9 motive pentru a nu pierde în greutate

„Cine spune că trebuie să piardă în greutate? Unde este scris? Ce standarde de frumusete stupide, sub care sunt obligat să se adapteze corpul său, în ciuda constituției genetice, propria lui voință și simplu sens comun?

Și oricum, cine a anunțat (și orice om normal ar fi de acord) că „umeraș-like“ și „nu pentru viață“ modelul de mare, arogant ritm podiumurile de moda, ar trebui să fie pentru noi -, femeile obișnuite normale, sănătoase - modele pentru urmați?

9 motive pentru a nu pierde în greutate

Da, eu nu sunt perfect. Perfecțiune la toate în natură este rară, și parametrii săi nu toți sunt uniți și lipsite de ambiguitate. Gândește-te, câteva kilograme în plus. dacă considerați că formula indicele de masa corporala ... Ei bine, câteva zeci de kg in plus - pentru a fi precis ...

Dar am la fel de mult ca 18 motive pentru a nu pierde în greutate! Dacă am pierde în greutate, atunci ...

1) va trebui să se schimbe garderoba - și este laborioase, costisitoare și necesită timp;

Gândește-te, câteva kilograme în plus, conform formulei indicele de masa corporala ...

2) a pierdut la deșeuri magazinul meu cu discount „mare“;

3) Mi-ar trebui să stea în camion cu vecinii (chiar acum, doar doar două locuri I sunt ocupate);

4) încetează să scîrțîie pat, și am folosit pentru a adormi sub scîrțîitul (valoarea medie a începe probleme de somn);

5) crește consumul lunar de apă - pentru că organismul în baie va fi mai puțin;

6) Voi fi mai puțin vizibile în fotografie;

7) Voi opri clipirea fata „caucaziană“ naționalitate;

8) Nu pot pretinde titlul de regina frumuseții în Thailanda;

9) și în Africa, nu voi căsători;

9 motive pentru a nu pierde în greutate

10) Voi mai accepta automat ca un om bun și o gazdă bună;

12) Voi opri pe stradă să se simtă în siguranță (mi se va lipi) mai des;

14) Sunt mai multe nu pot face față favorit sumo;

15) Voi dezvolta rapid vechi;

16) gâtul meu nu va fi atât de apetisant;

16) Voi scufunda rapid în apă și să înghețe în frig;

17) Voi cânta mai rău;

18) Nu pot pretinde pentru modelele de poziție, plus dimensiunea! "

Nu are sens să ne certăm cu aceste argumente, chiar dacă cele mai multe dintre ele sunt fie mituri sau scuze, sau ușor depășite. Cu toate acestea, există 9 circumstanțe majore, a căror prezență nu într-adevăr nevoie pentru a te tortura diete și de încărcare de nesuportat, în general, pentru a pierde in greutate.

1. Dacă doriți să obțineți grăsime

În cazul în care indexul de masa corporala sub limitele rezonabile și este conectat fie cu constituția naturală, sau cu un metabolism excelent și foarte rapid. sau cu un stil de viata foarte activ, sau un apetit scăzut sau lipsa de timp pentru a mânca, să piardă în greutate cu siguranta nu ai nevoie. În unele cazuri, chiar imposibil. Și crede-mă, incapacitatea de a recupera cel puțin pentru un kilogram de a manca o tona de brioșe și dulce, invidie cea mai mare parte a populației de sex feminin, în cazul în care nu întreaga planetă (în Africa pentru femei alte griji sunt suficiente), țările dezvoltate economic precis.

2. Dacă aveți anorexie ...

diagnostic precis poate fi doar un medic, dar dacă sunteți în mod constant nemulțumiți de ei înșiși, în ciuda admirația altora; în cazul în care întreaga viață se învârte în jurul unui singur scop - de a deveni subțire, este timpul pentru a începe îngrijorătoare. Cereți sfatul și sprijinul familiei și pentru ajutor calificat - experți! Și astfel ei pur și simplu nu va recomanda să piardă în greutate.

3. Dacă sunteți gravidă

Sarcina - un moment în care femeile sunt cerute de organismul toate forțele pe care o are. Deci, în cele mai multe cazuri, de data aceasta, nu este potrivit pentru diete stricte și efort fizic intens. Dacă încetați complet hrănite, de rupere recomandările obstetricieni, pediatri și nutriționiști, este în cazul în care copilul dumneavoastră va primi vitaminele vitale si minerale, si tu te - energia pentru „cultivarea“ a unui copil sănătos? Sunt de acord, în unele cazuri, expertii recomanda sa fie atent la dieta ta, evita carbohidratii „goale“, etc. Dar acest lucru nu înseamnă că ar trebui să lase capul în acest proces.

9 motive pentru a nu pierde în greutate

4. Dacă alăptați

Din acest motiv este foarte similar cu cel precedent. Alimentatia ta maximă a copilului este încă necesară, dar corpul tău este în continuare expus la stres mare fizice și fiziologice. Deci, pentru a pierde in greutate nu este momentul. Cu toate acestea, mă grăbesc să confort tinerele mame care se confruntă cu complexe din cauza unor presupuse imperfecțiunilor recent dat naștere cifrele: în cele mai multe cazuri, femeile sanatoase pierde in greutate, fara nici un efort după stabilirea și consolidarea alăptării. Principalul lucru cu detectarea acestui fapt, plăcut - nu să se relaxeze și nu trebuie să înceapă „pentru trei“ în loc de doi.

5. - un adolescent

organismul tânăr în creștere, și în creștere într-un ritm nebun și într-o formă imprevizibilă, are nevoie de o mulțime de nutrienți, oligoelemente, vitamine, etc. Stabili în mod independent, fără ca vreunul dintre ei este posibil să se facă, este puțin probabil să reușească. Mai mult decât atât, nu neapărat figura ta curbați. astfel încât să supara acum, cu vârsta își va păstra ei „apetisant“. Deci, a face planuri mai devreme. Dar puteți face foarte repede și aproape imperceptibil probleme cu ciclul lunar și sistemul de reproducere. Merită.

6. Ai menopauză (sau va veni în curând)

Această perioadă pentru orice femeie și așa este destul de complicată, și în multe cazuri, este exacerbată de faptul că cifra, întreaga viață este strâns, sub influența schimbărilor hormonale „neclare“. Dar este mai bine să accepte inevitabilitatea de timp decât pentru a câștiga probleme de sănătate suplimentare.

7. Ați avut recent o intervenție chirurgicală sau o boală lungă, grea și / sau debilitante

Corpul tau are nevoie pentru a restabili puterea, și nu de a lupta cu o ființă imaginară a excesului de greutate. Uneori, stilul de viață sedentar cauzate de boala sau de reabilitare post-operatorie, conduce la faptul că mușchii devin slab în unele locuri neatractive „sag“, dar cu o reducere a intr-o forma fizica perfecta, puteți - și ar trebui - să aștepte.

9 motive pentru a nu pierde în greutate

8. - grăsuț genetică

Doar așa se întâmplă că sunteți. Și ei erau așa cum îmi amintesc. Și cele mai multe dintre rudele tale. Și te simți în același timp perfect. Și este absolut sănătos. Tu și flexibil, și flexibil și agil, și energic ... Nutriționiștii susțin că încercările de a pierde în greutate se află în această situație rău vă, și cu siguranță - mult pentru a strica starea de spirit și caracterul. Deci, Humble. Și nu pot tolera? Poate că se bucură?

Sunteți speciale, aveți posibilitatea de a crea propriul stil de rochie si sa se simta unic. În plus, dacă vă amintiți înțelepciunea oamenilor, 90% dintre bărbații preferă femeile mai grele, restul de 10% - foarte plin.

Toate natura ne-a acordat un set diferit de așa-numitele defecte - și aspectul și caracterul; de aceea este important să nu disponibilitatea lor, dar cum le transforma în avantaje.

9. Sunteți într-adevăr destul!

Acesta nu este un scut, nu o masca, este o credință sinceră în ceea ce sunt bune în orice formă! Puteți pierde cu ușurință în greutate (și, probabil, în spatele au încercări de succes), dar iti place te ca este acum, delicios. Cu toate acestea, în acest caz, aveți nici un sens să argumenteze că pierderea în greutate nu este necesară, cu toate acestea.

articole similare