12 resurse pentru pregătirea pentru TOEFL

Vrei să se pregătească pentru TOEFL? În acest caz, o selecție de site-uri gratuite de pe acest subiect - ceea ce ai nevoie.

Ai nevoie să treci TOEFL? Desigur, puteți merge la cursuri speciale, dar dacă aveți suficient de auto-disciplina și motivația, vă puteți pregăti pentru examen pe cont propriu, deoarece Internetul are o multime de resurse cu informații utile cu privire la acest subiect. Sfaturi, locuri de muncă, teste de practică, și chiar live chat cu alți elevi.

Ce este TOEFL

TOEFL (Test de limba engleza ca limbă străină) - un test standardizat de limba engleza ca limbă străină, pe care va trebui să ia, dacă doriți să studieze la o universitate străină în limba engleză (popular în SUA, Canada și Europa și Asia). Astăzi, cele mai preferate în multe universități este versiunea pentru Internet a testului (TOEFL iBT), care mi se pregătea.

Examenul este format din patru părți: citire, ascultare, scriere și vorbire. Fiecare dintre ele trebuie să fie pregătite separat.

„Am nevoie să se pregătească pentru examen, dacă vorbesc fluent limba engleză?“ Acest tip de întrebare am auzit, ocazional, de la prieteni. Și răspunsul meu este întotdeauna „da“.

TOEFL nu poate fi comparat cu nici un examen de limba engleză, pe care am predat la școală, universitate sau cursuri. Ea are structura proprie, logica și sarcini specifice. În plus, ar trebui să se acorde o atenție specială și de vocabular, ca atribuirile de examen includ texte pe teme din diferite domenii, cum ar fi istorie, biologie, geografie, și așa mai departe. N.

Acesta este motivul pentru care rezultatul nu depinde de aptitudinile generale în engleză într-o măsură mai mare (deși ar trebui să aibă un nivel bun), și cât de bine l-ai pregătit pentru acest examen.

Acum câțiva ani, când mă pregăteam pentru examenul TOEFL, am fost foarte util, nu numai cărți, ci și o varietate de resurse online, unde puteți găsi o mulțime de informații utile și sarcini suplimentare pentru a practica. Sper că această listă va fi de folos.

Resurse gratuite pentru auto-instruire

Nu este necesar să se utilizeze toate aceste site-uri, dar unele dintre ele pot fi un bun plus față de formarea dumneavoastră, așa cum a fost pentru mine.

articole similare