47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Originile chineză „picior de legare“, așa cum cultura chineză și tradiția ca un întreg, înapoi la cele mai vechi timpuri - secolul al 10-lea. În China antică, fetele au început să bandajeze picioarele sale de la 4-5 ani (sugari care nu sunt încă în măsură să îndure chinurile de bandaje strânse, mutilând picioarele lor). Ca urmare a acestor torturi undeva la 10 ani de la fete a fost format de aproximativ 10 centimetri „Lotus picior.“ Mai târziu, au început să învețe mersul adecvat „pentru adulți“. Și după doi sau trei ani, au fost gata să fete „măritat“. Datorită acestui amorul în China numit „plimbare între Lotus de Aur“.

Institutul de picior de legare a fost considerată ca o condiție necesară și minunată, practica la fel de mult ca zece secole. încercări de rare pentru a „elibera“ piciorul a fost încă făcută, cu toate acestea, s-au opus ceremonie au fost din afară.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Picioarele bandaging a devenit parte a psihologiei generale și a culturii populare. În pregătirea pentru căsătorie, părinții mirelui a cerut initial despre piciorul miresei, și numai apoi pe fața ei.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Piciorul a fost considerat principala calitate umană.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

În timpul procesului de bandajarea mama mângâiat fiicele ei prin tragere la ei perspective orbitor de căsătorie, frumusete depindea de picioare bandajate.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Mai târziu, un eseist, se pare că un mare cunoscator al acestui obicei, descrise 58 de specii de picioare „lotus de sex feminin“, fiecare evaluat pe o scală de 9 puncte. De exemplu:

Tipuri: petale de lotus, lună nouă, arc subțire, muguri de bambus, castan chinezesc.

Caracteristici speciale: vrac, moliciune, eleganta.

Divine (A-1): un foarte grăsuț, moale și elegant.

Marvelous (A-2): un slab și rafinat ...

Incorect: Simian toc mare, ceea ce face posibil să se urce.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Chiar și proprietarul „Golden Lotus“ (A-1) nu a putut culca pe lauri: ea a trebuit să urmărească în mod constant și cu scrupulozitate eticheta a impus o serie de restricții:

1) nu pentru a merge cu vârful degetelor lor;

2) să nu meargă la tocuri cel puțin temporar slăbit;

3) nu se mișcă atunci când scaunul fusta;

4) Nu mișca picioarele în repaus.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Deși este dificil să ne imaginăm europenii, „Lotus picior“ nu a fost doar mândria femeilor, dar, de asemenea, un subiect al celor mai înalte pofta oamenilor estetice și sexuale din China. Este cunoscut faptul că chiar și o vedere trecătoare de „picioare Lotus“ ar putea provoca bărbați cel mai puternic atac de excitare sexuală.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

„Smulgere“ un picior a fost înălțimea de fantezii sexuale ale oamenilor antici chinezi. Potrivit canonul literar, idealul „picioare de lotus“ au fost cu siguranță mici, subțiri, ascuțite-nas, curbat, moale, echilibrată și ... parfumat.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Picior bandajarea încălcat ca contururile naturale ale corpului feminin. Acest proces a condus la o sarcină constantă pe coapse și fese - ele se umfla, devin pufoasa (și bărbați au fost numite „voluptuos“).

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Femeile din China a trebuit să plătească pentru frumusețe și sex-appeal la un preț foarte ridicat.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Proprietarul picioarelor perfecte au fost condamnați la durere fizică de-a lungul vieții și disconfort.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

picioare in miniatura a fost realizat în detrimentul rănilor grave.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Unele femei care au dorit să reducă dimensiunea maximă a picioarelor lor, a ajuns în eforturile lor de a kostolomstva. Ca rezultat, ei au pierdut capacitatea de a merge în mod normal, și să stea.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Apariția unei femei picioare aparțin Evului Mediu din China, deși timpul exact de originea sa este necunoscută de legare la comandă unică.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Potrivit legendei, o doamnă în așteptare pe numele Yu slavei marelui har și a fost un mare dansator. Odată ce ea a făcut pantofii ei în formă de flori de lotus de aur, dimensiunea de doar o pereche de inci.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Pentru a se potrivi în aceste pantofi, Yu bandajat bucăți picior de țesătură de mătase și au dansat. pașii ei mici și lulea au devenit legendare, și a marcat începutul unei tradiții vechi de secole.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Crearea unui construi fragil, degetele subțiri, lungi și palmele moi, pielea delicată și o față palidă, cu o frunte înaltă, urechi mici, sprâncene subțiri și o gură pic rotund - acesta este un portret al frumuseții clasic chinez.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Doamnelor din familii bune de păr ras pe frunte, pentru a prelungi forma feței, și a căutat forma de buze perfecta, aplicarea cerc ruj.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Personalizat dictează că cifra de sex feminin „a strălucit armonia liniilor drepte“, iar pentru această fată la vârsta de 10-14 ani sânii legat un bandaj panza, corset special sau o vesta speciala. Dezvoltarea glandelor mamare suspendate, limitează drastic mobilitatea pieptului și puterea de oxigen.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

De obicei, acest lucru are un efect negativ asupra sănătății femeii, dar ea sa uitat „frumos.“ talie subțire și picioare mici au fost considerate un semn de fete eleganță, care îi garantează atenția pețitori.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Uneori, soțiile și fiicele bogate din China sunt atât de mutilați de picioare, că acestea sunt aproape în întregime nu putea merge independent. O astfel de femeie spune: „Ei sunt ca o trestie care se leagănă în vânt.“

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Femeile cu picioarele transportate pe camioane, au fost într-o lectică, sau servitor puternic le-a purtat pe umeri, ca un copil mic. Dacă ei încercau să se miște, acestea sunt sprijinite pe ambele părți.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

In 1934, o femeie în vârstă din China își amintește experiențele ei din copilărie:

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

„M-am născut într-o familie conservatoare în Ping Xi, am avut de a face cu durerea atunci când piciorul de legare la vârsta de șapte ani. Am fost atunci copilul mobil și vesel, îmi plăcea să sar, dar apoi totul a dispărut.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Sora mai mare a suferit acest proces întreg de la 6 la 8 ani (adică, a fost nevoie de doi ani la dimensiunea picioarelor ei a devenit mai puțin de 8 cm). A fost prima lună lunar al șaptelea an al vieții mele, când am străpuns urechile și au pus cerceii de aur.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Mi sa spus că fata trebuie să sufere de două ori, piercing urechile, și a doua oară când piciorul de legare. Acesta din urmă a început în a doua lună lunară. Mama a fost consultat cu privire la directoarele în ziua cea mai potrivită.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Am fugit și sa ascuns în casa vecinilor săi, dar mama lui ma găsit, certat și târât acasă. Ea a trântit ușa dormitorului în spatele nostru, se fierbe apa si a scos din sertar dressing, pantofi, un cuțit și un fir cu un ac. L-am rugat să-l amâne cel puțin pentru o zi, dar mama a spus. „Astăzi, ziua de bun augur bandajarea Dacă astăzi, nu va fi rănit, iar dacă mâine va fi rănit teribil.“

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Ea a spălat picioarele și au impus alaun, și apoi se taie unghiile. Apoi, el flexat degetele și legat mama lor la trei metri în lungime și cinci centimetri lățime - în primul rând piciorul drept, apoi la stânga. După ce sa terminat, ea mi-a spus să merg, dar când am încercat să o fac, durerea părea de nesuportat.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

În noaptea aceea mama lui mi-a interzis să-și scoată pantofii. Mi se părea că picioarele mele ard, și eu dorm, desigur, nu a putut. Am început să plâng, iar mama ei a început să mă bată.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

În următoarele zile am încercat să ascund, dar am fost forțat să meargă din nou. Pentru a rezista mama ma bate pe mâini și picioare. Bătăile și blesteme au urmat îndepărtarea secretă de bandaje. După trei sau patru zile au spălat picioarele și adaugă alaun. După câteva luni, toate degetele mele, cu excepția degetul mare, au fost ascunse și când am mâncat carne sau pește, picioarele umflate și puroiau.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Mama ma certat pentru ce am făcut să se concentreze pe toc atunci când mersul pe jos, susținând că piciorul meu nu dobândesc forma perfectă. Ea nu a permis să se schimbe bandaje și ștergeți sânge și puroi, presupunând că, atunci când din picioarele mele toată carnea va dispărea, acesta va deveni grațios. Dacă aș rupe accidental rana, sângele curge fluxul. degetele de la picioare mari utilizate pentru a fi puternic, flexibil și grăsuț, iar acum au fost învelite în bucăți mici de materie și extins pentru a le da forma lunii noi.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

La fiecare două săptămâni, am schimbat pantofii, și o nouă pereche ar trebui să fie de 3-4 mm, mai mică decât cea anterioară. Pantofii au fost greu de rezolvat, și de a lua în ele costa mult efort. Când am vrut să stau liniștit lângă soba, mama mea ma forțat să merg. După ce am schimbat mai mult de 10 de perechi de pantofi, piciorul meu se reduce la 10 cm. Am purtat deja bandaje luna atunci când același ritual a fost realizat cu sora mea mai mică. Când nimeni nu a fost apropiat, vom avea un strigăt bun.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

picioare de vară mirosea teribil din cauza de sânge și puroi în înghețarea de iarnă din cauza lipsei circulației sângelui, iar când m-am așezat lângă sobă, bolnavi de aer cald. Patru degete la fiecare picior ondulată ca omizi moarte; cu greu orice străin ar fi putut imagina că aparțin omului. Pentru a obține o dimensiune de 8 cm-picior, mi-a luat doi ani.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Unghiile de la picioare au crescut în piele. Ferm îndoit unic imposibil de zero. Dacă ea era bolnavă, era dificil să se ajungă la locul potrivit, chiar să-l mângâi, pur și simplu. gambe mele s-au dezlegat, picioarele devin miros noduroase, urât și neplăcut. Cum invidiam fetele care au avut forma naturala a picioarelor! "

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

„Mama vitregă sau mătușă atunci când picior de legare a arătat o rigiditate mult mai mare decât o mamă. Există o descriere a unui om bătrân, care sa bucurat auzind plânsul fiicele sale atunci când se aplică bandaje ...

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Tot în casă a trebuit să treacă prin acest ritual. Prima sa soție și concubine au dreptul la scutiri, iar pentru ei nu a fost un astfel de eveniment teribil. Ei bandaj o dată dimineața, o dată pe timp de noapte și din nou înainte de culcare. Soțul și prima soție este verificată strict densitatea de bandaje, iar cei care i-au slăbit, a fost bătut.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Pantofi de somn a fost atât de mică încât femeile au fost rugați să găzduiască acasă pentru a freca picioarele lor, pe care le-a adus cel puțin o oarecare ușurare. Un alt om bogat celebru pentru faptul că e concubine în picioare mici, până când veți obține sânge. "

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Picioarele Sexy bandajat bazat pe ascunderea ei din ochi și misterul din jurul dezvoltării și îngrijirea acestuia. Cand bandajele au fost îndepărtate, picioarele au fost spălate în budoar în deplină confidențialitate. Rata abluțiunile au variat de la o dată pe săptămână, la o dată pe an. Apoi, utilizați alaun și parfumuri cu diferite arome, porumb si unghiile prelucrate.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

procesul de spălare a contribuit la restaurarea circulației. Figurat vorbind, mumia a fost desfăcută, conjured peste ea și înfășurat din nou, adăugând mai mulți conservanți.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Restul corpului nu au fost spălate în același timp cu piciorul de teama de a deveni un porc în viața mea viitoare. femeie bine de rasă ar muri de rușine în cazul în care procesul de spălare a picioarelor văzute de oameni. Acest lucru este de înțeles: furculițele descompunere picioarele imputite ar deveni o descoperire neplăcută pentru un om dintr-o dată a apărut și s-ar fi jignit simțul său estetic.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

În secolul al 18-lea pariziene copiate „pantofi de lotus“, ei erau figuri din porțelan chinezesc, mobilier și alte mărunțișuri stil la modă „Chinoiserie“.

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Este uimitor, dar adevărat -. Designeri pariziene din timpurile moderne, care au inventat femeie ascuțite nasul lui pantofi cu toc înalt, l-au numit ca „pantofi din China“

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

Pentru a cel puțin o parte simt că este:

47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“
47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“
47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“
47 de picioare de imagini șocante din China „lotus-femei“

1. Ia-o bucată de pânză de aproximativ trei metri lungime și cinci centimetri lățime.

2. Ia-o pereche de pantofi pentru copii.

3. Ori degetele de la picioare, cu excepția mare, în interiorul piciorului. Wrap pânză primele degete, și apoi călcâiul. Păstrați călcâiul și degetele de la picioare cât mai aproape posibil unul de altul. Înfășurați materialul rămas în jurul piciorului.

4. Stick piciorul în încălțămintea pentru copii.

5. Încercați să luați o plimbare.

6. Imaginați-vă că aveți cinci ani ...

7. ... și că trebuie să meargă în acest fel toată viața mea.

Partajați acest post cu prietenii tăi!

articole similare