1) Apelați protestului public

5) Pentru a atrage atenția asupra sa.

6) Nu a dezvoltat sfera de activități de agrement pentru tineri din țară.

8) credințe religioase ideologice.

10) Lipsa de scop în viață.

11) Efectul organizațiilor criminale, huliganism.

12) Vârsta antrenării.

asociații informale nu sunt înregistrate nicăieri, statutele sau regulamentele sale nu au. Condițiile de aderare nu sunt specificate, numărul de grupuri variază.

Cu toate acestea, există informale. Ele se pot încadra cu succes în procesul de democratizare a societății și poate fi un factor de destabilizare, vorbind din punctul de vedere al cârcotași gol și opoziția deschisă față de organele de aplicare a legii și a autorităților. Luați în considerare unele dintre ele, din punctul meu de vedere tipică pentru acest tip de asociere.

Acești tineri atrag adesea atenția trecătorilor. Cine coafură extravagantă, care a pictat jacheta din denim, care a străpuns urechile, și, uneori, nu același lucru. # Ei stau aproape de intrarea în populara cafenea de tineret mulțime, la intrarea în metrou, stând pe peluzele de parcuri urbane, hoinarind cu vedere detașată de pe străzile orașului. Ei se numesc „oameni“, „hayrastymi“ și se văd ca un popor liber, independent de părinți și societatea lor. Aceasta este „sistemul“ lor. Punctele de vedere ale „sistemului“ la viață în multe feluri de ajutor pentru a înțelege poziția informală în ansamblul său.

Leningrad de televiziune, discutând „sistem“, pentru a da cuvântul celor care știu despre ea prima mana. Voi da extrase din aceste programe, oferă o idee destul de clară a „sistemului“.

„Suntem capabili să meargă pe stradă la unele“ păros“. Nu l-am văzut, voi merge doar în sus și spune, „Bună!“ Și el îmi spune același lucru. Ei spun: „Sunteți niște oameni ciudați. De ce este vă cunoașteți? Ai incredere in oameni. Ei pot jefui tine, ei pot fura, fura, și așa mai departe - știi?“. Se spune doar că noi - germenele viitorului în societatea noastră, pentru că aici fură, dorința de a fura, fura - aceasta pare să aparțină trecutului și ar trebui să dispară. Cred că aici, în acest fel o trăsătură distinctivă a „păros“. Noi credem că acum „păros“ a avut un impact enorm asupra evoluției societății. În special, muzica rock sovietică, care este acum atât de mult a fost spus, pentru cea mai mare parte a creat „păros“. Acești oameni sunt capabili să sacrifice din urmă. Ultimele cârpe și alte lucruri, în scopul de a crea o cultură în țară este adevărat pentru tineri. "

„Am ridica vocea pentru un sistem de“ hippies „- pentru mișcare, care oferă tuturor posibilitatea de a înțelege cealaltă persoană, care caută înțelegere, și îi permite să îmbunătățească în mod cuprinzător. Oamenii care fac parte din această mișcare - oameni de diferite vârste, naționalități diferite, ele aparțin diferitelor culturi, religii diferite. Cred că acest lucru este într-adevăr o mișcare care deține în viitor. "

„“ System „- nu este o organizație și nu un partid, astfel încât toată lumea poate doar invidie de la ei înșiși. „Sistemul“ - o societate în societate. Nici o lege nu poate fi aici, toată lumea trăiește numai de legile propriei sale conștiințe ".

Ceea ce îi motivează pe tinerii de astăzi să se alăture în formarea de „sistem“? Motivele sunt multe. Trebuie remarcat faptul că tinerii de pretutindeni și întotdeauna se străduiește să comunice cu colegii se execută de la singurătate emoțională, și experiența lui, mulți, care trăiesc în apartamente separate, cu neînțelegând lor ca ei cred părinții lor. Pentru mulți, opoziția în sine, lui „I“ pentru adulți - un fenomen normal. Protestul pe care le exprimă pot fi pasivi, prin exterior, mai degrabă vizibil, demonstrativ negație ordinea existentă, nerespectarea normelor acceptate în societate. Este o mărturisire a „sistemului“. Există forme agresive de protest, exprimate în scandalos, învecinându-se pe intimidare, și, uneori, care trece în ea.

- pronunțat caracter agresiv, dorința de a se afirma în detrimentul altora, surditate morală.

- Această asociere (în special adolescenți), pe o bază teritorială. Orașul este împărțit în „bande“ în zone de influență. Pe teritoriul „lor“ de membrii bandei sunt stăpânii, cu „outsideri“ în curs de dezvoltare (în special de la alte benzi) pentru a îndrepta extrem de crud.

De „gasca“ propriile sale legi și obiceiuri. „Legea“ este o supunere liderului bandei și executarea ordinelor. Prosperă cult de forță, ea a evaluat capacitatea de a lupta, dar, de exemplu, pentru a proteja „lui“ fată bande considerate mulți o rușine. Dragostea nu este recunoscut, nu există decât parteneriat cu „fetele sale“. Potrivit unui membru al uneia dintre bandele Alma-Ata, „fetele fac același lucru decât“ băieții“. Combaterea. odihnă distractiv „a pus pe tejghea,“ du-te la baruri, „iarba“ de a fuma, estimările sunt interesați. "

„Iarbă“ - medicamente care sunt fumate. „Estimările“ - un jaf elementar: un design modern, adolescenți îmbrăcați (băiat sau fată) pentru grupuri și solicită „să ocărî“ la momentul jachetei, pantofi, etc;. puteți refuza, dar cele mai multe da diaree. Cel mai infricosator este „contorul“ atunci când unul dintre adolescenți, de obicei, dintr-un alt grup, sau pur și simplu menționate ca o sumă neutră de bani pe care ar trebui să ajungă. Pentru aparențele externe se poate cere să „împrumute“. „Counter“ activat Din acest punct. În fiecare zi de întârziere crește valoarea datoriei cu un anumit procent. contor de timp de funcționare este limitat. Pedeapsa nu încearcă „contra“ este crud - de bătut crima.

Lăsați banda este foarte dificil: în unele cazuri, „trădător“ chiar și trage - să zicem, supraviețui - gratuit.

Toate „bande“ sunt armate, inclusiv arme de foc. Arma pus în mișcare, fără un gând al doilea. „Bandele“ nu este numai în război unele cu altele, dar, de asemenea, să efectueze teroare împotriva adolescenților neutre. Ultima forțat să devină un „tribut“, „gasca“ sau introduceți-l. Ca răspuns la „bandele“ și de a face cu ei „de tineret neutru“ creează propria asociație informală :. „Ganymede“ în Alma-Ata, DAO (acțiune activă detașare) în Leningrad, și pe alții să înțeleagă tineri, membri ai acestor asociații pot fi - vor să se asigure siguranța acestora. Dar, acționând pe principiul „puterea de forță durere“, de multe ori ei înșiși încalcă legea.

articole similare