12 motive pentru a călători la Helsinki

La Helsinki (Helsinki) este un popor mitic, mare alimente și locul la modă. Cum toate acestea nu de a iubi?

Toți prietenii tăi au fost în Europa (Europa), în această vară? Și tu ofensați, în ciuda pozele smug pe rețelele sociale? Nu vă faceți griji - suficient timp pentru a lua încă o vacanță!

Dolar crește, dar nu pentru mult timp. Deci, trebuie să te duci chiar acum. Dar nu te duce la Paris (Paris) sau Roma (Roma), pentru că o vizitează este Paris și Roma. Vei fi în picioare lângă o mare cantitate de autoportrete-bastoane și pungi, încercând să cel puțin o bucatica de Mona Lisa (Mona Lisa).

Personal, doresc să-și petreacă o vacanță cu o cultură fermecător și european, dar nu aglomerat. Vreau să văd o arhitectură modernă nordică (scandinave) și produse de patiserie gust foarte delicios. Mulți oameni sunt sfătuiți să meargă la Copenhaga (Copenhaga), dar acum știu că este mai bine să meargă la Helsinki.

12 motive pentru a călători la Helsinki

Când te uiți în ghid, tot ceea ce este scris despre Finlanda (Finlanda). făcându-l plictisitor. Toate par să se concentreze asupra a ceea ce finlandezii sunt persistente, așa cum se spune în cărțile de ghidare, „ei nu se așteaptă ca cineva va experimenta atunci când le spui unde ești sau când doar vorbești cu ei.“

Înainte de a-am dus, prietenii mei m-au asigurat că 3 sau 4 zile, mi-ar fi de ajuns, dar acum îmi dau seama că aceste cuvinte - este doar o propagandă deliberată pe care oamenii nu știu cât de uimitor de la Helsinki. De îndată ce ați pas pe teren, o astfel de frumoasă, rece și plin de viață, veți învăța secretele acestor locuri fascinante. Tot ce trebuie este să se plimbe în jurul orașului și să le găsească.

Iată 12 motive pentru care ar trebui să vizitați Helsinki.

1. Arhitectura Fantastic

12 motive pentru a călători la Helsinki

Dacă această bibliotecă, atunci unde sunt cărțile?

Puteti vedea neo-clasic și clasic scandinav sau orice alt tip de clădiri din Helsinki. Dar o mare parte din oraș a fost distrus de foc în 1808, deci nu este de a găsi o clădire veche de 500 de ani, care poate fi văzut în orice alt capital din Europa. În schimb, te Modernismul, cu un număr mare de clădiri care seamănă cu crearea viitorului.

De exemplu, în fotografia de mai sus puteți vedea instituția - dar este o bibliotecă, în cazul în care oamenii învață. Aceasta este principala biblioteca de la Universitatea din Helsinki (Main Biblioteca Universității din Helsinki) - și este deschisă tuturor participanților.

Du-te pe scări, și vei crede că ești într-o navă spațială nebun! (Am văzut, de asemenea, unul sau doi studenți de schimb suedez). Și dacă nu este o fantezie pentru tine, atunci du-te la biserică. Orașul are de munte Temppeliaukio Church (Church Rock, Temppeliaukio), și, în ciuda angajamentului de a lucrurilor de metale grele din Finlanda, această biserică este luterană, acesta este încorporat în stâncă.

12 motive pentru a călători la Helsinki

Credeti sau nu, această clădire este o biserică.

Există, de asemenea, o capelă Kamppi (Kamppi capelă). care, în teorie, Luterană, dar bucuros orice nou venit, care este în căutarea pentru un moment de reculegere în oraș aglomerat. În același timp, se pare ca un coș de gunoi de la Ikea (IKEA).

12 motive pentru a călători la Helsinki

Persoanele cu experiență în modă, știu că iepurele este complet calmă.

La Louis Vuitton (Louis Vuitton) este faimos emblema de la Chanel (Chanel), de asemenea, și designerul finlandez Minna Parikka (Minna Parikka) mănâncă sushi și iepuri. În plus față de pantofi sport minunat, face, de asemenea, celebrele pastilelor cu urechi de iepure în față. Louboutin (Louboutin)? Aceasta este ultima zi! Magazinul Parikka (lui Parikka) în centrul orașului puteți găsi unele decente veshchichek atât pentru adulți cât și pentru copii.

3. Sare de lemn dulce Ice Cream

12 motive pentru a călători la Helsinki

Salty Liquorice înghețată gelato cu piersici.

Sună dezgustător, nu? Și se pare mai bine, pentru că e de gheață neagră. Sincer, singurul motiv pentru care l-am încercat, aceasta este promisiunea mea de a încerca ceva nou. „Și știi ce?“, I-am spus crema vânzătoare de gheață, „Pune această substanță neagră la etaj. În cazul în care nu-mi place, va arunca lor parfumat și să mănânce numai partea de jos ".

Câteva secunde mai târziu, m-am îndrăgostit cu atât de mult sărat inghetata de lemn dulce, că există o legătură între noi. Era dulce, sărat, dârz și demnitatea fiecărei mușcătură.

4. acadele

12 motive pentru a călători la Helsinki

variante Robertinherku set (Roobertinherkku).

Finlandezi (finlandezii) la nebunie, dulciuri și Finlanda (Finlanda) este un magazin de dulciuri. Finlandezii place să le-a pus într-un ambalaj frumos, le place să facă așa-numitele batoane de înghețată, și ei știu că este grozav ce fac ei.

Cafe Karla Fezera (Karl Fazer) - este principalul furnizor de bomboane delicioase. Cafeneaua este situat în centrul orașului Helsinki, în cazul în care puteți cumpăra cookie-uri, înghețată și chiar sandwich-uri. Tot mai bine.

Robertinherku (Roobertinherkku). pe care nu am mai spus, este într-un Punavuori teribil (Punavuori). In acest magazin sunt borcane și borcane de bomboane și dulciuri la vederea pe care fata ta va străluci cu fericire. Licorice de lamaie dulce? Cine știe?

Dacă doriți să găsiți o selecție și mai mare, atunci du-te la stația de Deli sau gaz pentru a vedea toate tipurile de dulciuri finlandeze. Am încercat Rădăcini mari (Corny Big), nu numai din cauza numelui său, care a agitat capul meu timp de 10 minute. A fost delicios.

5. textile de lux

12 motive pentru a călători la Helsinki

Aceasta rochie este foarte popular în Finlanda.

În primul rând, Finlanda este renumit pentru printuri sale florale, realizate de Marimekko (Marimekko) - în esență, aceasta este o uniformă națională. In timpul calatoriei mele am văzut o mulțime de femei cu aceeași imprimare pe haine, dar ei nu au ezitat să meargă la una dintre numeroasele magazine, pentru a vedea neajunsurile hainele.

Există o companie Finlayson (Finlayson). unde am găsit un set uimitor de plapumă și perne de la compania Tom Finlanda (Tom din Finlanda). Acesta este cel mai bun cadou pentru orice nunta. Ei folosesc, de asemenea, un design de ultimă oră, materialul floral si produce foi mari de pat pentru copii cu ursii panda, ratoni, și alte animale.

12 motive pentru a călători la Helsinki

Nu poate fi o formă destul de rotund, dar gustul este excelent.

Nu mă așteptam mult de pizza finlandeză. Desigur, acest lucru nu este New York de pizza (New York pizza), dar încă foarte gustoase.

Mi-ar recomanda restaurant „Skiffer» (Skiffer), care se află în două locuri din oraș. Acolo am gustat tort, umplute cu păstrăv afumat (meniul a fost scris „Roach afumat“), un ou fiert, fenicul, castravete, morcov, mărar și chimen. Dacă crezi că ești foarte curajos, puteți comanda o plăcintă „Surf și Tarf» (surf și gazon), șlam mai exotice opțiune acoperite căpșuni și brânză de capră.

La Helsinki, cafenea Sandro (Sandro) servește preparate din bucătăria din Africa de Nord. Nu știam ce să se aștepte, dar au aruncat în aer papilele gustative cu usturoi si varza pizza Manouch (usturoi Kale pizza Man'Ouche). Varza a dat un pic amar, dar un gust dorit să magnificienta brânză. Restaurantul a simțit din Africa de Nord (Africa de Nord) efect. Acesta servește o placă tabbouleh desert (Tabbouleh) cu rodie, susan Humus (susan), iaurt menta si vinete cu rosii tapinad (tapenade). Încearcă-l!

Chelnerul a spus că pizza este foarte mare și a fost surprins de cât de mult am mâncat. I-am răspuns că vin dintr-o țară în care obezitatea a fost inventat și a început să fie consumate toate la usurinta. El a fost surprins de faptul că, chiar mi-a adus un desert gratuit: roz fistic baclava.

7. Amabilitate pentru biciclete

12 motive pentru a călători la Helsinki

Și tu știi cu bicicleta, printre altele, cu astfel de huse pentru scaune neobișnuite?

Helsinki - oraș mic și ușor walkable, dar motocicleta este cel mai bun mijloc de transport în acest oraș. Orașul are un număr mare de piste pentru biciclete, și toate merg de principalele atracții. Ride-a lungul plajei, ai grija pentru o briza de a parca bicicleta si pui de somn. Acesta nu este un loc unde se pot fura bicicleta.

Puteți cumpăra unele frumoase accesorii pentru casa de motocicleta, cum ar fi cazurile atât de luminoase și neobișnuite.

8. Proximitate Tallinn (Tallinn)

12 motive pentru a călători la Helsinki

Două țări într-o singură zi? Simplu!

Cine nu-i place să traverseze câteva frontiere într-o singură zi? Dacă aveți 70 de euro și gratuit de 1,5 ore de timp, puteți lua un feribot la Tallinn (Tallinn) - capitala Estoniei (Estonia).

Ferry - o călătorie pe mare, cu băuturi și karaoke la bord. De îndată ce ați mers pe jos în orașul vechi, un sit al Patrimoniului Mondial de către UNESCO (a Patrimoniului Mondial UNESCO), veți întâlni pe străzile vechi pietruite si arhitectura medievala.

În contrast, un tur distractiv biciclete vă va arunca la zidurile închisorii abandonate, iar plaja publică (oamenii care sunt acolo, nu le pasă cum arata intr-un bikini), și piața de vechituri românească în cazul în care puteți cumpăra o piatră funerară sau un metal greu tricou.

9. Cookie-urile

12 motive pentru a călători la Helsinki

Capătul perfect sau începutul fiecărei zile.

Finlandezii va capta magia. Dacă vedeți semnul „Kaffe Pulla „- opri și du-te înapoi, pentru că există un bine-cunoscut sub formă de rulouri de cafea și scorțișoară, o distracție preferat de fiecare zi. În pâinea magică acestea se adaugă chimion si cardamom, care adaugă o aromă distinctă.

Magazinul Karla Fezera (Karl Fazer), puteți găsi o gamă largă de pâine - dulce și fierbinte și dulce ca un mini cheesecakes sau burgeri.

12 motive pentru a călători la Helsinki

În această piață puteți cumpăra brânză, în timp ce stau pe scaunele de brânză.

piețele Helsinki sunt situate în toate străzile din oraș la sfârșit de săptămână, dar în fiecare zi, în clădirile înalte sunt deschise magazine mici și tarabe unde puteți cumpăra alimente, lucruri vechi și orice suveniruri.

Dar ce putem spune despre brânza? La Hakaniemi Market (Hakaniemi) sunt bănci mici, pictate ca o brânză elvețiană, aici puteți sta și să mănânce brânză.

11. finlandeze dulapuri

12 motive pentru a călători la Helsinki

Dacă această fereastră nu vă forțează să vizitați acest magazin, atunci ce vrei?

Eu aș numi acest fenomen, pentru că eu nu sunt sigur că finlandezii înțeleg tot ceea ce fac. Pur și simplu pune, nu am mai văzut o astfel de abilitatea de a face astfel de display-uri spectaculoase în ferestrele. În New York (New York), magazine, special angajat firme de consultanta pentru a aranja ecran excelent de culori, forme. În Helsinki, puteți vedea minunatele creații ale taxidermie cu ustensile antice. E ciudat ... și interesant.

12. Washroom cu vedere la oraș

12 motive pentru a călători la Helsinki

Lavoar cu vedere la oraș? Și poate că poți!

În cele din urmă, relaxați-vă în partea de sus a rădăcinilor hotelului (Hotel Korni). Clădirile din Helsinki nu este foarte mare, astfel încât acoperișul este foarte stisnennaya. Dar bara de la rădăcini (Korni), aceasta este bara pentru tine. Există ferestre panoramice superbe cu vederi uimitoare ale orașului și 4 băi cu ferestre mari, în cazul în care nu doriți să plece.

// fotografie: Lara Naaman

articole similare