15 Date despre Dostoevsky 1

1. În roman, Dostoievski „Demonii“ Imaginea cinică și arogant de Stavroghin vei deveni mai ușor de înțeles dacă știi un avertisment. Manuscrisul original al romanului este recunoașterea Stavroghin violeze o fată de nouă ani, care apoi sa spânzurat. Din ediția tipărită a acestui fapt retras.

2. Dostoevsky, în trecut, a avut loc în organizația revoluționară bespredelschikov Petrashevsky în „Demonii“ Romanul descrie membrii acestei organizații. Implicând demoni revoluționari, Fiodor a scris direct despre fostul său partener în crima - a fost „... nenaturală și anti-stat oameni ai societății în treisprezece“, vorbește despre ei ca „... un bovine societate voluptuoasă“ și că a fost“... nu socialiștii și escrocii ... “. Pentru revoluționari adevărați Candor Lenin folosit pentru a apela Fyodor Dostoevsky „arhiskverny Dostoievski.“

4. Fanii de creativitate FM Dostoievski, este cunoscut faptul că păcatul paricid în „Frații Karamazov“ se bazează pe Ivan, dar nu este clar motivul pentru crima. În manuscrisul original „Frații Karamazov“ conține adevărata cauză a crimei. Se pare că fiul ucis pe tatăl său Ivan F.P.Karamazova datorită faptului că tatăl violat o minoră sodomie Ivana, în general, pentru pedofilie. În presa scrisă, acest fapt nu a fost inclus.

5. Dostoevsky este utilizat pe scară largă topografie reală din Sankt-Petersburg în descrierea de locuri ale romanului său „Crimă și pedeapsă“. Ca scriitor recunoscut, descrierea instanței în care Raskolnikov ascunde lucruri le furate de creditor apartament, el a fost din experiența personală - atunci când o zi de mers pe jos prin oraș, Dostoevsky transformat într-o curte părăsită, cu scopul de a se elibera.

6. sensibilitatea lui este în mod clar dincolo de limitele normale. Cand orice frumusete in aer liber i-au spus „nu“, a leșinat. Și dacă ea spune „da“, rezultatul a fost de multe ori exact la fel.

7. Pentru a spune că Fiodor a sporit sexualitatea, înseamnă aproape nimic de spus. Această proprietate fiziologică a fost atât de dezvoltat în el, că, în ciuda tuturor eforturilor de a le ascunde, fără să vrea, izbucnește - în cuvintele, atitudinile, acțiunile. Aceasta, desigur, a observat în jurul valorii de râs și de la ea. Turgheniev l-au numit „Român de Marchizul de Sade.“ Nu se poate face cu focul senzual, el a apelat la serviciile de prostituate. Dar mulți dintre ei, dragoste o dată gustat Dostoevsky, apoi a refuzat propunerile sale: prea neobișnuite, și, cel mai important, iubirea lui a fost dureros.

8. Salvați din adâncurile depravării ar putea un singur remediu: femeia iubită. Și când acest lucru a apărut în viața sa, Dostoevsky transformat. Era ea, Anna, a fost pentru el un înger și Mântuitor, și un asistent, și că jucărie același sex, pe care le poate face totul fără un sentiment de vinovăție și remușcări. Ea a fost de 20, el - 45. Anna era tânăr și lipsit de experiență, și nu am văzut nimic ciudat în relațiile intime care au oferit soțul ei. Violența și durerea este de la sine. Chiar dacă ea nu a aprobat, sau ea nu-i plăcea ceea ce a vrut, ea ia spus „nu“ și a făcut nu au arătat nemulțumirea lui. Într-o zi, ea a scris: „Sunt gata să-și petreacă restul vieții mele, stând în fața lui în genunchi.“ plăcerea lui este pus mai presus de orice altceva. El a fost Dumnezeu să-i ...

10. Mama Anei Snitkina (a doua soție) a fost solidă și proprietăreasă a dat multe mii de zestre fiicei lui sub formă de bani, ustensile și bloc de apartamente.

Pentru a spune că Fiodor liberă a primit unul dintre cei mai buni manageri în modernitate - adică o jumătate de adevăr. La urma urmei, acest lucru este încă managerul și devotedly l-au iubit, a dat naștere la copii, și cu răbdare păstrat pentru un ban (de plată câștigat greu de mii de creditori) de uz casnic. În plus, în vârstă de 14 de ani, toți căsătorit Anna, de asemenea, a lucrat liber de soțul său stenograf.

12. Într-o scrisoare către Anna Dostoevsky de multe ori nu a fost rezervată și le-au umplut cu o varietate de aluzii erotice: „Eu te sărut în fiecare minut în visele mele toate, în fiecare minut cu pasiune. Mai ales îmi place faptul că este scris despre: obiectul și sim minunat - încântat și-l intoxicate. Acest articol întreg în mod constant în toate formele, și intenționează să sărute o viață. Oh, modul în care întreg ca un întreg! Anka, nu spun că este nepoliticos, dar pentru că ceea ce fac este că eu nu mă pot judeca ... sarut degetele de la picioare, apoi buzele tale, atunci ce „fascinat și ma intoxicat.“ Aceste cuvinte au fost scrise de el în 57 de ani.

13. Anna a rămas fidelă soțului ei înainte de sfârșitul său. În anul morții sale, ea a fost de doar 35 de ani, dar ea a simțit viața ei feminină în jos și în afară și sa dedicat serviciului de numele său. Ea și-a publicat lucrările sale complete colectate scrisorile și notele sale, a făcut prieteni pentru a scrie biografia lui, fondat în amintiri de școală Staraya Russa Dostoievski însăși scrise. În 1918, ultimul an al vieții ei, să vină Anne Grigorevne începe compozitor Sergei Prokofiev și a cerut să facă albumul său, „dedicat la soare,“ orice înregistrare. Ea a scris: „Soarele vieții mele - Fyodor Dostoyevsky. Anna Dostoevskaya ... "

14. Dostoevski a fost incredibil de gelos. Gelozia l-au acoperit dintr-o dată, de multe ori apar la nivelul solului. El s-ar putea întoarce acasă dintr-o dată o oră - și începe să treacă prin dulapuri și caută în toate paturile! Sau pentru nici un motiv, la toate la vecinul gelos - bătrân slab.
Motivul pentru izbucnirea de gelozie ar putea servi ca un fleac. De exemplu: dacă o femeie este prea lung uita la cutare și cutare, sau - zâmbet prea mare, așa și așa!
Dostoevsky va lucra pentru a doua soție Anna Snitkina câteva reguli pe care ea, la cererea sa, va adera să continue să nu meargă în rochii strâmte, nu zambitoare om, nu râde într-o conversație cu ei, fără ruj, nu pentru a lăsa ochiul ... Și într-adevăr, cu acestea, atunci Anna se va comporta cu oameni, foarte reținut și uscat.

Ar fi interesant să știm sursa tuturor acestor informații. Am citit cartea „Memoriile AG Dostoevsky“ (a doua soție a lui Dostoievski), în care ea descrie soțul ei ca o castă și foarte cumpătată în cazul omului. Într-un fel, a fost unul dintre momentele pe care am fugit în memorie. Așa că atunci când scrie aici despre hipersexualitate lui și forme speciale de manifestare, am fost afectat de îndoieli vagi, nu dacă este o rață ??

Descoperi ramură 0

De asemenea, aș adăuga noi la cursuri de psihiatrie a spus. Dostoevsky învățat să provoace crize epileptice singur: este adesea în lumina puternică a soarelui rapid deschide și închide cortina este pâlpâiri provocat un atac, iar FM în timp ce prinderea un bâzâit. Cu toate acestea, ea are consecințe dezastruoase pentru creier, care poate sa pierzania în cele din urmă.

Descoperi ramură 0

posta Foarte interesant, învățat foarte multe, vă mulțumesc!

Descoperi ramură 0

De ce atât de puține avantaje. Cel mai bun!

Descoperi ramură 0

Hmm, tot capul, el era cu siguranță. Chiar si ceva la fel de înfricoșător că Occidentul este adesea cunoscut doar scriitor român. Pentru cine ne dețin))

ramură Descoperi 8

articole similare