10 trist fapt despre Internet

Cu toate acestea, statisticile deprimante arată că există unele capcane.

10 trist fapt despre Internet

insultele homofobe constante

10 trist fapt despre Internet

Doar 1% dintre utilizatorii care creează conținut

10 trist fapt despre Internet

Motivul pentru acest lucru este foarte simplu: pentru a schimba punctul de vedere al altcuiva este practic imposibil, on-line sau nu. Studiile au arătat, dacă o persoană este sinceră în ceea ce unii cred, nu poate fi convins, chiar dacă sursa informațiilor este discutabilă. Citate Karla Sagana afectează cu greu punctul de vedere religios, mai puternic decât tipul pe stradă, ai arbora pliante de asteptare cred in Odin.

Este dificil să nu mai creadă. Creierul nu poate șterge lumea, creată de-a lungul anilor, într-o clipă. Am încercat din greu să găsească motivele pentru care avem dreptate și vom continua să credem doar.

10 trist fapt despre Internet

De multe ori, încercând să ajute oamenii să înrăutățească situația

Amintiți-vă explozii în timpul Boston Marathon? Acest eveniment axat pe prima pagină a ziarelor timp de câteva săptămâni. Dar un fapt de această tragedie a atras o mulțime de atenție în special, în special în rândul utilizatorilor site-ului Reddit.

În teorie, tipuri de site-uri Reddit - este o idee mare. Dar, în practică, acestea au dezavantajele lor. Astfel, imediat după explozie utilizatorii sa oferit voluntar pentru a ajuta în orice mod posibil victimele. Greșeala lor a fost de a organiza un grup pentru a căuta teroriști. Din nou, în teorie, a fost o idee bună, mii de ochi este mai bine o pereche de duzină. Dar, în practică, căutarea făptuitorului transformat într-un joc rasist pentru a găsi toate „singură culoare“.

Evident, acest lucru a fost făcut cu intenții bune, dar a dus la victime nevinovate și informații false. Este păcat că miile de oameni care au petrecut atât de mult timp în căutarea pentru o persoană, în cele din urmă face mai mult rău. Sperăm că Reddit nu decide să vindece cancerul.

10 trist fapt despre Internet

Femeile sunt adesea discriminate

Sexismul în Internet a fost întotdeauna un subiect controversat. Pe de o parte, avem femeile care nu doresc să vorbească deschis despre domeniul său, de teama de agresiune de idioți. Pe de altă parte, avem idioti care spun că nimic de genul asta. Statisticile arată, de asemenea, numerele sfâșietoare: 63% dintre jucătorii de sex feminin sunt abuzate numai în funcție de sex. În general, femeile sunt de 4 ori mai predispuse la agresivitate decât bărbații. Un bloggeri de sex feminin se confruntă cu astfel de afirmații dezgustătoare pe care le citează indecente.

Dar aici e lucru: femeile reprezintă aproape 50% din lumea online, în care toți sunt egali. Cu toate acestea, acest lucru nu împiedică a doua jumătate magulitoare pentru a vorbi despre ele. Și dacă ați fost întrebați cum de fată drăguță crește femeie amărât, acum tu stii asta.

10 trist fapt despre Internet

Milioane de oameni folosesc Adblock, și el omoară site-uri

10 trist fapt despre Internet

80% din timp online este irosit

Așa cum am menționat mai sus, mii de ore irosite în argumente fără rod, dar numerele spun mult mai mult. De exemplu, statisticile arată că 80% din timpul petrecut pe Internet în timpul orelor de lucru irosite. Nu are nici un sens să-mi spună că de data aceasta ar putea fi cheltuite în mod util în beneficiul societății, pentru că este o chestiune de organizare colectivă, nu angajați neglijent.

Deși este posibil ca timpul sa petrecut nu pe joc, chat pe Facebook sau vizionează meme, și auto-educație și lărgească orizonturile.

10 trist fapt despre Internet

Internet ucide ortografia

În general, patru ceva de ceva de genul asta.

10 trist fapt despre Internet

Kiberhuliganstvo jumătate sperie adolescenți și intimidează ei înșiși cred că este amuzant

Kiberhuliganstvo - este o mare problemă, și, deși momentul surpriză a trecut, iar intimidarea devin din ce în ce mai rare, faptele spun că aproape 50% dintre adolescenți și tineri sunt încă expuși la Cyber-bullying sub orice formă. 20% din adolescenti primesc amenințări de la cei care se presupune că poate rula viața lor, când de fapt nu este. 81% dintre tineri cred că hărțuirea online intimideze oamenii, deoarece ei cred că e amuzant. Dacă prea cred că acest lucru este o glumă nevinovată, dar nu tortura emoțională a mentalitate imatur, atunci ar trebui să consulte un medic. Acest lucru nu este destul de normal.

10 trist fapt despre Internet

Internet distruge memoria noastră. credem

Deja de mai multe ori a menționat faptul că Internetul conține o multitudine de informații. Cu toate acestea, accesul nelimitat la resurse afectează funcția de memorie.

După cum sa menționat în articol, New York Times, oriunde accesul la Internet afectează stocarea și reproducerea informațiilor pe care le-am primit. Cu capacitatea de a specifica la Google, tot ce avem nevoie este nevoie să-și amintească nimic suficient pentru a ști unde să se uite.

Și știi ce? Acesta este cel mai trist faptul tuturor. Internetul ne-a oferit posibilitatea de a obține informații nelimitat concepute pentru a face viața mai ușoară, și suntem atât de dependenți de ea că nu ne putem aminti nimic. Nu uita despre sexism, homofobie, intimidare, furt și ortografie oribil.

Încă mai cred că Internetul cea mai mare invenție a omenirii?

articole similare