1 ferăstrău

Bineînțeles că nu sunt un tâmplar, ci doar un grădinar, și poate că răspunsul meu de la profesioniști aduce un zâmbet, deși voi spune că știu despre ferăstraie (bomfaier), cu care am avut de a face cu.

Știu că ferăstraiele sunt împărțite în direcția ascuțirea dinților - în plan transversal, longitudinal și universală. În cazul în care dinții de ferăstrău sunt înclinat spre înainte, atunci acest lucru poate fi un ferăstrău să taie de-a lungul fibrei, în cazul în care liniile - peste fibra. În cazul în care golurile dintre dinți de fierăstrău, iar dinții sunt aranjate în grupuri de 6-7 piese, acest tip de ferăstrău pentru tăierea lemnului în stare brută. Informații utile despre acest subiect aici și aici

1 ferăstrău

Pentru prelucrarea lemnului în condițiile în gospodărie utilizate două tipuri de ferăstraie: longitudinală și transversală. Longitudinal utilizat atunci când se lucrează, care impune dizolvarea lemn a lungul cereale, cum are dinți oblici. Pentru tăierea lemnului de-a lungul fibrelor de mână folosite văzut cu dinți drepte. Această băutură se numește un ferăstrău longitudinal.

Toate tipurile de ferăstraie pentru lemn de dizolvare au următoarea clasificare în funcție de utilizarea lor vechi:

a) cu un dinte mare - aceste ferăstraie sunt proiectate pentru tăierea inexactă a lemnului. dizolvarea lemnului moale;

b) ferăstraie de dinți fine sunt concepute pentru munca mai precise. debitare lemn de esență tare;

c) Bow ferăstraie. fierăstrău potrivite pentru tamplarie si tamplarie;

g) ferăstrău vykruzhnaya (o lamă de fierăstrău are o lățime substanțial mai mică. Ferăstraie manuale decât altele). Vykruzhnaya fierăstrău folosit pentru tăierea de cercuri și linii curbe și cercuri.

din lemn necesită ferăstrăului sa pentru fiecare piesa de prelucrat.

Atunci când se lucrează cu lemn este necesar să se respecte regula de bază: materialul și instrumentul trebuie să se apropie unul de altul.

Bomfaier cu o lucrare dinte mare pe grinzi, placi, PAL.

Potrivit placi acoperite. placaj. tâmplari lucra cu un fierăstrău. a văzut un cap la cap.

Am văzut un cap la cap. ferăstrău pentru tăiere curată este folosit pentru a lucra cu linii drepte. sectiunea profil.

Tăiere cu ferăstrău găuri. caneluri, diferite coturi, caneluri fierăstraie se realizează cu o lamă îngustă.

Ferăstraie manuale, tipurile lor Având în vedere, de obicei implică tăierea lemnului.

Pentru munca dur adecvat ferăstrău. care are un dinte mare și un divorț. Ca o alternativă la pas prin câțiva dinți lipsesc una sau alta forma. Așa-numitul „dinte de lup.“

1 ferăstrău

ferăstraie de tamplarie sunt folosite cu dinti fini, mai puțin de divorț și mai îngust web.

Forma dinților de ferăstrău poate fi-cutit ca, dalta, universale, cu solul de pe vârful.

1 ferăstrău

1 ferăstrău

1 ferăstrău

1 ferăstrău

Nume ferăstraie lemn deja dat, nu se va repeta.

Dar există, de asemenea, ferăstraie de mână pentru metale. Dinți au mai mici, divorțul incizie mică se transformă îngust și plat. De asemenea, ei tăierea pieselor din plastic, PCB, decoratiuni gips, etc.

Există ferăstraie chirurgicale, oasele lor chirurgi ferăstraie mecanice.

1 ferăstrău

Există ferăstraie pentru tehnicieni dentari, acestea sunt convenabile să taie coloane ipsos în fabricarea de coroane pe dinți.

1 ferăstrău

1 ferăstrău

Personal eu cunosc patru tipuri de ferăstraie de mână.

1 Manual de puzzle. Acesta servește pentru tăierea suprafețelor de lemn subțiri diferite margini tracery-vypelennyh. Nu știu cum să-l folosească acum, dar înainte de utilizare de multe ori, mai ales în clasa forței de muncă.

2 convențională a văzut cu dinții mari și un mâner.

Folosit pentru diverse placi de ferăstrău. Am folosit destul de recent, atunci când tăia scânduri pentru a construi rafturi în dulap (înlocuit curbe sovietice vechi ale consiliului de frumos, bine lustruite, moderne).

3 Hacksaw. Ea are dinți mici, și ea, de asemenea, ca un puzzle, doar mai mult lui. De obicei, este de a văzut ceva, cum ar fi obiecte metalice. Pentru tăierea de metale utilizate bomfaier.

4 beschie. Este ceva de genul ferăstraiele obișnuite, doar mult mai mult timp și ea se ocupă de ambele părți. Ea servește pentru a tăia împreună. Ferastrau este, de obicei, ceva gros, ca un trunchi de copac. Un exemplu de astfel de fierăstraie poate fi văzut în basm despre Pinocchio. Acolo Alice Fox și ceva Cat Basilio ea retezate, sau barba Karabas Barabas, care a lipit de copac, sau copacul în sine.

1 ferăstrău

Deși a dat multe exemple corecte, detaliate, nu toate de spus. Probabil, este posibil să-mi cârlig pentru completare.

Există un ferăstrău de mână, care constă dintr-un lanț cu dinții și mânerele se încheie. Lanț de la un ferăstrău cu lanț, mânere, din lemn, plastic sau inele metalice drepte.

1 ferăstrău

Amintit, familiarizat cu o ia că, în fotografie, atunci când în spatele pomul de Crăciun a mers. Mici, se potrivește în buzunar, nu ghiciți unde merge.

Utile pentru turiști și pescari, toate într-o cutie mică. Este important să-i greutate redusa, dimensiuni compacte

Desi chirurgii traume au fost ușor diferite ferăstraie, sârmă. Acestea sunt două apartamente cu margini de tăiere sârmă. Acestea sunt:

1 ferăstrău

Cea mai populară băutură este pe lemn ferăstrău. Există transversale longitudinale și, diferite tipuri de dinți și cabluri.

De fapt, ea a văzut ruchkovaya.

Jigsaw poate fi atribuită, de asemenea ferăstraie de mână ruchkovogo tip pentru lucrari mici si placaj.

Beschie (două de prietenie) este proiectat pentru a dura.

Bomfaier cu diferite tipuri de picturi.

ferăstraie speciale, de tip shlitsovki.

Saw, așa-numitele „fante“ pentru a vypilivaya elemente ajurata din lemn, lama îngustă cabluri puternic.

articole similare