiho-trainică și durabilă, în natură, ele nu trec pe cont propriu și, la fel ca înregistrările pe bandă sunt aplicate pelicula subțire de conștiință, colaps, în același timp, foarte încet.

Pe măsură ce oamenii se luptă cu efectele psiho? ei aleg mai des așa-numita metodă pasivă pe principiul „timpul vindecă toate rănile.“

Într-o anumită măsură, această abordare funcționează, dar nu toți oamenii și nu în toate cazurile.

Cel mai puternic traume psihologice nu se vindecă până la sfârșitul anului și mocni în adâncurile subconștientului, gata să se trezească din nou, ca un vulcan adormit, chiar dacă proprietarul nu are nici o idee despre asta.

Re-trezirea psihotravmaticheskogo experiențe dureroase posibil după omul în noua situație să se confrunte cu ceva care amintește într-un fel evenimentele fatidice din trecut, care a traumatizat sufletul.

În acest caz, o situație similară se execută din nou tot lanțul traumatică asociațiilor și oameni, aparent uitând despre trecut ea amintește nu numai, dar cufundat în durere, ca și cum ar fi fost lovit doar.

Uneori, o persoană este capabilă să se auto-compensat după ce a primit traume psihologice ( „uita“), dar uneori durerea este atât de intensă încât era imposibil.

Într-un efort de a izbyvatsya consecințele traume psihologice o persoană poate folosi o varietate de opțiuni povedeniya- de alcool și droguri la un comportament criminal sau izolarea completă a lumii.

Dacă un om singur nu poate depăși efectele traume psihologice, una dintre deciziile cele mai corecte va apela la un psiholog pentru consiliere.

Modernă psihologie aplicată a acumulat o varietate de metode pentru a scăpa de traume psihologice.

psiholog cu experiență poate oferi relaxarea clientului imagini tehnici de extincție, eliminarea din experiențele negative ștergerea și durere de dizolvare reprogramare psihicul propriu, scufundare în și senzații negative ale durerii și a altor metode eficiente de deșeuri.

El poate învăța o persoană metodele de securitate psihologică, care va fi o prevenire fiabilă a unei game largi de traume și negative efecte asupra psihicului.

De asemenea, este aplicarea utilă a diferitelor exerciții și psihopat care se află pe acest site, sub așa-numitul „exerciții fizice și psiho-tehnica.“

În cele din urmă, vorbesc despre cazul de la practica mea de a face clar faptul că acest lucru consultativ.

Scapă de traume psihologice nu este ușor. Pentru a scapa de într-adevăr, pentru a dizolva trauma, mai degraba decat umple-l în subteran, sau au nevoie de ajutor de specialitate, fie persoana trebuie să devină un maestru de auto-control.

Nu atât de mult timp în urmă a lucrat cu o femeie care a primit traume psihologice in copilarie.

Caracter prejudiciu banal ca viața românească.

I-am bătut în tatăl băut copilărie. Am bătut puternic și violent. Apoi, el a părăsit contactul de familie pierdut cu el.

Femeia a adus aminte de strigătul întregii ființe. Ori de câte ori în prezența ei pe conversația a început să fie efectuată la cadențe de mare, ea a început din nou să experimenteze groaza unui copil, care va începe să bată.

Am petrecut cu ea în studiul aprofundat al fenomenului de traumă, încercăm să înțelegem și să stabilească ca prejudiciu creat experiențele din copilărie înrădăcinată și de ce nu a putut scăpa de prejudiciu tine.

Pentru un timp, ea a încercat să facă ceva în sine, chiar și implicat în auto-formare și de vindecare a personaliza Sytinsky.

Tehnici a ajutat-o ​​elimina cele mai experiența de claritate, dar emoția de frică și durere a rămas.

Frica crescute în abdomen și a fost susținută de imagini mentale.

Ea a fost înclinată să imagineze, introducând cele mai întunecate imagini ale bolii lor viitoare.

Cu toate acestea, ea a fost destul de persistente în acțiunile lor și încercarea de a economisi bani pe psihologia și pentru a scăpa de traume psihologice în sine. Pentru a face acest lucru, ea încerca să facă antrenamentul autogen.

Sa întâmplat cu ajutorul auto-hipnoza pentru a vă relaxa un pic și cred că eliberarea unui număr de leziuni, dar apoi cazul a stagnat.

Cu cât ea a încercat să se convingă că un prejudiciu ei merge, cu atât mai mult capul a urcat imagini care nu funcționează.

Ca urmare, aceasta a format o convingere fermă că prejudiciul întărit, a spus ea, „stabilit în beton“.

Am determinat modul în care se formează acest prejudiciu, care algoritmul folosit pentru a consolida și menține femeia.

Pentru că a fost o revelație mare pentru a afla că ea are o mulțime de ani, „antrenează mușchii traume psihologice“ și pentru anumite motive sprijină cu încăpățânare această durere și amintiri dure.

I-am arătat că metoda ei de a face cu psihotraumă identifica în mod corect cuvântul „expulzare“, și că aceasta nu a funcționat din cauza alungarea memoriei în sine, femeia a continuat să se gândească intens cu privire la aceasta și, prin urmare, l consolideze.

A fost ca o chemare la „nu cred că de un alb taur viței.“

Rândul său, acest film în capul meu, o femeie a lucrat din greu pentru a introduce inconștient sentimentele negative în organism.

Dar există puține să se relaxeze corpul, este necesar să se creadă că a scăpa de posibile traume psihologice.

Femeia mi-a mărturisit că în adâncul ascuns o mulțime de neîncredere cu privire la faptul că se poate schimba.

Ori de câte ori a încercat să facă exercițiile pe „durere dezactivarea“ (așa cum ea a numit practica lui), mintea ei din când în când există o idee „nu joacă în meditație, vă aflați în această la zero și nimic de a învăța de la tine“).

Dar ea mi-a spus, „dacă nu am jucat, nu aș fi ai găsit, am încercat să salveze, dar încă cel mai liber nu au de lucru.“

De asemenea, ea a dat seama că ea a fost împiedicat ca „un obicei să se simtă rău“, de fapt un beneficiu secundar.

Datorită acestui fapt, ea a avut-o într-adevăr, o poziție specială, privilegiată în familie: soțul era, de fapt, servitoarea ei, lipsit de dreptul de vot.

El, această situație a devenit atât de enervant că a început să bea.

Dar principalul motiv, care a deschis la ea în timpul angajării a fost faptul că ea este slabă motivație, instabilă pentru libertate de la durere, care ia dat posibilitatea de a aduce practica sa la sfârșitul anului.

Am început să lucrăm la toate frontam- și de a crea o asigurare clar că va face față situației și totul va fi bine, și aprofunda relaxarea, și maestru arta de observare a prejudiciului pe partea care urmează să fie separat de ea.

După un timp, ea a dat seama că cea mai bună metodă de a ajuta ei „se arunca cu capul adânc în trauma psihologică și dizolvarea ulterioară a acestuia.“

Am încercat să ridice nivelul său de control este destul de slab, prin natura (cu toate încercările sale de a Tutor) pentru astfel de benzi, în cazul în care omul se poate repara și menține starea de încredere de armonie.

Ca urmare, ea mi-a scris o recenzie format din trei fraze:

„Mai și sfârșitul, dar acum îmi dau seama că ar trebui să prăjituri Pieman cuptor, iar dacă o fac eu, bineînțeles că voi le coace, dar nimeni nu va fi acolo. Nu știu dacă scap de acest prejudiciu până la sfârșitul anului, dar nu mai mă deranjează este. Vă mulțumim pentru răbdare și capacitatea de a ridica cheia fiecărei persoane. "