5 motive pentru care este atât de important pentru ca oamenii să vorbească despre Dumnezeu, mai aproape de Dumnezeu

Pentru a vorbi sau nu să vorbească? Ce cred alții despre mine? Eu, probabil, ar fi considerat nebun. Nu, nu azi, poate mâine ... Și așa de fiecare dată, dar în cele din urmă nu poți face acest pas. Invinga frica, și doar începe să vorbești.

Suntem în viața noastră foarte des se confruntă cu faptul că o persoană are nevoie să spună despre Dumnezeu, dar nu ne putem decide cu privire la acest lucru. Pentru că ne este frică.

Voi dori să 5 motive importante pentru care trebuie să vorbim cu oamenii despre Dumnezeu.

1. Schimbarea - vorbind despre Dumnezeu pentru om, oricine ar fi el a fost, se va deschide ușa inimii lui, unde Dumnezeu își începe activitatea. Natura schimbătoare a muncii, inima, relații, viață ... O mulțime de oameni în acea împietrire a inimii, viața este un eșec sau altceva. Trebuie să înțelegem că cuvintele lui Isus, Ceresc tati începe să se schimbe această persoană, poate că nu e doar să fie văzut, dar se întâmplă. Și crede-mă schimba pentru o persoană va fi foarte importantă în viața lui.

2. Speranța - vorbesc despre Isus, vă dau să înțeleagă că există speranță de a schimba ceva, fă ceva ... Tu da să se înțeleagă că se bazează pe Isus, nu vei fi învins, dar puteți câștiga, indiferent de problema.

3. Credința - cred, probabil, nu toată lumea poate, dar trebuie să insufle încredere în inimile oamenilor. Poate că credința pentru tine și nu are nimic special, dar pentru cineva ai de gând să vorbești despre Isus, este foarte important. Trebuie să înțelegeți că cuvintele nu fie doar cuvinte, dar trebuie să le arate cât de important este să credem că Isus a dat viața lui, chiar cui spui. Oamenii trebuie să înțeleagă că credința - este puterea, și-l face imposibil ca ochii noștri, în propriile noastre vieți. Vorbind despre Dumnezeu, voi oameni dau această credință, și cred că va avea nevoie de timp și ei vor fi foarte recunoscător că nu ești tăcut, și ei știu cine este Isus și ceea ce El se face mai ales pentru ei în viața lor. Și știm cu toții ...

Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică. (Ioan. 3:16)

Deci, lasa pe altii sa stie despre ea si.

4. Achiziție - vorbind despre Isus, ar trebui să știi că este cine asculta-l în viața lor se poate obține un prieten, o familie, un tată, sau ceva mare. Oamenii care trăiesc în această lume și nu cunoaște pe Dumnezeu, se confruntă cu multe provocări, pierderi ... Dar, după întâlnirea cu Dumnezeu prin viață, ei devin prieteni, de familie, de sprijin, și cel mai important, ei dobândesc o relație cu Dumnezeu.

5. Rescue - aceasta este, probabil, cel mai important motiv pentru care trebuie să le spunem oamenilor despre Dumnezeu. Pentru fiecare persoană de pe această salvare pământ, este achiziționarea de ceva nou, care este corupt nu că va fi veșnică.

„Dumnezeu numai ca este sufletul meu: de la el vine mântuirea mea.“ (Psalmul 61: 2).

„Iată, Dumnezeu - mântuirea mea, voi avea încredere și să nu fie frică; pentru Domnul - puterea și cântarea mea - Domnul; și el a devenit salvarea mea „(Isaia 12: 2) ..

Trebuie să-l clar persoanei pe care Dumnezeu este mântuirea lui GTR toate problemele, eșecuri, temeri, îndoieli, etc.

Iată 5 motive pentru nume, dar cu siguranță posibil, o mulțime de ei, dar am sunat că, în opinia mea, au fost ele însele vocalele.

Vreau doar să nu frică să vorbească despre Isus și ceea ce El a făcut în viața ta. Înțelege fără a spune astăzi, un om al lui Dumnezeu, mâine poate fi prea târziu ... Dacă inima ta arde Vino și nu îndrăznesc să asculte pe nimeni, Domnul spune. ce să spun.

Puteți merge doar în sus și spune, Isus te iubește! Ai încredere pentru a începe va fi suficient.

Oamenii trebuie să știe cât de mult îi iubește pe toți Dumnezeu, și de ce sunt atât de importante pentru el.

Nu pierde timpul, act.

Ponderea în sociale. crearea de rețele

articole similare