10 Zabluzheny despre "xenon"

lampă cu xenon strălucește dreapta (Numărătoare conform GOST (= clasa globală și de emisie)) numai un far proiectat pentru a lucra cu lampa de xenon cu un capac D.
Nu există lumini sunt proiectate pentru lămpile cu halogen, nu asigură distribuția luminii corectă cu alte tipuri de lămpi. Acesta este fundamentul de bază al fizicii și optice. Detalii despre link-ul: info.auto.ru/light/faq/2958/

Deci, eroarea principală a celor care au pus kituri xenon în locul lămpilor cu halogen.

1. „luminile mele nu orb - eu nu clipește!“

- Cine se întâmplă pe drumul pe care acest svetobespredel nychne clipi din când în când, și apoi în traseele de deșert.
Nu figura ...

2. „Am ajustat luminile!“

- Reglați are sens doar că cedat la regulament.

Pe partea de sus a figurii ilustrează farul fasciculului ajustată cu STG clară. Mai jos - xenon în lampă cu halogen, în care STG neclară (în cele mai multe cazuri, acest lucru). Care pot fi supuse numai ajustarea fasciculul de lumină principală, în cazul în care există o limită clară. Și acum nu există nici o limită. (Încearcă să se răsucească în mâinile unui bec obișnuit - este, în orice poziție a luminii în același mod.)

Rezultatele evaluării la instalare într-o fotografie VAZ 21099 de brand și țara de origine a mașinii nu contează: legile opticii nu cunoaște limite.

3. „Am un set scump de Hella, Philips, Osram, și nu un fel de fals chinezesc.“

- Seturi autorizate oficial pentru utilizarea pe drumurile publice - nu există. Există kituri, în cazul în care există într-adevăr anumite componente de la producători de renume, dar cel mai probabil este doar un fals sub brand-urile bine-cunoscute.
De exemplu, unul separat (!) Marca Hella Unitate de aprindere trebuie de vânzare cu amănuntul de la 3700r. D2S lampă cu xenon de la 1000R pentru shtutku (!). Produce compania lor Philips, Osram, General Electric. Și numai cu capace D, în cazul în care este scris pe bec Philips H7 - fiți siguri, la 99%, este un fals.

4. „Temperatura 5000K lampa gradata (sau chiar 6000K) ca lucesc, lumina „alb“. "

- pe producătorii de automobile banda transportoare lămpile fabrica xenon sunt lămpi cu o temperatură de 4200K-4300K. Mai mult decât atât, în producția, acestea sunt mai scumpe lămpi 5000 sau 6000 Kelvin, deoarece din sticlă de cuarț permite speciale dețin vapori de mercur particular, care se colorează lumina dorită

4250K.
Deci, de ce este această temperatură?
În primul rând, luminile trebuie să conducă noaptea. O temperatura de culoare lucru relativă. În funcție de vreme, soare, luminozitatea, culoarea cerului. Da, într-o zi însorită de 5000 sau 6000K sunt într-adevăr straluceasca lumina alba pura, iar fabrica 4250K - galben. Dar imaginea se va schimba pe timp de noapte. Opțiunea Fabrica va fi doar alb, 5000-6000K va da albastru în plus, ceea ce reduce contrastul în zonele slab iluminate.

6. „I“ de cristal „optică, este posibil să-l pună în xenon.“

- Farah - un sistem care cuprinde o lampă și un reflector proiectat pentru Noo, nu contează, este lampă de cristal, sau o rundă de „șase“ sau lampă obișnuită cu sticlă „lentile“.

7. "Pune xenon in viitor."

- Dacă sunteți ca niște idioți, care zi și noapte du-te la includerea unei (în principal șoferii gazelitsy și taxi). E în regulă, desigur, nu, pentru că pe viitor vom folosi de obicei, pe urmele deșert, iar la abordarea unei coliziuni, opriți-l. Cu toate acestea, pot exista dificultăți: de multe ori au lumini sclipitoare. Dacă xenon este setat în îndepărtat, poate dura ceva timp pentru prima aprindere. Uneori poate fi foarte scump ... De asemenea, nu întotdeauna cu xenon lampă cu halogen fascicul de mare este mai bine (pentru același motiv ca și în corp la corp).

8. "Pune-xenon" dopa "(mai precis în TFF)."

9. "Pune-chineză lentile bi-xenon."

- Este o bună alternativă la „fermă“, dar să fie că până la calitatea fabricii xenon aceste seturi destul de departe conștient. (Info.auto.ru/light/faq/article/7947.html)

9. „Chiar politistii de trafic merg cu xenon!“

- Da, din păcate, nivelul de pregătire tehnică a ofițerilor de poliție de poliție / trafic nu sunt foarte mari. Ei sunt bine versat în toate nuanțele „din sens opus“, dar în materie de „siguranță rutieră“ nu sunt departe de șoferul obișnuit.
Fotografia nu este un DPS mașină, dar eu sunt sigur că ai văzut aceste mașini pe străzile orașului lor.

10. „mea strălucește fabrica cu xenon mai luminos!“

- După o fotografie / m Chevrolet Niva cu trei surse de lumină diferite.
lampă cu halogen 1. într-un far standard standard de.
2. Lampă H7 Xenon într-un far standard. (Colectiv)
3. lentile Xenon în carcasa lămpii.

- lumina standard este destul de bun.
- „cooperativă“ xenon semnificativ mai luminos, dar nu dau nici de creșteri în „intervalul“, cu toate că fasciculul de lumină a devenit ceva mai largă. Bine zamenty „la fața locului“ de lumină.
- Ultima opțiune cu lentile bi-xenon, apare mai puțin luminos la prima vedere. Dar marea uniformitatea luminii izbitoare.

Principalul lucru - să caute semnul de pe partea stanga a drumului. Iluminarea sa este în concordanță cu punctul B50L, și anume iluminare flux din sens opus (și ochii conducătorilor din sens opus).

> Lămpile cu halogen standard, au o iluminare mică, dar, a priori, în intervalul normal.

> Într-un exemplu de realizare a unui colhoz cu xenon vom vedea în mod clar întregul semn. Și conducătorii auto din sens opus oarbe.

> Într-o variantă de realizare a flare lentilei este mai mică decât farurile cu halogen standard.

BONUS lucru evident, dar mulți nu știu că, și xenon și lumină cu halogen la fel de departe, iar luminozitatea punctelor de control la ei ca la fel.

Preparată conform FAQ Conferinței Avtosvet (info.auto.ru/light/faq/)

Multe ediții auto, cum ar fi lumea Auto, publică în mod regulat „blugi“ pe xenon unul sau un alt producător. În corectitudine, aproximativ 5 ani în urmă, așa că am făcut-o în spatele volanului.

7 ani Tag-uri: xenon, ferma Xenon, Bi-Xenon

în mod corect pe unele forum subliniat ar trebui să arate ca dracu 'pentru mașinile de proprietari cu ferma-xenon.
. „Nu există diavoli, tigăi și alte insecte tot păcătos gotic și tehnologic plasat în întuneric absolut complet la ochi pentru a prinde nu ceea ce Deci -.... minute Un minut mai târziu, direct în ochii lui -.!. Xenon de mare far timp de 20 de secunde, apoi întuneric din nou .. Apoi, din nou, lumina în ochii lui să le închidă, sau întoarce capul - este imposibil şi așa pentru totdeauna ..
Ah, da. Ar fi frumos atunci când țipă periodic, „Doamne, de ce-mi această tortură?!“, O voce tare din cer a răspuns,
„Fiul meu, nu se abate de kipish am verificat -! Nicho nu orb“ :)

dar dacă cineva într-adevăr atât de dornici de a lumina alba in loc de galben, este mai ușor să cumpere un tip de lămpi viziune albastru sau similare ...

Acest lucru este valabil, pentru „rake“ este iluminat de un flash de „stele“ ... și să nu vină. Aceasta este măsura inteligenței și educației la fântână, sau represalii „unelte de grădinărit“, lopeți, greble ... e care, ca un medic va prescrie!))) Și da! Da, Domnul îl va salva de la carele din sens opus!

Da ... Am clipit vagon, aproape orb, se pare că a pierdut ajustări a, așa că mi-a spus ca răspuns 4 spoturi pe acoperișul jos 2 + îndepărtat))))

Proștii chiar SSY în ochii mei, roua lui Dumnezeu.

Eu decid să o Xenon sau nu, am Octavia a5fl, fără sistem de spălare a farurilor? Sau nu se scalde și pune doar un halou de la Phillips!

Fără o mașină de spălat nu vezi nimic care halogenul ca xenonul. De fapt, nimeni nu te cu siguranță nu va dryuchit și xenon în cristalinul murdăria nu se va coace pe sticlă, așa cum se întâmplă cu halogen.
Decide pentru tine.

Eu decid să o Xenon sau nu, am Octavia a5fl, fără sistem de spălare a farurilor? Sau nu se scalde și pune doar un halou de la Phillips!

aprovizionare mașină de spălat nu este dificil. Seturile sunt și la Hella și China.

Din cauza erorii lentile! faruri reflectoare acolo la toate nici un rol joacă

Asta-i drept, fără faruri reflectoare, dar lentila are un reflector, care sunt exact la fel ca în far.

Există reflectoare pentru Xenon și există un halou. Sunt două lucruri diferite!

si eu cam la fel. Vă rugăm să citiți cu atenție :-)

Există reflectoare pentru Xenon și există un halou. Sunt două lucruri diferite!

și este posibil mai în detaliu?

Din cauza erorii lentile! faruri reflectoare acolo la toate nici un rol joacă

Acest lucru este, dacă luați în lumina reflectoarelor cu sticla fara optica (cristal), și a pus în ea modulul de lentile. Încorporarea \ l lipiți în reflector farurilor, care încetează să mai fie un reflector. Va fi totul în regulă.

Cu fabrica xenon semne rutiere nu este vizibil. O rază de lumină nu ajunge la el. De aceea, am ales să halogen

versiunea completa

articole similare