5 motive lenea noastră

5 motive lenea noastră

Ce este leneș și că ea are nevoie de noi. (Top 5 motive pentru lene noastră)

Cu starea de lene familiare tuturor. Unii știu prea bine și aproape. Cei mai mulți dintre noi sunt prea leneși pentru a anumită percepută ca o problemă psihologică, și nu este o coincidență. Lenea - o sursă de obstacole și dificultăți în viața și munca noastră. Cel mai adesea această condiție pentru noi - un oaspete neinvitat. Ca orice intrus, distruge planurile noastre și face tulpina palpabil. În acest articol vom încerca să înțelegem ce oaspete de ce a venit la noi punctuali, și ce vrea de la noi.

Lenea - este un conflict motivațional intern (conflict de dorințe). Acest lucru este atunci când unul dintre noi ne spune „Este necesar!“, Iar a doua ea spune: „Aceasta va lasa cel care ar trebui să facă și murături. Și eu nu vreau „Și atunci există luptă intensă și distructivă dintre ele, din cauza căreia vom suferi costuri semnificative emoționale și fizice: remușcări, iritat, încercând în zadar să-și exercite voința lor de a te forta ... si chiar mai enervant. Acesta este principalul motiv de lene - este un conflict intern între „trebuie“ și „Eu nu vreau.“

De ce este o parte a răspunsului nostru la „trebuie“ nostru, spune: „Nu vreau?“ De ce ei, acest lucru nu face parte din răspunsul nostru ceva de genul: „OK“, „În cazul în care este necesar să fie atât de ...“ sau ceva de po- Alții au fost de acord, și să mențină noastre „trebuie“. Cum ar deveni imediat mai ușor de a trăi, nu? J. lucru este că noastră „drept“ nu este întotdeauna în conformitate cu motivele noastre reale, nevoile și dorințele. Mai mult decât atât, aceasta poate interfera cu, împiedică satisfacerea motivelor noastre. În funcție de ceea ce nevoile specifice pot tensiona noastre „dreapta“ poate fi izolat și diferite tipuri de lene. Deci

Resursa lene: „Nu vreau, pentru că nu există nici o putere“

5 motive lenea noastră

Ca foame, de exemplu, este manifestarea nevoii de hrană și lene resursă este manifestarea unei necesități naturale pentru economia de efort. refuzul nostru de a face ceva este de multe ori un rezultat direct al oboselii banal - o lipsă acută de resurse fizice și psihologice. Când suntem într-o stare de „stors de lămâie“ (din motive de boală, epuizare, oboseala), corpul nostru și mintea noastră rezistă în mod natural noi tensiuni de producție și problemele pe care le în mod constant și persistent camera încape noastră „trebuie“. Această rezistență este exprimată în termeni de o lipsă de dorința de a le efectua - ne confruntăm cu lene de resurse. În acest caz, lene acționează ca un fel de siguranță, care răspunde la suprasarcină și „off“ noi atunci când există pericolul de a cădea în jos. În plus, în acest caz, lenea împiedică munca noastră de la o performanță slabă. Într-o stare de deficit de resurse acute nu este nimic bun-simț, de regulă, nu funcționează.

lene mod adecvat: „Nu vreau să, pentru că“ jocul nu este în valoare de lumânare ".

5 motive lenea noastră

refuzul nostru de a face orice poate fi rezultatul evaluării lucrării ca inutilă și inadecvată. Poate timpul și energia lor de a investi „plus“ în rezultat, care va fi compensat toate eforturile noastre. Și tu poți - „minus“, atunci când investesc foarte mult și de a lua puțin. Sau nu primesc nimic. Toți oamenii sunt foarte sinceră dorință de a „înghețarea“ de investiții în viața lor a fost mai mult de unul, ei nu vor să piardă timpul și energia lor este irosită. Ca și în cazul lenea de resurse, acest tip de lene este, de asemenea, o manifestare a nevoii de economie de efort, doar „economii în avans." Și când, din nou, sunete „ar trebui să fie“ lene intenționată întreabă: „Ce rost are? „“ Ce va care ne da? „“ Sunt eforturile noastre vor achita? „Și dacă sună răspunsul neconvingătoare, și anume va evalua costurile noastre fizice și psihologice cum ar fi cei care nu achita, ca rezultat, vom testa potrivit lene. Acest tip de lene este foarte familiar pentru aproape toate salariaților, în special în cazul în care companiile lor „rele“ ale sistemului de management: erori și eșecuri, cu sistemul prost conceput de motivație.

lene negativă: „Nu vreau, pentru că pune presiune pe mine“

5 motive lenea noastră

Fiecare persoană are un curios si putin studiat necesitatea - nevoia de autonomie și autodeterminare. Persoana este foarte important să se simtă, să înțeleagă și să experimenteze ei înșiși motivul pentru inițierea propriilor activități și activități - să cunoască și să simtă că el este propriul său om: „Eu o fac pentru ca am decis sa (a)“ Cand ceva sau cineva începe să apăsați excesiv și încearcă să subordoneze propria sa voință, nevoia noastră de „strecurat“ la noi, iar noi începem acest lucru rezista presiunii persistent. Oamenii rezista și să reziste circumstanțelor. Iar rezistența noastră de multe ori inconștient, iar noi, prin urmare, nu înțeleg de ce am fost prea leneș pentru a face ceva. Acest tip de lene ne-a servit ca o apărare psihologică împotriva excesive „surpare-subordonare“ de alții și de circumstanțe. Amintiți-vă ca un copil am rezistat presiunii și cerințelor părinților: cât de mult nu am vrut să scoată gunoiul, curat în camera lui, face temele.

lene Interesant: „Nu vreau, pentru că nu este interesant.“

5 motive lenea noastră

Acesta este cazul atunci când despre un loc de muncă sau de activitate spunând: „Nici o minte sau inima“ De multe ori reticența de a face orice cauzate de această experiență. Ce înseamnă neinteresantă? Acest lucru înseamnă că munca nu ne va ajuta în nostru auto-dezvoltare și auto-realizare. Complet „cu“ doi nevoile noastre. Prin urmare, o astfel de lucru este percepută de noi ca sarcină plictisitoare, plictisitoare și de rutină - mintea și inima. Pentru a te forța să facă acest lucru, trebuie să ne este de a convinge, de a stabili și a pune eforturi puternice vointa. Cand suntem pasionati de afaceri atunci când ne întrebăm când suntem plini de entuziasm, noi nu trebuie să te forțezi. Și putem spune despre acest lucru: „Aceasta este - a mea!“. „Interesant“ lenea ne împiedică să pierdem timpul și energia lor cu privire la activitățile care nu dau la dezvoltarea noastră profesională și dezvoltarea personală. Ea literalmente „întoarce“ de la noi și sarcini care nu permit să descopere și să dezvolte talentele și abilitățile noastre.

lene de protecție: „Nu vreau să, pentru că mi-e teamă“

5 motive lenea noastră

Se întâmplă că efortul și energia pe care o avem din abundență, noi știm că lucrarea va plăti pentru sigur, nici o presiune mare pe noi, dar problema este foarte interesant pentru noi, dar ... să stai jos pentru acest lucru încă nu doresc să! Începem să lucreze în jurul valorii de această „plimbare în cercuri“, să amâne în mod constant că „pentru mai târziu“, pentru a face orice altă lucrare în loc de cel care este necesar. Și, în timp ce în ce mai iritat și de a experimenta remușcarea. Sună familiar? Faceți cunoștință - o lene de protecție - cel mai dezgustător și mai dăunătoare tuturor.

Acest tip de lene legate de nevoia de respect de sine și să mențină un sentiment de auto-valoare și „racoare“. Rezultatele lucrării pe care trebuie să-și îndeplinească ego-ul nostru vede ca o amenințare - există pericolul ca acestea să nu fie la fel de remarcabile și magnific, așa cum ar fi dorit. Există pericolul ca aceste rezultate să nu reflecte pe cei care doresc să vadă sentimentul nostru de auto-valoare, și așa mai departe această lucrare este percepută ca o amenințare - amenințare la adresa noastră de sine și un nivel ridicat al ambițiilor noastre - amenințarea unui sentiment de proprietate Maretiei (CDA). Mai mult decât atât, ego-ul nostru nu își poate permite să admită că se teme de acest lucru. Eu recunosc acest lucru - este deja de a „semna“, în inferioritate ei, și eșecul de a recunoaște că nu sunt atât de abrupte (a) și competență (e) așa cum ați dori. După ce ți-e frică - nu ești sigur, atunci (a) în abilitățile și talentele lor. Prin urmare, în loc de frică experimentăm reticența și rezistență - vom trece printr-o lene de protecție. Lenea lucrează aici ca o apărare psihologică - ne protejează de conștientizarea de teama de eșec, în cazul în care am suferit nu avem drepturi. Precum și protejarea împotriva riscului de rani lor de sine. „Este mai bine să nu aibă acces la această problemă, în cazul în care nu 100% încredere în excelenta sa, și perfectă“ - că logica de protecție a lene.

În concluzie, aș dori să identifice câteva puncte importante.

În primul rând, atunci când suntem leneși, de multe ori suntem leneși pentru a nu unul, ci din mai multe motive, și anume experimenta mai multe tipuri de lene. Când oaspetele nostru vine o dată întreaga companie, pentru a arăta ușa devine mai dificilă decât un oaspete.

În al doilea rând, este foarte important să se cunoască și să înțeleagă ceea ce el a venit și ce vizitatorul (aceste persoane) doresc de la noi. Ai nevoie pentru a asculta ceea ce vrea să ne spună, și apoi să decidă ce să facă cu el, invitându, încercând să comunice și sunt de acord sau puternic punct la ușă.

Sper că informațiile furnizate în mod corect să vă orientați în această chestiune, și când data viitoare când vă întâlniți cu lenea ta - nu sunteți confuz, să ia decizia corectă și să continue să lucreze cât mai eficient posibil. Pentru a afla cum să se raporteze corect la propria mea lene, cum să interacționeze cu ea în mod corect și cum să-l gestioneze în mod eficient, voi spune în articolul următor: Sloth: lupta sau să coopereze?

Yuri Proskura psiholog

articole similare