4 tipuri de bărbați-manipulatoare - cum să recunoască și să reziste la manipulare

Să fim sinceri: suntem cu toții în grade diferite, folosind o tehnică de manipulare pentru propriile lor scopuri. Copil Whimpers sfidător pentru a obține o jucărie, un coleg de la locul de muncă pretinde a fi un sistem complet „prostie“ să-l ajute cu munca ... Cei mai mulți oameni sunt atât de inconștient. Dar, uneori, de manipulare - este un stil de viață, și pentru a satisface o astfel de persoană este foarte periculos!

Faceți cunoștință cu un manipulator profesionist la locul de muncă - puțină bucurie. Dar mult mai rău decât să lase un om-manipulator în inima ta! Un manipulator profesionist nu este setat numai întotdeauna propriile lor obiective mai presus de toate, dar, de asemenea, consideră destul de natural de a folosi totul și toată lumea pentru punerea în aplicare a acestora, cu alte cuvinte, un om-manipulator niciodată nu tratează femeile ca parteneri egali într-o relație, este pentru el - manipularea obiectelor, prin care el atinge scopul.

„Uzat“ femeie, puterea heartsick și a pierdut pentru manipulatorului este de nici o valoare - și el aruncă cu indiferență.

Ca un comportament manipulator profesionist născut? De obicei, este vorba din copilărie: copilul înțelege că să ia unele măsuri, el a realizat dorit. Apoi, el începe să repete trucurile lor, le dezvolta si devine mai adept.

De unde știi că ești manipulat?

Principalul semn pe care sunt manipulate - începe să se simtă inconfortabil și ciudat în performanța necesară, deoarece solicitarea este contrară dorințelor tale.

Care sunt diferitele tipuri de bărbați-manipulatoare?

Problema „distrugator“ - să vă imaginați complet domină. obtinerea servitoare moale, care nebunește frică de „concediere“. În acest scop, ai insuflat ideea că - nimic, și nimeni nu are nevoie de nimic nu se potrivesc. Apoi, desigur, va simți obligat să-l, și chiar nu cred că despre cum să plece. Care este cel preferat, fie a făcut ...

Expresie favorit „Destroyer“: „Ce-ai face fără mine faci!“

Sarcina „victima“ - da-te confortul de acasă, mese regulate, iar cea mai mare grijă din partea femeii pe care o iubea. Prin urmare, în cursul sunt tot felul de trucuri, te face să te simți că fără femeia pe care a iubit-o, el pur și simplu nu poate trăi.

Expresie favorit „victimă“: „Dacă mă părăsi, am să mă sinucid!“

Ca „victima“ pentru a atinge dorit? Cu ajutorul atent cultivate în tine sentimente de vinovăție. Acești oameni se joacă pe dorința ta de a fi un om decent și o chestiune de conștiință. Mai ales funcționează bine în cazul în care „victima“ a luat o pereche de tentativă pseudo-suicid (sau ați spus despre prietenii lui).

Astfel de oameni sunt foarte mândru de victima într-o poziție dificilă, cauza un sentiment de vinovăție. Ei joacă pe dorința ta de a fi drept și de a acționa în funcție de conștiință. folosesc adesea fraza: „Dacă m-ai iubit ... iubitor de oameni nu s-ar fi făcut ...“ și altele asemenea. Înțelegeți că vinovat, și de a acționa în conformitate cu planul său.

Problema „geniu nerecunoscut“ - da-te confortul de acasa, mese regulate, adorarea mai grijuliu și entuziast al femeii pe care o iubea. Acest tip de „victimă“, ci o opțiune suplimentară este cerința de laudă neîncetată pentru tot ceea ce el binevoiește să facă sau să spună.

Expresie favorit „geniu“: „Eu pot face numai atunci când ești în preajmă. In apropiere, am spus! "

Ca „geniu nerecunoscut“ pentru a atinge dorit? Sentimentul de vinovăție este susținută de cunoștințele pe care le sunt implicate în crearea unei capodopere. El va fi glorificat (și, împreună cu ea, desigur)! Într-o zi. Poate.

„Geniu nerecunoscută“, în orice mod încercarea de a vă stabili în semnificația lor. Iar faptul că, în afară de tine, nimeni nu recunoaște, joacă în mâinile sale: te simti unic, special, unul care este capabil să înțeleagă acest om remarcabil. Fiind muza - este atât de tentant! Vigilența dvs. de a dormi, și te simți importanța și indispensabilitatea lor, făcând ceea ce este necesar „geniu“.

Problema „amelioratori“ - pentru a ridica stima de sine, pe cheltuiala ta (si altcineva?). El este generos cu gesturi de aprobare, lauda, ​​prezentarea și surprize, dar ... Ei sunt întotdeauna un truc!

Expresie preferate „ameliorator“, „Dragă, arăți minunat! Acum, dacă mai aveți piept a fost chuuutochku mai mult. Ei bine, doar 2-3 razmerchik“.

Și, ca un cadou - un set minunat de haine în care sânii se pierde într-o parașută ... Auzind aceasta, te simți groaznic, nu-i așa? Dar el te iubește atât de nobil, astfel creatură urâtă ... Omul vrea să reducă stima de sine a femeilor și, prin urmare, crește acesteia. Poate că are orice complexe sau traume psihologice, poate cineva a provocat dureri severe, iar acum el încearcă să „obține chiar și“ pentru femeia lui. Acesta poate fi, de asemenea, că este în fosta relație a fost vulnerabilă și nu poate controla situația, iar acum el a vrut să fie „responsabil“, și funcționează în toate căile și metodele posibile.

Cum de a rezista manipulatorului?

Asculta-ti intuitia. Dacă vă simțiți disconfort mintal după ce a vorbit cu acea persoană, atunci ești obligat să faci ceva ce nu vrei. Acest lucru înseamnă că manipularea este disponibilă - și este necesar pentru a opri relația.

Află slăbiciunile sale. Ei au fiecare dintre noi. Problema este că, de obicei, se ocupă de a le calcula rapid și bate-l pe ele. În cazul în care, de exemplu, pentru subiect dureros de greutate, apoi să acorde o atenție la toate frazele asociate cu acest subiect. Că punctele slabe de sex feminin și joacă-om manipulatoare.

Învață să spui „NU“. Și, în orice caz, nu-mi cer scuze pentru eșecul - aveți dreptul de a refuza. Sunt lucruri pe care nu doriți să faceți. Și, în orice caz, nu se simt vinovat în același timp!

Otzerkalivat. Dacă auzi fraza, „Tu nu mă iubești, așa că a venit“, încearcă să răspundă, „Crezi că nu te iubesc?“ Si vezi reactia. Încearcă să aducă un lanț logic până la capăt. Apoi, puteți reda manipulatorului și el renunță.

Fa-ti timp. Cel mai adesea, manipularea este proiectat pentru o acțiune aici și acum. Dacă vă cere timp să se gândească, manipulatorul este probabil să se îndepărteze: el va înțelege că pe reflecție vezi prin tacticile sale.

Vrei sa afli mai multe despre relația? a se vedea:

Sisteme pentru femei: cum să se ocupe cu ei?

Ceea ce lipsește în sex? test

articole similare